• یکشنبه / ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ / ۱۲:۳۰
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: yazd-68284
  • خبرنگار : 50214

استاندار يزد در جشن روز خبرنگار:

رسانه‌ها مروج شفافیت در جامعه هستند/اختلافات صنفي رسانه‌هاي يزد ريشه‌دار نيست

رسانه‌ها مروج شفافیت در جامعه هستند/اختلافات صنفي رسانه‌هاي يزد ريشه‌دار نيست

استاندار یزد از جای خالی تحلیل در فعالیت‌های رسانه‌ی استان انتقاد كرد و گفت: نشست‌های خبری به صرف چند سوال و پاسخ و منتظر اخبار روابط عمومی‌ها نشستن، دردی از جامعه برطرف نمی‌کند بلكه اين نشست‌ها بايد هوشمندانه و بستری برای تبادل اندیشه‌ها باشند.

به گزارش ايسنا – منطقه يزد، «محمدعلی طالبی» در مراسم جشن روز خبرنگار، ضمن گرامیداشت یاد شهید صارمی و شهدای عرصه رسانه، اظهار كرد: خبرنگاران در عرصه اطلاع‌رسانی با کمترین چشم‌داشت و امکانات به جامعه و مردم خدمات‌رسانی می‌کنند ولي اين نگاه حداقلی به جایگاه رسانه و خبرنگار محسوب مي‌شود.

وي با اشاره به باور خود به نگاه حداکثری به جایگاه رسانه، افزود: امروز رسانه نقش بی‌بدیلی را در رابطه با رشد جامعه ارائه می‌دهد به طوری که علاوه بر نقش‌آفرینی مستقیم در توسعه فرهنگی، در بخش‌های دیگر جامعه بویژه بخش اقتصادی و برنامه‌های اولویت‌دار تصميم‌گيران در حوزه‌های مختلف تاثیر قابل توجهی دارند.

استاندار در ادامه تصریح کرد: معتقدیم که هیچ ساختاری مانند حوزه رسانه نمی‌تواند مروج شفافیت در جامعه باشد و ساختارهای قدرت جامعه را به پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری وادار کند.

وي افزود: خبرنگاران قوی مطمئنا می‌توانند دستگاه‌های دولتی را در مسئولیت‌پذیری تقویت کنند به خوبی مروج حاکمیتی قانونی باشند و از طرفی برنامه‌های دولت را به مردم اطلاع دهند.

طالبی با بیان این که خودانتقادی در حکمرانی خوب درون شاخص‌های اصلی و اساسی رسانه‌ها جای دارد، گفت: برهمین اساس باید با یک نگاه آسیب‌شناسانه وضعیت رسانه‌های امروز مورد ارزیابی قرار گیرد و از آنجایی که شان و منزلت رسانه‌ها ایجاب می‌کند، اهالی رسانه نيز باید پاسدار این جایگاه مقدس باشند.

وی با تاکید بر این که بسیار نیازمند ارتقای توان خبرنگاران در حوزه‌ های مختلف هستیم، گفت: امروزه استان نیازمند خبرنگارانی است که حداقل تخصص‌های مختلف را داشته باشند و این مسئله صرف سوال پرسیدن و پاسخ شنیدن از مسئولان نباشد بلکه باید با آگاهی و هدفمند به سراغ مسئولان رفت و آنها نیز در این راستا پاسخگو باشند.

این مسئول از جای خالی تحلیل در فعالیت‌های رسانه‌ خبر داد و تصریح کرد: جای خالی تحلیل را در فعالیت رسانه‌ها احساس می‌کنیم، در حالی که اكنون نیازمند تحلیل اخبار هستیم چرا که بسیار مورد استفاده مردم و مسئولان قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اهمیت ارتقای جایگاه رسانه‌ها در یزد متناسب با برندهای مختلف منتسب به یزد، گفت: یزد با برندها و افتخاراتی که در عرصه‌های مختلف دارد،‌ جایگاه بالاتری را در عرصه رسانه نسبت به جایگاه امروز می‌طلبد.

استاندار یزد ادامه داد: رسانه‌ها باید کاملاً با شرایط و وضعیت روز جامعه همراه باشند و خود را با تحولات سریع جامعه انطباق دهند.

وی خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه را یکی از مهمترین الگوهای جامعه خواند و گفت: خبرنگاران باید به صورت عملی و همگام با برندها و افتخارات یزد باشند به طوری که مصداق این موضوع ترویج عملی کتابخوانی از سوی رسانه و فعالان این عرصه و توجه به برند «یزد، پایتخت کتاب» است.

طالبی از اختلافات صنفی و غیریشه‌دار جمع اصحاب رسانه یزد گلایه کرد و گفت: این اختلافات که ریشه دار نبوده و در مسائل اساسی نیز اتفاق نمی‌افتد، منجر شده تا در فضای مجازی به موضوع مهمی تبدیل شود در حالی که می‌توان با گفتمان و آسیب شناسی، آنها را برطرف کرد.

