• شنبه / ۷ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۳:۰۶
  • دسته‌بندی: خراسان جنوبی
  • کد خبر: 1400010702334
  • خبرنگار : 50028

با این ویروس هوشمندانه رفتار کنید

با این ویروس هوشمندانه رفتار کنید

ایسنا/خراسان جنوبی رئیس بخش عفونی بیمارستان ولیعصر(عج) بیرجند گفت: ویروس‌ کرونا هوشمند نیست؛ بلکه این رفتار ما است که در افزایش قدرت و کاهش ویروس موثر است؛ بنابراین در تعطیلات عید نیز باید هوشمندانه رفتار کرد.

مسعود ضیایی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سالی پر از نگرانی را پشت سر گذاشتیم و تحمل این شرایط برای کسی آسان نبود.

وی ادامه داد: امسال نیز مهمان ناخوانده کرونا با ما خواهد بود و باید همان پروتکل‌ها را رعایت کنیم.

این متخصص عفونی بیان کرد: در نوروز امسال نیز باید دورهمی‌ها تعطیل شده و یا اگر باید انجام شود لازم است در فضای باز و مدت کوتاه انجام شود و یا در محیط بسته نیز باید پنجره‌ها باز بوده و حتی الامکان پنکه روشن شود.

رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و فوکال پویینت علمی مراقبت و مدیریت بیماری‌های عفونی با اشاره به رعایت دستورالعمل‌ها در محیط رستوران‌ها، بیان کرد: رستوران باید تهویه مناسب داشته و هوا در آن راکد نباشد.

وی اظهار کرد: افراد برای رفتن به رستوران بهتر است قاشق و چنگال به صورت شخصی همراه داشته باشند و یا در صورت استفاده از قاشق و چنگال رستوران از ضدعفونی شدن آن اطمینان حاصل کنند.

ضیایی بیان کرد: اصل مهم برای حضور در رستورانها این است که با فاصله زیاد از یکدیگر بنشینیم و سر یک میز افراد زیادی نباشند.

وی با بیان اینکه افرادی که علائم اولیه بیماری را دارند، بهتر است در اماکن عمومی چون رستوران حضور نیابند، تصریح کرد: علاوه بر همه افراد، پیشخدمت رستوران نیز باید ماسک و دستکش داشته باشد.

این متخصص بیماری‌های عفونی خاطرنشان کرد: غذاهای گرم آلودگی ندارند، اما اگر غذا سرد باشد و با دست آلوده باشد، می‌تواند منتقل‌کننده ویروس باشد.

انتهای پیام