برای دسترسی به اخبار قدیمی‌تر، در منوی مربوطه سال و ماه را محدود کنید.
 • بررسی ملاحظات روشی درباره مفهوم‌سازی تاریخ کودکی

  بررسی ملاحظات روشی درباره مفهوم‌سازی تاریخ کودکی

  نشست «ملاحظات روشی درباره مفهوم‌سازی تاریخ کودکی» به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 • نشست وبیناری "خاطراتی از امام وطن و انسان" برگزار می‌شود

  به مناسبت چهل و دومین سالروز ربوده شدن امام سیدموسی صدر؛

  نشست وبیناری "خاطراتی از امام وطن و انسان" برگزار می‌شود

  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان با همکاری فرهنگسرای بین‌الملل وابسته به شهرداری تهران و دفتر جنبش امل در تهران به مناسبت چهل و دومین سالروز ربوده شدن امام سید موسی صدر و دو همراهش وهمزمان با ایام سوگواری اباعبدالله الحسین، نشستی وبیناری با عنوان"خاطراتی از امام وطن و انسان" را برگزار می‌کند.

 • ویدئو / مراسم شام غریبان محرم ۹۹

  ویدئو / مراسم شام غریبان محرم ۹۹

  مراسم شام غریبان، در شب یازدهم محرم و نخستین شب شهادت امام حسین (ع) و یارانش برگزار می‌شود. امسال نیز این مراسم در تهران و دیگر نقاط کشور برگزار شد. رعایت پروتکل‌های بهداشتی به دلیل تداوم شیوع ویروس کرونا، از نکاتی بود که مراسم محرم امسال را با تفاوت‌هایی نسبت به سال‌های گذشته مواجه کرده بود. این ویدئو، گوشه‌هایی از مراسم شام غریبان در میدان امام حسین (ع) تهران است.

 • پادکست / صدای محرم؛ شام غریبان

  /شب یازدهم محرم/

  پادکست / صدای محرم؛ شام غریبان

  در شب‌های عزاداری شب‌های محرم امسال که با شیوع کرونا و تغییر شیوه‌های مرسوم عزاداری همراه شده است، ۱۱ پادکست محرمی در ایسنا تدارک دیده‌ایم تا شاید بتواند به حال و هوای شما در روزها و شب‌های محرم کمک اندکی کرده باشد. در هر اپیزود، ابتدا خاطره‌ای با مضامین محرم را شنیدید که از دو کتاب «کاشوب» و «زان‌تشنگان» انتخاب شده است و در ادامه، شعری متناسب با نامگذاری هر شب از این دهه را می‌شنوید. برای پایان هر قسمت نیز قطعه‌ای موسیقی انتخاب شده است. این پادکست، واپسین اپیزود محرمی امسال ایسنا است که به مناسبت شام غریبان منتشر می‌شود.

 • ویدئو / عاشورای ۹۹؛ چهره‌های پنهان، چشم‌های گریان

  ویدئو / عاشورای ۹۹؛ چهره‌های پنهان، چشم‌های گریان

  هرچند کرونا هنوز می‌تازد و هرچند محرم امسال و ظهر عاشورای ۹۹ حال و هوا و شمایلی متفاوت با سال‌های گذشته داشته است، اما برای خیل عزاداران، عزای حسین (ع) ورای این‌هاست. فاصله‌ها بیشتر می‌شود اما مراسم پابرجاست؛ شور مراسم کم می‌شود اما شعور عزا هویداست؛ چهره‌ها پشت ماسک‌ها پنهان یا دست‌کم نیمه‌پنهان می‌شوند اما چشم‌ها هنوز سخن می‌گویند، اشک می‌ریزند و گریستن برای امامشان را قطع نمی‌کنند. این ویدئو، نگاهی به مراسم ظهر عاشورا در امامزاده صالح در منطقه تجریش تهران است.

