• چهارشنبه / ۲۸ آذر ۱۳۹۷ / ۲۲:۱۱
  • دسته‌بندی: زنجان
  • کد خبر: zanjan-90063
  • خبرنگار : 50162

کشت محصولات تراریخته؛ تهدید یا فرصت؟

08


رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران  گفت: هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که تهدید محصولات تراریخته بر محیط زیست و سلامت انسان را نشان دهد.

 

به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، بهزاد قره‌یاضی عصر امروز در همایش زیست‌فناوری در خدمت رفاه و تعالی کشور، با بیان این‌که زیست‌فناوری با همه خوبی‌هایش، مخالفانی هم دارد، اظهار کرد: آن‌چه که تا الان در مورد مهندسی ژنتیک گفته شده این است که مهندسی ژنتیک برای سلامتی انسان مضر است و مواردی از این دست عنوان شده که هر کس تراریخته بخورد، دم درمی‌آورد، تراریخته به سیستم ایمنی طحال آسیب می‌زند، مهندسی ژنتیک دخالت در کار خدا است، نفعی ندارد و موجب ضرر و زیان اقتصادی و کاهش تنوع زیستی می‌شود، مصرف سموم علف‌کش در کاشت تراریخته افزایش می‌یابد، در کشور نظارتی وجود ندارد و کشورهای تولیدکننده خودشان مصرف نمی‌کنند.

 

وی ادامه داد: عده‌ای ادعا کرده‌اند که با مصرف تراریخته، سونامی سرطان اتفاق افتاده است؛ در واقع از سال 69 و طی 26 سال گذشته، تعداد مرگ ناشی از سرطان از 24 هزار مورد به 54 هزار مورد رسیده است. ولی این ظاهر ماجرا است؛ چراکه زمان انقلاب، امید به زندگی 59 سال بود و در حال حاضر امید به زندگی در زنان به 83 سال و در مردان به 78 سال رسیده است. ایرانی‌ها در امید به زندگی از آمریکایی‌ها پیشی گرفته‌اند و طبیعی است که نرخ ابتلا به سرطان با بالا رفتن سن افزایش یابد. همچنین قدرت تشخیص پزشکان افزایش یافته است و سابق بر این، خیلی از سرطان‌ها تشخیص داده نمی‌شد. از این‌رو با توجه به افزایش جمعیت، می‌توان به صراحت گفت که نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان نه تنها افزایش یافته، بلکه کاهش یافته است.

 

قره‌یاضی افزود: متاسفانه انجمن غیرعلمی ارگانیک، جزوات کذبی نشر و بین نمایندگان مجلس توزیع کرده است. یکی از ادعاهای انجمن مذکور این است که طی سال‌های 1975 تا 2008، هم‌زمان با مصرف ذرت و سویای تراریخته در آمریکا، سرطان نیز افزایش یافته است و نتیجه گرفته‌اند که بین این دو ارتباط است. در مقابل چنین ادعایی چند نکته مطرح می‌شود و آن هم این‌که آیا در اصل این داده‌ها صحیح است؟ آیا اصلا سرطان در آمریکا افزایش یافته است و آیا همبستگی به مفهوم علیت است؟ در وهله اول، علمای آمار معتقدند که همبستگی به مفهوم علیت نیست، زیرا اگر این‌طور باشد در همین مدت‌زمان، بیماری‌های قلبی و عروقی 28 درصد کاهش یافته است. پس می‌توان گفت مصرف تراریخته موجب کاهش بیماری‌های قلبی عروقی است. از طرفی این انجمن اساسا داده‌ها را جعل کرده است و آمار رسمی سرطان در آمریکا نشان می‌دهد که از سال 1995 تا 2015 ابتلا به سرطان بین آمریکایی‌ها کاهش یافته است. گویی این انجمن کشفیاتی را در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار داده است که خود آمریکایی‌ها از آن محروم هستند.

