• شنبه / ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۱:۰۲
  • دسته‌بندی: حوادث، انتظامی
  • کد خبر: 1400012110567
  • خبرنگار : 71431

ضرورت اتصال سازمان‌های زیرساختی به سامانه هشدار سریع زلزله

ضرورت اتصال سازمان‌های زیرساختی به سامانه هشدار سریع زلزله

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بر ضرورت اتصال سازمان های زیرساختی به سامانه هشدار سریع زلزله تهران تاکید کرد.

رضا کرمی محمدی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به راه‌اندازی سامانه هشدار سریع زلزله در شهر تهران گفت: در صورتی که بخواهیم هنگام وقوع زلزله بهره‌برداری مناسبی از این سامانه داشته باشیم لازم است که سازمان‌های تخصصی همانند آب ، گاز، برق و ... برنامه ریزی و همکاری لازم را برای اتصال به این سامانه داشته باشند و هرچه سریعتر نیز به این سامانه بپیوندند.

وی زلزله را مهمترین مخاطره طبیعی پایتخت توصیف کرد و گفت: وقوع زلزله هیچگاه خبر نمی‌کند و از این رو  سازمان های دخیل در حوزه بحران در پایتخت باید هر لحظه  فرصت را برای انجام اقدامات پیشگیرانه و افزایش آمادگی‌های لازم برای مقابله با این مخاطره مغتنم بدانند.
کرمی محمدی با تاکید بر اینکه راه اندازی سامانه هشدار سریع زلزله شهر تهران در سال ۹۹ یکی از مهم‌ترین اقدامات این سازمان در سال گذشته بود، خاطرنشان کرد : در سال جاری تمام تلاش ما توسعه و تکمیل مستمر این سامانه است. البته در حال حاضر نیز امکان ارسال سیگنال هشدار به سازمان‌های تخصصی برای اقدام به موقع و سریع هنگام وقوع زلزله فراهم است. 

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از آمادگی سازمان مدیریت بحران برای فراهم کردن امکان ارائه سیگنال هشدار برای بهره‌برداری متناسب با نیاز این سازمان ها در زمان زلزله خبر داد و گفت: سال گذشته نیز در این خصوص مکاتباتی را با سازمان های مختلف انجام دادیم.


کرمی محمدی با اشاره به لزوم اشتراک‌گذاری و یکپارچه سازی اطلاعات میان سازمان‌ها و دستگاه‌های دخیل در حوزه مدیریت بحران شهر تهران گفت: بر اساس مصوبه تاریخ ۲۵ تیر سال  1396 هیئت محترم وزیران، تمام سازمان ها مکلف به اشتراک گذاری اطلاعات با سازمان مدیریت بحران شهر تهران شدند.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این مصوبه همکاری‌ها و هماهنگی‌های قابل قبولی با سازمان های دخیل در حوزه مدیریت بحران شهر تهران انجام شده است، اظهارکرد:  خوشبختانه طی سال های اخیر با پیگیری‌های مستمر سازمان مدیریت بحران شهر تهران و همکاری سازمان فاوای شهرداری ، خروجی های قابل توجهی در راستای ایجاد وحدت فرماندهی در مدیریت حوادث شهری ایجاد شده است که نتیجه این پیگیری ها ایجاد نرم افزار هوشمند فرماندهی حوادث شهری است که براین اساس امکان دسترسی و اتصال ستاد فرماندهی مدیریت بحران شهر تهران، مرکز عملیات اضطراری شهر تهران و دیسپچینگ به این نرم افزار فراهم شده است.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران خاطرنشان کرد: سازمان‌های مذکور با دسترسی به اطلاعات نرم افزار هوشمند فرماندهی حوادث شهر تهران یا اتصال به آن نسبت به اشتراک گذاری اطلاعات حوادث اقدام می‌کنند و یا از اطلاعات آن برای پیشبرد هرچه سریع تر و دقیق تر عملیات اجرایی هنگام حادثه استفاده خواهند کرد. از این طریق تمام سازمان‌های مرتبط با حوزه بحران وضعیت حادثه را از لحظه رخداد تا پایان عملیات رصد کرده و در صورت نیاز هماهنگی و اقدامات مناسب با وظیفه ذاتی خود را  اجرا می‌کنند.
رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: تهران به عنوان پایتخت کشور و  شهری که بخش عمده ای از زیرساخت‌های سیاسی و اقتصادی کشور در آن مستقر شده نیازمند آن است که با نگاه پیشگیرانه و پیش از وقوع رخداد زلزله به صورت مکرر شاهد برگزاری جلسات هماهنگی با حضور سازمانهای زیرساختی و تخصصی در حوزه مدیریت بحران باشد.
وی با اشاره به اینکه قانون جدید مدیریت بحران مصوب سال ۹۸ بخشی از این همکاری‌ها را در تهران به لحاظ پشتوانه قانونی کمرنگ کرد، خاطرنشان کرد:  اما واقعیت همکاری و هماهنگی بین سازمان های تخصصی مدیریت بحران پیش از وقوع هر نوع بحران از جمله زلزله ضرورتی انکارناپذیر است.


کرمی محمدی با اشاره به اینکه سازمان ها و دستگاه های دخیل در حوزه مدیریت بحران پایتخت با ایجاد زمینه های همکاری بین سازمانی می توانند موفق به جلب مشارکت اجتماعی و حضور و همراهی مردم پیش از وقوع بحران برای روز حادثه شوند، گفت: نفس همکاری و هماهنگی بین سازمانی بیانگر تحقق مفاهیمی چون مشارکت به عنوان یکی از شاخص‌های مهم سرمایه اجتماعی است. لذا با پایبندی به این امر مهم می توان به مرور نسبت به افزایش سرمایه اجتماعی بین سازمانی و برون سازمانی و جلب مشارکت اجتماعی اقدام کرد.

انتهای پیام