وی با بیان این که در شرایط فعلی، جامعه نیازمند حضور همه اصحاب رسانه است، گفت: باید فرصتی برای حضور همه فعالان در این عرصه فراهم کنیم تا كسي در اين حوزه خود را بیگانه نداند و کناره‌گیری نکند.

وی افزود: خوشبختانه در خانه مطبوعات چنین فضایی برای حضور همه فراهم شده است تا همه رسانه‌ها و خبرنگاران در آن گرد هم بیایند.

وی به حاشیه‌سازی‌های فعلی دامن زده بر عرصه رسانه استان بویژه در زمینه کمک استانداري به خانه مطبوعات نيز اشاره کرد و گفت: باید از این حاشیه‌ها و اختلافات فاصله بگیریم و بر خدمات خوب رسانه‌ها اضافه كنيم.

این مسئول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اهمیت برگزاری نشست‌های خبری هوشمندانه در استان، تصریح کرد: نباید خبرگاران در نشست‌ها به صرف چند سوال و پاسخ بسنده کنند و گاهاً منتظر اخبار روابط عمومی‌ها پس از نشست بمانند چرا که این نشست‌ها و اخبار، دردی از جامعه برطرف نمی‌کند بلكه اين نشست‌ها بايد بستری برای تبادل حرف و اندیشه و محور هم‌اندیشی مسائل مختلف جامعه شود.

طالبي استفاده از ظرفیت ملموس رسانه‌ها و مردم و مسئولان را در رفع مشکلات جامعه ضروری خواند و گفت: باید این ظرفیت را مورد استفاده قرار دهیم و نشست‌های تخصصی را به سمت تربیت خبرنگاران تخصصی در استان سوق دهیم.

«مجيد جوادیان زاده» مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي يزد نيز در اين مراسم گفت: امروز باید نگاهی نو به جايگاه خبرنگاران و رسانه داشته باشيم چرا كه جامعه در حال تحول است و قهرمانان اجتماعی اين دوران گذار خبرنگاران هستند كه می‌توانند ابعاد مختلف را واکاوی و بازشناسی کنند.

وي همچنين افزود: امروز نمودارهای اقتصادی و اجتماعی نشان از پالایش بزرگی در جامعه دارند به طوري كه حتي خصلت‌هاي كهن و سنتي يزدي‌ها را دچار تغيير كرده و رسانه‌ها نيز جامعه را با اين تغييرات پيش مي‌برند.

اين مسئول با بيان اين كه انمروز شاهد تغيير در آرایش رسانه‌های جهان نیز هستيم، خاطرنشان كرد: سرعت تحولات امروز رسانه آن قدر بالاست که واقعیت‌هاي رسانه فرسنگ‌ها از تئوری‌هاي علمي آن عقب مانده و فاصله گرفته است.

وي در اين باره به مفهوم شهروند خبرنگار اشاره كرد و گفت: خبرنگاري دیگر يک دانش علمی و آکادمیك نیست بلکه یك مهارت فردی است که هر فردی در جامعه نیازمند آن است.

وي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به ثبت جهاني بافت تاريخي شهر يزد و كسب برندهاي پایتختی کتاب ايران توسط يزد، از نياز استان به رسانه‌هایی در تراز نوین خبر داد و گفت: امروز نياز داريم كه رسانه‌هاي استان زبان گفت‌و‌گويي فراتر از مرزها را مد‌نظر قرار دهند و لذا بايد بستر را براي نقش‌آفرینی بیشتر رسانه‌ها فراهم كنيم.

«جمال الدین عزیزی» شهردار یزد نيز در اين مراسم جشن خبرنگار را به عنوان قشر مسئول و مرجع در جامعه خواند كه راه رسیدن به کمال را فراهم مي‌سازند.

وي با اشاره به نقش رسانه‌ها در جریان‌سازی در مديریت شهری و توسعه پايدار و مشاركت بيشتر شهروندان در امور مربوط به شهر، اقدامات شهرداري در جهت ارتباط بيشتر با رسانه‌ها را يادآور شد.

شهردار نيز بر تخصصي شدن رسانه تاكيد  كرد و در پايان اظهار كرد: خبرنگاران باید از نگاه تک بعدی به مسائل بپرهيزند و جایی را برای تحلیل مسائل نيز باقي گذارند.

گفتني است، در اين مراسم جشن كه در سالن شهيد عباسپور شركت برق منطقه‌اي يزد برگزار شد، ضمن اجراي برنامه‌هاي متنوع و شاد،  از كتاب «تاريخ مطبوعات در يزد» نوشته «ملك مسعود ملك» از خبرنگاران پيشكسوت و فعال استان نيز رونمايي شد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.