 

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران تصریح کرد: موسسه سرطان آمریکا که سایت دولتی و معتبر خود آمریکایی‌ها است، می‌گوید که نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان در مردان، زنان و کودکان کاهش یافته است. از این‌رو می‌توان به صراحت اذعان کرد که ما با یک عده جاعل و دروغ‌گو روبه‌رو هستیم که می‌خواهند جلوی دست‌یابی به فناوری تولید داخلی محصولات تراریخته را بگیرند. علاوه بر این، خبرگزاری دیگری اذعان می‌کند که تراریخته منجر به آسیب به سیستم ایمنی، طحال، جگر، بیضه‌ها، نقص‌های مادرزادی، ایجاد تومورهای سرطانی و ... می‌شود. ولی در بررسی‌ها مشخص شد که مستند این یادداشت‌نویس، فردی است که در سال 1998 از دانشگاه اخراج شده است.

 

وی افزود: ادعای مجهول دیگری در سال 1999 به انگلیسی‌ها استناد داده شد. در این سال، سایتی اذعان کرد که کمیته مشورتی ایمنی غذایی انگلستان اعلام کرده که نتیجه تغذیه با محصولات تراریخته، چیزی جز ایجاد حساسیت برای کودکان، سرطان و نقص‌های هنگام تولد نیست. این ادعا برای زمانی است که از ورود تراریخته به بازار فقط سه سال می‌گذشت و تشخیص چنین مواردی در این مدت‌زمان کم، دور از عقلانیت بود. از این‌رو، با مراجعه به سایت اصلی در انگلستان، مشخص شد مطلبی با این مضمون منتشر شده است که «کمیته مشورتی ایمنی غذایی انگلستان قصد دارد تاثیر محصولات تراریخته را در این بیماری‌های ادعایی بررسی کند.»

 

قره‌یاضی ادامه داد: متاسفانه شخصی اذعان کرده است که «قصد دارند با استفاده از تغییرات بیولوژیکی، اعتقاد مسلمانان را هدف قرار دهند و افراد را غیر مذهبی کنند». جالب آن‌که حتی دانشجویان ژنتیک به خوبی می‌دانند که با بهره‌گیری از روش‌های مهندسی ژنتیک، نمی‌توان ایمان و تفکر افراد را دستخوش تغییرات کرد و این دو هیچ ارتباطی با هم ندارند. متاسفانه عده‌ای در این میان نمادسازی‌های وحشت‌آفرین می‌کنند و این‌ها همان کسانی هستند که امیرکبیر از دست‌شان اشک می‌ریخت.

 

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران یادآور شد: ابتدای انقلاب، عین همین مسئله را در رابطه با فناوری هسته‌ای داشتیم. هنوز پنج ماه از پیروزی انقلاب اسلامی نگذشته بود که عده‌ای در روزنامه‌ها این‌طور می‌نوشتند که «نیروگاه هسته‌ای خیانت آشکار به مردم است، سرطان‌زا است و عقیمی می‌آورد.» هر آن‌چه که امروز به تراریخته نسبت می‌دهند، اوایل انقلاب به فناوری هسته‌ای نسبت می‌دادند. همین موضوع باعث شد که چند قدم عقب‌نشینی کنیم و تلاش مشروع‌مان برای دست‌یابی به فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای دچار خدشه شود. امروز باید با مظاهر فناوری‌هراسی‌ها مبارزه کنیم.

 

وی افزود: از همه جالب‌تر، یکی از خبرگزاری‌هایی است که ادعا کرده مصرف‌کنندگان محصولات تراریخته «دم» در می‌آورند. این خبرگزاری اذعان می‌کند که پدیده «دم» درآوردن در محدوده شبه قاره هند که سال‌ها به کشت و مصرف محصولات تراریخته مشغول‌اند، بسیار مشاهده شده است. در حالی که چنین مسئله‌ای ناهنجاری ژنتیکی مادرزادی است و اگر درست باشد، همه ما باید دم در می‌آوردیم. چون همه ما پانزده سال است که تراریخته مصرف می‌کنیم.

