• پنجشنبه / ۱۹ مهر ۱۳۹۷ / ۰۹:۴۹
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: zanjan-88714

تغذیه با شیر مادر؛ حياتی‌ترين گام برای كاهش مرگ نوزادان

شیر مادر


کارشناس نوزادان معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان اظهار کرد: شروع تغذيه با شير مادر طی يک ساعت اول تولد، اولين و حياتی‌ترين گام برای كاهش مرگ و مير شيرخواران و كودكان است.


آرزو صفائی‌نژاد در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، با اشاره به اینکه تغذيه با شير مادر روش بی‌نظيری برای تغذيه شيرخوار است، اظهار کرد: توصيه جهانی برای تغذيه مطلوب شيرخواران مبنی بر شروع تغذيه با شيرمادر طی ساعت اول تولد، تغذيه انحصاری با شيرمادر در شش ماهه اول عمر و سپس تداوم تغذيه با شير مادر همراه با غذاهای كمکی سالم تا ۲ سالگی يا بیشتر است .


وی ادامه داد: در سال 1989 سازمان جهانی بهداشت و يونيسف در بیانيه مشتركی «ده اقدام برای تغذيه موفق با شيرمادر» را به منظور حفظ، حمايت و ترويج تغذيه با شيرمادر معرفی كرد و در سال 1991 بر اجرای ده اقدام به‌عنوان ضوابط بین المللی دوستدار كودک جهت تغذيه و مراقبت شيرخواران در بیمارستان‌ها تا كيد کرد .


این مسئول خاطرنشان کرد: با گذشت سال‌های متمادی، مطالعات متعدد تاثير به سزای اجرای اين ضوابط را در شروع موفق شيردهی و تداوم آن را، نشان داده‌اند . اقدام چهارم از اقدامات دهگانه سازمان جهانی بهداشت و یونیسف، تحت عنوان «تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بلافاصله پس از زايمان و شروع تغذيه با شيرمادر ظرف ساعت اول تولد» از حساسيت ويژه‌ای برای حفظ بقا و سلامت شيرخوار و موفقيت شيردهی برخوردار است .


صفائی‌نژاد خاطرنشان کرد: مادران و نوزادان برای بهره‌مند شدن از مزايای اين اقدام نياز به كمک و حمايت برای برقراری تماس پوستی و شروع فرآيند شيردهی در بیمارستان دارند .


وی با اشاره به اینکه لازم به ذكر است كه آشنا کردن مادران در دوران بارداری با اقدامات ده‌گانه ترویج تغذیه با شیر مادر، به‌ويژه اقدام چهارم آن در خصوص لزوم آموزش اهميت و نحوه برقراری تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بلافاصله پس از تولد و شروع تغذيه با شيرمادر در ساعت اول زندگی و شناخت علائم آمادگی نوزاد برای تغذيه با شیر مادر، می‌تواند به نحو موثری بر سلامتی نوزاد تاثیر بگذارد، گفت: پرسنل بیمارستانی موظف هستند که در این خصوص به مادر باردار قبل از شروع زایمان آموزش‌های لازم را ارائه دهند و پس از تولد آن را برای مادر و نوزاد اجرا کنند. به‌علاوه پزشکان و پرسنل بهداشتی – درمانی بایستی آگاهی‌های لازم را به مادر در دوران بارداری ارائه دهند تا بتواند بهترين و سالم‌ترين روش زايمان را كه به حفظ سلامت خود و نوزاد و شروع بموقع تغذيه از پستان و حفظ توان مراقبتی‌اش می‌گردد، را انتخاب کنند .


این مسئول ادامه داد: شروع تغذيه با شير مادر طی يک ساعت اول تولد، اولين و حياتی‌ترين گام برای كاهش مرگ و مير شيرخواران و كودكان است. مطابق آمار سال 2015 سازمان جهانی بهداشت 45 درصد از 5.9 ميليون مرگ كودكان زير ۵سال، در دوران نوزادی رخ می‌دهد. اگر تمام مادران ظرف يک ساعت اول تولد، تغذيه باشيرمادر را شروع كنند و شيرخوارشان را تا 6 ماه منحصرا با شير خود تغذيه نماي، سالانه جان یک ميليون از 4 ميليون نوزادی كه هر سال در جهان می‌ميرند، حفظ می‌شود.


وی افزود: احتمال مرگ نوزادانی كه تغذيه با شير مادر را پس از 24 ساعت اول تولد شروع می‌كنند نسبت به نوزادانی كه شيرمادر را ظرف ساعت اول شروع كرده‌اند 2.5 برابر بیشتر است. احتمال مرگ نوزادانی كه با غذاهای كمکی و يا شيری بجز شير مادر در ماه اول تغذيه شده اند، نسبت به شيرخوارانی كه منحصرا با شير مادر تغذيه میشوند 4 برابربیشتر است. در واقع اگر تغذيه انحصاری با شيرمادر از روز اول تولد شروع شود از 16 درصد مرگ نوزادان پیشگيری می‌شود و ا گر درساعت اول تولد شروع شود اين رقم ۲۲ درصد خواهد بود .