 • ویدئو / ظهر عاشورا، محرم ۹۹، تهران

  ویدئو / ظهر عاشورا، محرم ۹۹، تهران

  مراسم عزاداری ظهر عاشورا در محرم ۱۳۴۲ هجری قمری (۹ شهریور ۱۳۹۹) در سراسر کشور در شرایطی برگزار شد که تداوم شیوع ویروس کرونا، شکل و شمایل این مراسم را با تغییراتی مواجه کرده بود. حفظ فاصله‌گذاری، برپایی مراسم در فضای باز، استفاده از ماسک و پرهیز از به‌راه افتادن دسته‌های عزاداری، از جمله پروتکل‌هایی بود که امسال از سوی ستاد ملی مدیریت کرونا ابلاغ شده بود. در این ویدئو، گوشه‌هایی از عزاداری ظهر عاشورا در تهران را مشاهده خواهید کرد.

 • تعزیه مردم قرن ۱۳ در مصیبت امام حسین (ع) + تصویر

  عزاداری محرم به روایت جعفر شهری/۶/

  تعزیه مردم قرن ۱۳ در مصیبت امام حسین (ع) + تصویر

  تعزیه را در معنای متعارفش، نمایشی می‌دانند که در آن واقعه کربلا به دست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت‌های اصلی را بر دوش دارند، نشان داده می‌شود، نمایشی مذهبی و سنتی که بیشتر درباره‌ کشته‌شدن امام حسین (ع) و مصائب اهل بیت است.

 • پیام قیام عاشورا چه بود؟

  اظهارات محمد جعفری قنواتی

  پیام قیام عاشورا چه بود؟

  محمد جعفری قنواتی با بیان این‌که حادثه کربلا یک اتفاق زودگذر یا فاجعه انسانی فراموش‌شدنی نیست، می‌گوید: پیام این قیام برای ما و مردم روزگاران این است که آزاده باشید و خود را از بندگی هرکسی جز خداوند رها سازید و از هیچ قدرت و شخصیتی بیم و هراس به دل راه ندهید، دشتمن ستمگر و یاور ستم‌دیده باشید.

 • فرهنگی که عاشورا جهانی کرد

  فرهنگی که عاشورا جهانی کرد

  ماه محرم و عزاداری برای امام حسین (ع) و یاران شهیدش در کربلا با آئین‌های زیادی همراه است.

 • پادکست / صدای محرم؛ شب عاشورا

  /شب دهم محرم/

  پادکست / صدای محرم؛ شب عاشورا

  در شب‌های عزاداری شب‌های محرم امسال که با شیوع کرونا و تغییر شیوه‌های مرسوم عزاداری همراه شده است، ۱۱ پادکست محرمی در ایسنا تدارک دیده‌ایم تا شاید بتواند به حال و هوای شما در روزها و شب‌های محرم کمک اندکی کرده باشد. در هر اپیزود، ابتدا خاطره‌ای با مضامین محرم را خواهید شنید که از دو کتاب «کاشوب» و «زان‌تشنگان» انتخاب شده است و در ادامه، شعری متناسب با نامگذاری هر شب از این دهه را می‌شنوید. برای پایان هر قسمت نیز قطعه‌ای موسیقی انتخاب شده است. شب دهم محرم، شب عاشورا است.

 • از شبیه‌خوانی عروسی قاسم تا رزم جنگ علی‌اکبر

  عزاداری محرم به روایت جعفر شهری/۵/

  از شبیه‌خوانی عروسی قاسم تا رزم جنگ علی‌اکبر

  یکی از تلاش‌های شیعیان برای نشان دادن فاجعه عظیم کربلا با نمایش مذهبی به نام «تعزیه» انجام می‌شد، شاید به همین دلیل هم با ورود اسلام به ایران، از دوران صفویه و دوره‌های بعد از آن معمولا در محرم تعزیه اجرا می شد که البته با گذشت زمان تغییراتی در نسخ خطی ایجاد شد و گاهی تعزیه رنگ تشریفاتی به خود گرفت، اما همیشه برای یادآوری حادثه کربلا ، کم یا زیاد هنوز اجرا می‌شود.

 • ویدئو / قهوه‌ یزدی؛ از خانه اعیان تا مجلس عزای حسینی

  ویدئو / قهوه‌ یزدی؛ از خانه اعیان تا مجلس عزای حسینی

  قهوه یزدی با پیشینه‌ای ۴۰۰ ساله یکی از نوشیدنی‌های اعیانی و مهم در تاریخ شهر به شمار می‌رود. به علت جایگاه خاص مراسم‌ محرم در استان یزد، سرو قهوه با شیوه‌ای خاص رواج پیدا کرده است. شیوه خاص پخت قهوه یزدی در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.