 

قره‌یاضی یادآور شد: از دیگر خبرها این است که 1.3 میلیون هکتار از اراضی ایران، تحت کشت برنج تراریخته قرار دارد. این در حالی است که در مجموع فقط 600 هزار هکتار از اراضی ایران تحت کشت محصول برنج قرار دارد و این آمار تناقض دارد؛ در واقع مدعی‌العموم و بازرسی کل کشور باید جلوی انتشار چنین اخباری را بگیرد؛ چراکه بر اساس 1783 مقاله از سراسر دنیا، هیچ مدرک معتبری وجود ندارد که تهدید محصولات تراریخته یا اصلاح ژنتیکی شده بر محیط زیست و سلامت انسان را نشان دهد.

 

وی همچنین با اشاره به این‌که در ذرت تراریخته، 10 درصد مصرف علف‌کش و 45.2 درصد مصرف حشره‌کش شیمیایی کاهش می‌یابد، تصریح کرد: این دستاورد کمی نیست؛ چراکه مصرف مواد سرطان‌زا و کاهنده تنوع زیستی را کاهش داده است؛ در واقع 500 گروه تحقیقاتی در 130 پژوهش و طی 25 سال، 300 میلیون یورو صرف کرده‌اند تا نشان دهند محصولات تراریخته مانند فرآورده‌های کشاورزی سنتی، سالم هستند.

 

قره‌یاضی با تاکید بر این‌که با برنج تراریخته می‌توان اقتصاد مقاومتی را پیاده کرد، گفت: در چین، مزارعی وجود دارد که برنج را برای تولید دارو می‌کارند و مدعی شده‌اند که از یک هکتار، یک میلیون دلار برنج برداشت می‌کنند. در حالی که متاسفانه برنج‌کاران ما، چندین میلیون لیتر آب شیرین مصرف می‌کنند و سود چندانی عایدشان نمی‌شود. چینی‌ها داروهایی که از برنج تراریخته می‌سازند به 18 کشور صادر می‌کنند و این در حالی است که انواع و اقسام داروها را می‌توان در دانه برنج تولید کرد.

 

رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران تاکید کرد: متاسفانه آن‌چه مخالفان تراریخته انجام می‌دهند، در قالب برنامه‌ریزی برای انحراف مسئولان و با هدف جلوگیری از تولید داخلی و استمرار واردات صورت می‌گیرد. در حالی که اثر گلایفوسیت بر محیط زیست کمتر از اثر علف‌کش‌هایی است که با آن‌ها جایگزین شده است و طی 40 سال، گزارشاتی وجود دارد که ثابت می‌کند گلایفوسیت، تهدیدی برای سلامت انسان‌ها محسوب نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی معتقد است که تراریخته‌هایی که امروز در بازار بین‌المللی عرضه می‌شود، مراحل ارزیابی احتمال خطر را سپری کرده است و احتمال ندارد که دارای ریسکی برای سلامت انسان باشد.

 

وی همچنین افزود: مرجعیت معتقدند که مهندسان ژنتیک و اصلاح‌گران نباتات، نشانه قدرت خداوند هستند. در این رابطه از 14 مرجع تقلید از جمله مقام معظم رهبری استفتائات صورت گرفته است که اگر بنا باشد ژنی از یک حیوان حرام‌گوشت به گیاه منتقل شود، خوردن آن چه حکمی دارد؟ هیچ‌کدام نگفته‌اند که این کار اشتباه است و در نظام خلقت، چیزی را نباید تغییر داد.

 

قره‌یاضی خاطرنشان کرد: عده‌ای نیز معتقدند که دنیا به سمت ارگانیک پیش می‌رود و چه دلیلی دارد که ما به سمت تراریخته در حرکت باشیم؟ بر اساس مقاله‌ای در سال 1997، بعد از 100 سال نهضت ارگانیک، سطح زیر کشت ارگانیک فقط یک درصد از اراضی دنیا است اما 22 سال از کشت تراریخته می‌گذرد و 17 درصد از اراضی دنیا تحت کشت این محصولات قرار دارد.

  • در زمینه انتشار نظرات مخاطبان رعایت چند مورد ضروری است:
  • -لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  • -«ایسنا» مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبان است.
  • - ایسنا از انتشار نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
  • - نظرات پس از تأیید مدیر بخش مربوطه منتشر می‌شود.

نظرات

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.