کارشناس ارشد مشاوره در مامائی ادامه داد: در بررسی‌های انجام شده نوزادانی كه بلافاصله پس از تولد در تماس پوست با پوست با مادر قرار گرفته‌اند، 63 درصدشان مکيدن موثرتری در اولين تغذيه داشتند. تماس پوستی زودرس مادر و نوزاد منجر به افزايش قابل توجه ميزان تغذيه با شير مادر و طول مدت شيردهی می‌شود.


وی اظهار کرد: مشاهده شده كه حتی تماس كوتاه مدت 15-20 دقيقه‌ای طی ساعت اول تولد نیز مفيد بوده است در حالی كه حتی 20 دقيقه جدايی در طول ساعت اول می‌تواند زیان‌آور باشد. تماس پوست با پوست نوزاد و مادربلافاصله پس از تولد، باعث كاهش ميانگين زمان بروز رفتارهای پیش تغذيه‌ای، كاهش زمان شروع اولين تغذيه با شير مادر، افزايش درصد شروع اولين تغذيه با شير مادر، افزايش ميزان موفقيت نوزاد در اولين تغذيه و افزايش طول مدت اولين تغذيه با شير مادر شده است.


صفائی‌نژاد گفت: تماس پوست مادر و نوزاد بلافاصله بعد از تولد و شروع تغذيه با شيرمادر گرچه با هم مرتبط هستند، اما هر كدام بطور مستقل از اهميت خاصی برخور دارند. به طوری كه گفته می‌شود حتی ا گر مادر قصد شيردهی ندارد، مادر و نوزاد بايد از اين تماس اوليه بهره‌مند شوند. مادر و نوزاد پس از تولد نبايد از هم جدا شوند بلکه بايد بطور مداوم همراه هم باشند و نوزاد مجاز باشد که به محض آمادگی، پستان مادر را بگيرد. مگر این که به دلايل پزشکی غيرقابل اجتناب لازم باشد که مادر و نوزاد از هم جدا شوند.


وی تصریح کرد: برقراری تماس پوستی مادر و نوزاد به شروع موفق تغذيه انحصاری با شيرمادر كمک می‌كند. مادر و شيرخوار را آرام می‌كند و ضربان قلب و تنفس شيرخوار را ثبات می‌بخشد و نوزاد را گرم نگه می‌دارد. دمای زير بغلی و پوستی نوزادان به دنبال اين تماس بالاتر می‌رود و تطابق متابوليکی و ثبات قند خون و اصلاح سريع‌تر اسيديته خون خواهند داشت. تماس پوستی موجب تحکيم پیوند عاطفی   بین مادر و نوزاد می‌شود. پیوند عاطفی نوزاد با پدر و مادر از دوره بارداری آغاز شده و بعد از چند ماه انتظار با اولين تلاقی نگاه و تماس مستقيم با نوزاد، قوی‌تر می‌شود.


این مسئول با اشاره به اینکه   جنین از هفته 28 بارداری قدرت شنوایی دارد و پس از تولد صدای پدر و مادر خود را تشخیص می‌دهد، افزود: نوزاد در بدو تولد تا فاصله 19 سانتی متری را می‌بیند و با برقراری تماس پوستی و دیدن چهره مادر بلافاصله پس از تولد، نقش چهره مادر به مانند نقشی بر سنگ بر روی ذهن نوزاد حک می‌شود.


وی گفت: پیوند عاطفی مادر با نوزاد، ممکن است در بدو تولد و با ديدن نوزاد ظاهر شده و يا به مرور زمان و بعد از انس بیشتر با شيرخوار ايجاد شود. هرچه پیوند عاطفی مادر با نوزاد زودتر و قویتر شکل گيرد، مراقبت از نوزاد دلپذيرتر و مطلوب تر می‌شود. به علاوه شيردهی و مادری كردن و تربیت فرزند با موفقيت بیشتری توام گرديده و احتمال سوء رفتار با كودک كاهش می‌يابد و در نهايت، منجر به تسريع روند رشد جسمی، ارتقاء تکامل و شکوفايی استعدادهای بالقوه كودک میشود. این امر باعث می شود که این نوزادان در سنین بالاتر افراد اجتماعی‌تر، عاطفی‌تر، موفق‌تری باشند و احتمال اختلالات شخصیتی و بزهکاری‌های اجتماعی در آن‌ها کاهش می‌یابد.


کارشناس نوزادان معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان بیان کرد: گريه نوزادانی كه پس از تولد در تماس پوستی با مادر قرار می‌گيرند در مقايسه با آنها كه جدا در كات نگهداری میشوند كمتر است لذا اضطراب و مصرف انرژی آنان نيز كاهش میيابد. نوزادی كه در تماس نزديک با مادر است میتواند به محض نشان دادن علائم آمادگی برای تغذیه با شیر مادر، شروع به مکيدن پستان اقدام کند.


وی افزود: با تماس پوست با پوست مادر و نوزاد كلونيزاسيون روده شيرخوار با باكتری طبيعی روده مادر انجام می‌شود، زيرا مادر اولين كسی است كه كودک را در كنار خود دارد نه پرستار، پزشک يا شخص ديگری كه ممکن است سبب كلونيزاسيون باكتريهای آنها در بدن نوزاد شود. کلونیزاسیون روده شیر خوار با باکتری‌های طبیعی روده مادر باعث می‌شود نوزاد به عفونت‌های بیمارستانی مبتلا نشود.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.