• پنجشنبه / ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۸:۱۹
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 1400011909789
  • خبرنگار : 50180

تجلیل از فرمانده پرافتخار آسمانِ میهن

تجلیل از فرمانده پرافتخار آسمانِ میهن

ایسنا/کرمانشاه امیر "فرج الله براتپور" خلبان نیروی هوایی ارتش , فرمانده و طراح عملیات اچ3 موسوم به پیچیده‌ترین عملیات هوایی جهان است. عملیاتی که در 15 فروردین سال 1360 انجام و در آن پایگاه نظامی"الولید" در دورترین نقطه غربی عراق توسط جنگندههای ایرانی مورد حمله قرار گرفت.

حالا امروز (19 فروردین) در مراسمی در تالار انتظار شهر کرمانشاه از این سردار پرافتخار کشور به پاس سالها مجاهدت در حراست از آسمان ایران اسلامی تجلیل شد.

سعید طلوعی شهردار کرمانشاه در آیین بزرگداشت ۱۷ خلبان شهید نیروی هوایی کرمانشاه و امیر سرتیپ خلبان فرج‌الله براتپور، هدف از برگزاری چنین مراسم هایی را زنده نگهداشتن یاد و خاطره شهدا و از خودگذشتگی ایثارگران در طول سالهای دفاع مقدس عنوان کرد و افزود: با برگزاری این نوع مراسم ها نه فقط دلاوری رزمندگان یادآوری می شود، بلکه تداعی کننده روزهای سخت گذشته بر این رمز و بوم نیز است.

شهردار کرمانشاه گفت: این ماییم که نیاز داریم تا مراسم بزرگداشت برای شهدا و رزمندگان دوران دفاع مقدس بگیریم تا ببینیم رزمندگان چگونه سالهای دفاع مقدس را مدیریت کردند.

طلوعی گفت: در طول سالهای دفاع مقدس رزمندگان با کمترین امکانات در برابر دشمنان تا به دندان مسلح ایستادند و اجازه ندادند دشمنان وجبی از خاک ایران زمین را تصاحب کنند.

طلوعی اضافه کرد: وقتی صحبت از جبهه و شهدا می شود باید به دنبال پاسخ این پرسش باشیم که در جبهه چه بر جوانان می گذشت که آنها را در مسیر شهادت قرار داده و به جایی می رسیدند که تا پای جان از کیان ایران اسلامی حراست می کردند.

طلوعی با بیان اینکه در سالهای دفاع مقدس ایران اسلامی از نظر سلاح و تجهیزات به شدت ضعیف بود، تاکید کرد: در دوران جنگ هیچ تکنولوژی نداشتیم و فقط با تفکر ایثار و شهادت توانستیم در برابر دشمنان ایستادگی کنیم و اگر امروز دشمن جرات ندارد به ما نگاه چپ کند بخاطر این است که طعم تلخ شکست را در سالهای دفاع مقدس از ایرانیان چشیده است.

 وی در ادامه اشاره ای هم به مشکلات کنونی کشور داشت و گفت: اگر همین الان هم با همان فرهنگ و مدل سالهای دفاع مقدس در برابر مشکلات می ایستادیم قطعا بسیاری از مشکلات امروز را شاهد نبودیم.

طلوعی در ادامه از امیر برات پور به عنوان شهید زنده یاد کرد و افزود: امثال شهید برات پور می توانند الگوی خوبی برای جوانان باشند، لذا باید به رزمندگان که شهدای زنده هستند توجه بیشتری داشته و آنها را به جامعه بشناسانیم.

طلوعی گفت: اینکه در کرمانشاه امیر دلاوری مثل امیر برات پور را داریم که تاکنون ناشناخته مانده، از نقاط ضعف ما و مایه بسی تاسف است.

وی رد ادامه با اشاره به تلاش سازمان فرهنگی شهرداری برای معرفی مفاخر کرمانشاه به جامعه، ادامه داد: این هشتمین مراسمی است که به منظور پاسداشت نخبگان در کرمانشاه برگزار شده و برگزاری این مراسم ادامه دار خواهد بود.

امیر سرتیپ خلبان فرج‌الله براتپور- طراح و فرمانده عملیات هوایی اچ3- نیز در این مراسم با بیان اینکه از کودکی به هواپیما و خلبانی علاقمند بوده، گفت: یکبار زمانی که کلاس پنجم دبستان بودم برای دیدن یک هواپیمای جنگی پنج کیلومتر دویدم و از همان زمان تصمیم گرفتم خلبان شوم که به آرزویم هم رسیدم.

 برات پور با قدردانی از مسئولین برای نصب تندیسش در یادمان شهدای خلبان کرمانشاه گفت: در این تندیس نه خودم که همه مردم کرمانشاه را می بینیم که سرباز کوچکشان هستم و از اینکه توانسته ام با پروازهایم گام کوچکی برای حراست از سرزمینم بردارم، خیلی خوشحالم.

 وی ادامه داد: مردمان کرمانشاه در سالهای دفاع مقدس زیر بمباران بوده اند و ثابت کرده اند همواره مدافع آرمان های اسلام و انقلاب هستند و از این حیث شایسته تقدیر هستند.

وی در ادامه از همسرش به خاطر تلاش هایش در زندگیشان قدردانی کرد و گفت: در 19 باری که در دوران خدمتم از شهری به شهر دیگر منتقل می شدم همیشه بلافاصله پس از دریافت حکم انتقالی به شهری که منتقل شده بودم، می رفتم تا بتوانم در خدمت سرزمینم باشم و همسرم به تنهایی بار خانه کشی و کارهای منزل را به دوش می کشید.

برات پور ادامه داد: هزار ساعت پرواز با F5  و سه هزار ساعت سابقه پرواز با F4 دارم و بخاطر حجم زیاد کار همیشه فرزندانم را فقط در خواب می دیدم.

 وی با بیان اینکه هیچ وقت به همسرش نمی گفته پرواز جنگی دارد، گفت: همیشه وصیت نامه ای به یکی از همکارانم می دادم که اگر بازنگشتم به خانواده ام بدهند که یک روز آن فرد عصبانی شد و دیگر زیر بار وصیتنامه ام نرفت و به همین خاطر هم مجبور شدم آن را به فرد دیگری بدهم.

وی در ادامه با بیان اینکه رزمندگان جبهه ها بیشترین حق را به گردن ما دارند، گفت: باید داستان زندگی رزمندگان در قالب فیلم و کتاب و ... برای آیندگان تهیه شود.

کاپیتان محمود ضرابی دبیر کانون خلبانان ایران نیز در صحبت های کوتاهی در این مراسم اظهار کرد: تجلیل از قهرمانان زنده می تواند نقش مهمی در الگوپذیری جوانان از این قهرمانان ملی داشته باشد.

در این مراسم که به همت شهرداری، ارتش، بنیاد حفظ آثار و استانداری تدارک دیده شده بود، نشان ویژه شهروندی از سوی شهردار کرمانشاه به امیر سرتیپ براتپور اهدا و از کتاب " آبی آسمان" زندگینامه خلبان براتپور به قلم محسن سنجابی رونمایی شد. ضمن اینکه از تندیس این سردار پرافتخار میهن در یادمان شهدای خلبان در پارک صدرای شهر کرمانشاه رونمایی شد.


این مراسم قرار بود با حضور فرماندهان برجسته ارتش برگزار شود که به دلیل شرایط قرمز کرونایی کرمانشاه به صورت محدودتری برگزار شد.


 انتهای پیام