 • پادکست / صدای محرم؛ شب ابوالفضل عباس (ع)

  /شب نهم محرم/

  پادکست / صدای محرم؛ شب ابوالفضل عباس (ع)

  در شب‌های عزاداری شب‌های محرم امسال که با شیوع کرونا و تغییر شیوه‌های مرسوم عزاداری همراه شده است، ۱۱ پادکست محرمی در ایسنا تدارک دیده‌ایم تا شاید بتواند به حال و هوای شما در روزها و شب‌های محرم کمک اندکی کرده باشد. در هر اپیزود، ابتدا خاطره‌ای با مضامین محرم را خواهید شنید که از دو کتاب «کاشوب» و «زان‌تشنگان» انتخاب شده است و در ادامه، شعری متناسب با نامگذاری هر شب از این دهه را می‌شنوید. برای پایان هر قسمت نیز قطعه‌ای موسیقی انتخاب شده است. شب نهم محرم به نام ابوالفضل العباس (ع) نامگذاری شده است.

 • ویدئو / کاشی‌هایی که عزای حسین (ع) را شهادت می‌دهند

  ویدئو / کاشی‌هایی که عزای حسین (ع) را شهادت می‌دهند

  تکیه معاون‌الملک را یکی از آثار باشکوه قاجارها در کرمانشاه می‌دانند؛ بنایی تاریخی که در بافت قدیم شهر کرمانشاه در محله آبشوران قدیم قرار گرفته و در سال ۱۲۸۰ توسط حسن معینی ملقب به «معاون‌الملک» در سه قسمت حسینیه، زینبیه و عباسیه تشکیل شد. پیش‌تر، از این بنای تاریخی بیشتر برای برگزاری مراسم عزاداری در محرم و صفر و همچنین رفع اختلافات قومی و عشایری استفاده می‌شد. در سال ۱۲۸۷ و در میانه‌های مبارزات جنبش مشروطه‌خواهی، گروهی از مشروطه‌خواهان به علت آنکه تکیه معاون‌الملک محل اجتماع مخالفان مشروطه شده بود، این بنا را به توپ بستند و سال‌ها بعد، دوباره مرمت شد. در این ویدئو، با این بنا آشنا خواهید شد.

 • رسالت مروجان علم در بحران کرونا/ادعاهایی که در معرض آزمایش قرار نمی‌گیرند

  در گفت‌وگو با ایسنا مطرح شد

  رسالت مروجان علم در بحران کرونا/ادعاهایی که در معرض آزمایش قرار نمی‌گیرند

  عضو هیئت علمی انستتیو پاستور با بیان این که «پروسه‌ انتقال دانش در کشور ما موفق نیست» گفت: اگر بخواهیم الگوی کشورهایی که در این زمینه موفق بوده‌اند را بررسی کنیمف، می‌بینیم در آن کشورها مسئله‌ انتقال دانش به جامعه، یک موضوع سازمان‌یافته و نظام‌مند است که بسیاری از نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی درگیر آن می‌شوند و بر اساس آن تصمیم‌های یکسان گرفته می‌شود و هدف‌های یکسان مشخص می‌شود.

 • آخر آدم این داد را به کجا ببرد؟!

  انتقاد تند داود فتحعلی‌بیگی از حذف تعزیه از دانشگاه

  آخر آدم این داد را به کجا ببرد؟!

  داود فتحعلی‌بیگی با انتقاد بسیار از حذف واحدهای درسی تعزیه از دروس دانشگاهی گفت: همه جای دنیا نمایش ایرانی را با تعزیه می‌شناسند، بعد ما بدون هیچ دلیل و منطقی آن را از دانشگاه حذف می‌کنیم! آخر آدم این درد را نزد چه کسی ببرد؟

 • پادکست / صدای محرم؛ شب علی‌اکبر (ع)

  /شب هشتم محرم/

  پادکست / صدای محرم؛ شب علی‌اکبر (ع)

  در شب‌های عزاداری شب‌های محرم امسال که با شیوع کرونا و تغییر شیوه‌های مرسوم عزاداری همراه شده است، ۱۱ پادکست محرمی در ایسنا تدارک دیده‌ایم تا شاید بتواند به حال و هوای شما در روزها و شب‌های محرم کمک اندکی کرده باشد. در هر اپیزود، ابتدا خاطره‌ای با مضامین محرم را خواهید شنید که از دو کتاب «کاشوب» و «زان‌تشنگان» انتخاب شده است و در ادامه، شعری متناسب با نامگذاری هر شب از این دهه را می‌شنوید. برای پایان هر قسمت نیز قطعه‌ای موسیقی انتخاب شده است. شب هشتم محرم به نام حضرت علی اکبر (ع) نامگذاری شده است.

