• شنبه / ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۲:۵۰
  • دسته‌بندی: گیلان
  • کد خبر: 1400012110730
  • خبرنگار : 50041

نگرانی از توسعه فروش لبنیات سنتی در گیلان

نگرانی از توسعه فروش لبنیات سنتی در گیلان

ایسنا/گیلان رییس اتحادیه کارخانجات لبنی گیلان گفت: توسعه فروش لبنیات سنتی در گیلان نگران کننده است.

ابراهیم آسایش در گفت و گو با ایسنا گفت: دامداران گیلان تمایلشان برای فروش به کارگاه‌های سنتی و فروشگاه‌هایی که به صورت فله شیر را عرضه می‌کنند افزایش یافته است زیرا این مغازه‌ها شیر را  گران‌تر از دامدار می‌خرند و گران تر هم به مردم می فروشند.

وی افزود: از آنجاییکه این شیرها به صورت صنعتی و استاندارد استرلیزه نمی‌شوند، ممکن است موجب خطراتی را برای سلامت افراد در جامعه به دنبال داشته باشد.

آسایش ادامه داد: شیر سنتی باید ۲۰ دقیقه در خانه جوشانده شود تا میکروب‌های آن از بین برود و معمولا این کار انجام نمی‌شود و در مواقعی نیز به قدری جوشانده می‌شود که تمام ویتامین‌های آن از بین می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه اینگونه فرهنگ‌سازی شده است که شیرهای سنتی ارزش تغدیه بالاتری دارند، این در حالیست که این امر اصلا واقعیت ندارد.

رییس اتحادیه کارخانجات لبنی گیلان با اشاره به اینکه تعداد فروشگاه‌هایی که شیر سنتی می فروشند، رو به افزاش است و این امر نگران کننده است، تصریح کرد: به خصوص در محلات پایین شهر بیش از دیگر مناطق در حال گسترش هستند.

آسایش گفت: در مجموع شیرهای تولید شده از کیفیت مناسبی برخوردار هستند و معمولا شیرهای صنعتی کیفیت بهتری نسبت به شیرهای جمع‌آوری شده دارند.

وی با بیان اینکه همه شیرهایی که برای فروش به کارخانجات آورده می شود را در صورت سالم بودن خریداری می‌کنیم، افزود: ۷۵ درصد شیرهای تولید شده که برای فروش به کارخانجات آورده می‌شود از نوع جمع‌آوری هستند و می توان این جمع‌آوری را به صورت بهتر و باکیفیت انجام داد.

رییس اتحادیه کارخانجات لبنی گیلان در خصوص بدهی که کارخانجات لبنی به دامداران دارند، گفت: گردش مالی در این بخش در جریان است و در کل بدهی‌ها آنقدر نیست که مشکل خاصی برای دامداران بوجود آورد.

وی در خصوص گران‌شدن قیمت لبنیات صنعتی در سال جاری گفت: با توجه به افزایش حقوق کارگران ممکن است شاهد افزایش قیمت این کالا باشیم اما تا قبل از پایان ماه مبارک رمضان این افزایش قیمت رخ نخواهد داد.

انتهای پیام