 • حرکت دسته‌های صاحب عزا از تکیه تا تکیه

  عزاداری محرم به روایت جعفر شهری/۳/

  حرکت دسته‌های صاحب عزا از تکیه تا تکیه

  "هنرنمایی و عزاداری دسته‌های عزاداری در قرن ۱۳ از تکیه‌های صاحب عزا آغاز می‌شد، هر کدام خود را به بازار رسانیده دو سر مسجد را دور زده و بعضا از مسیرهای متفاونی دوباره به تکیه خود مراجعت می‌کردند، اما در واقع بازار مرکز و محل اصلی هنرنمایی آنها بشمار می‌آمد."

 • ویدئو / نذر خون در ماه محرم

  ویدئو / نذر خون در ماه محرم

  با فرارسیدن ایام ماه محرم و نزدیک شدن به روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، نذر اهداء خون مانند سال‌های گذشته در بین مردم رایج شده است. امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و نیاز بیشتر بیماران کرونایی به خون، پویش نذر اهدای خون آگاهانه به سمت اهدای پلاسما و پلاکت خون هدایت شده است.

 • واکنش رییس مرکز ارتباطات شهرداری تهران به انتساب تبلیغات یک برند به شهرداری

  واکنش رییس مرکز ارتباطات شهرداری تهران به انتساب تبلیغات یک برند به شهرداری

  رییس مرکز ارتباطات شهرداری تهران، به تبلیغات یک برند که به شهرداری تهران نسبت داده شده بود، واکنش نشان داد.

 • بین ترخیص و پذیرش بیماران جدید توازن برقرار شده است/ امسال نذوراتمان را نذر سلامتی دیگران کنیم

  فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونا در تهران:

  بین ترخیص و پذیرش بیماران جدید توازن برقرار شده است/ امسال نذوراتمان را نذر سلامتی دیگران کنیم

  فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران، مشارکت در پویش "نذر سلامتی" را گامی موثر برای کنترل و مهار بیماری کرونا(کووید_۱۹) برشمرد.

 • پادکست / صدای محرم؛ شب علی‌اصغر (ع)

  /شب هفتم محرم/

  پادکست / صدای محرم؛ شب علی‌اصغر (ع)

  در شب‌های عزاداری شب‌های محرم امسال که با شیوع کرونا و تغییر شیوه‌های مرسوم عزاداری همراه شده است، ۱۱ پادکست محرمی در ایسنا تدارک دیده‌ایم تا شاید بتواند به حال و هوای شما در روزها و شب‌های محرم کمک اندکی کرده باشد. در هر اپیزود، ابتدا خاطره‌ای با مضامین محرم را خواهید شنید که از دو کتاب «کاشوب» و «زان‌تشنگان» انتخاب شده است و در ادامه، شعری متناسب با نامگذاری هر شب از این دهه را می‌شنوید. برای پایان هر قسمت نیز قطعه‌ای موسیقی انتخاب شده است. شب هفتم محرم به نام حضرت علی اصغر (ع) نامگذاری شده است.

 • وقتی عزا همه را هم‌سطح می‌کرد

  عزاداری محرم به روایت جعفر شهری/۲/

  وقتی عزا همه را هم‌سطح می‌کرد

  "تهران در عزای حسین (ع) شهری بود یکپارچه نعمت و فراخی و کرم و بخشش و نذر و نیاز و کوشش و کار عزا که هستی و حیات مردم برایشان بی‌ارزش شده، فهمید و نفهمیده و با ریا و بی‌ریا جان و مال طرف امام حسین می‌کرد."

 • باید فضای معرفی ابن‌سینا را مردمی‌تر کنیم

  وزیر ارشاد:

  باید فضای معرفی ابن‌سینا را مردمی‌تر کنیم

  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: باید به گونه ای برنامه‌ریزی کنیم که فضای معرفی ابن‌سینا را از حوزه نخبگانی به فضای فهم عمومی سوق دهیم و آن را مردمی‌تر کنیم.

 • پرهیز از سفر و انجام تست‌های بیشتر کلید طلایی کاهش ابتلا به کرونا در جامعه

  پیشنهادات محققان برای کنترل پاندمی کووید-۱۹؛

  پرهیز از سفر و انجام تست‌های بیشتر کلید طلایی کاهش ابتلا به کرونا در جامعه

  بر اساس سناریوهای یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه شیوع بیشتر کووید-۱۹ در صورت رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی تعداد مبتلایان و فوتی‌ها افزایش می‌یابد و پیشنهاد می‌کنند که با پرهیز از سفر، شفاف‌سازی و عرضه گسترده پروتکل‌های بهداشتی و انجام تست تشخیصی بیشتر می‌توان از شیوع این بیماری کاست.

 • پادکست / صدای محرم؛ شب قاسم بن الحسن

  /شب ششم محرم/

  پادکست / صدای محرم؛ شب قاسم بن الحسن

  در شب‌های عزاداری شب‌های محرم امسال که با شیوع کرونا و تغییر شیوه‌های مرسوم عزاداری همراه شده است، ۱۱ پادکست محرمی در ایسنا تدارک دیده‌ایم تا شاید بتواند به حال و هوای شما در روزها و شب‌های محرم کمک اندکی کرده باشد. در هر اپیزود، ابتدا خاطره‌ای با مضامین محرم را خواهید شنید که از دو کتاب «کاشوب» و «زان‌تشنگان» انتخاب شده است و در ادامه، شعری متناسب با نامگذاری هر شب از این دهه را می‌شنوید. برای پایان هر قسمت نیز قطعه‌ای موسیقی انتخاب شده است. شب ششم محرم به نام «قاسم بن الحسن» نامگذاری شده است.

 • تاسیس بنیاد هنرهای عاشورایی

  ایمانی‌خوشخو خبر داد:

  تاسیس بنیاد هنرهای عاشورایی

  دبیر شورای هنر و رییس پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاددانشگاهی، از تاسیس بنیاد هنرهای عاشورایی به انگیزه حفظ و ترویج این هنرها خبر داد.

 • پادکست / صدای محرم؛ شب عبدالله بن الحسن

  /شب پنجم محرم/

  پادکست / صدای محرم؛ شب عبدالله بن الحسن

  در شب‌های عزاداری شب‌های محرم امسال که با شیوع کرونا و تغییر شیوه‌های مرسوم عزاداری همراه شده است، ۱۱ پادکست محرمی در ایسنا تدارک دیده‌ایم تا شاید بتواند به حال و هوای شما در روزها و شب‌های محرم کمک اندکی کرده باشد. در هر اپیزود، ابتدا خاطره‌ای با مضامین محرم را خواهید شنید که از دو کتاب «کاشوب» و «زان‌تشنگان» انتخاب شده است و در ادامه، شعری متناسب با نامگذاری هر شب از این دهه را می‌شنوید. برای پایان هر قسمت نیز قطعه‌ای موسیقی انتخاب شده است. شب پنجم محرم به نام «عبدالله بن الحسن» نامگذاری شده است.

 • ویدئو / نوای حسینی در اولین «خانه سنت‌ها» یزد

  ویدئو / نوای حسینی در اولین «خانه سنت‌ها» یزد

  «خانه سنت‌ها» به تازگی فعالیت خود را در شهر یزد آغاز کرده است. در این محل فرهنگی، آیین‌های فرهنگی و اجتماعی به سبک سنتی و با حضور مردم برگزار می‌شود. در حال حاضر به دلیل شیوع کرونا، این مراسم‌ به صورت مجازی و با حضور تعداد محدودی مهمان و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود.

 • کرونا هنرمندان تونسی را گرسنه کرده

  کرونا هنرمندان تونسی را گرسنه کرده

  هنرمندان تونس مقابل ساختمان وزارت فرهنگ این کشور تجمع کرده و از وزیر فرهنگ این کشور خواستند تا آن‌ها را از فقر و گرسنگی ناشی از کرونا نجات دهد.