• دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۰۱:۴۴
  • دسته‌بندی: خوزستان
  • کد خبر: 1400012312112
  • منبع : نمایندگی خوزستان

رییس هیات کونگ‌فو استان عنوان کرد

فعال شدن رشته "کونگ‌فو" در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

فعال شدن رشته "کونگ‌فو" در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

ایسنا/خوزستان رییس هیات کونگ فو خوزستان درباره راه‌اندازی رشته "هنر رزم ملی ایران" به عنوان یکی از گرایش‌های رشته تربیت‌بدنی در دانشگاه علمی کاربردی اهواز، گفت: اتفاق بسیار خوبی که برای کونگ‌فو خوزستان و کشور افتاد، فعال کردن گرایش کونگ‌فو در رشته تربیت‌بدنی برای اولین بار در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان است.

علی امانی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اهداف و برنامه‌های هیات کونگ‌فو خوزستان در سال ۱۴۰۰، اظهارکرد: در دوران کرونایی هیات ما اولین هیاتی بود که کار خود را به صورت مجازی در کشور آغاز کرد. در ابتدای سال گذشته طی جلسه‌ای که با رئیس فدراسیون برگزار کردیم، مقرر شد برنامه مسابقات سال ۱۳۹۹ را به صورت مجازی طرح‌ریزی کنیم و منتظر نمانیم تا کرونا و شرایط خاص آن برای ما و ورزشکاران‌مان تصمیم‌گیری کند.

وی افزود:  سپس برگزاری دوره‌ها و مسابقات مجازی کونگ‌فو به صورت رسمی آغاز شد. در ابتدای کار انطباق با شرایط مجازی برای ورزشکاران خوزستانی که تا قبل از آن، سابقه فعالیت در باشگاه‌ها و مکان‌های عمومی را داشتند، سخت بود و از سویی سوق دادن ورزشکاران بانو نیز به سمت فعالیت مجازی، با توجه به فرهنگی که در کشور ما حاکم است، دشوار بود.

رییس هیات کونگ‌فو خوزستان ادامه داد: از دیگر اهداف در دست اقدام ما نیز فعال کردن دیپلم کونگ‌فو در مدارس بود. در نشستی که رییس فدراسیون کونگ‌فو با وزارت آموزش و پرورش داشت، مقرر شد که از سال ۱۴۰۰ امکان اخذ دیپلم کونگ‌فو در مدارس وجود داشته باشد. همچنین هیات کونگ‌فو استان در راستای فعالیت‌های خود در سال ۱۴۰۰، کمیته آموزش‌ خود را بسیار فعال کرده و در جلسات مکرر به روسای هیات‌های شهرستان‌ها اعلام شد تا برای همه ورزشکارانی که در سال ۱۳۹۹ مقام آورده‌اند و همچنین برای آن‌هایی که مقامی کسب نکرده‌اند، مربی فعال اختصاص دهند تا به صورت مستمر و مجازی برای ما کلیپ بفرستند. هیات برای تشویق کونگ‌فوکاران یک صفحه اینستاگرامی نیز طراحی کرده و از طریق کمیته مربوطه هیات استان پیگیر کار این ورزشکاران است.

وی ادامه داد: در سال ۱۳۹۹ سایت رسمی هیات کونگ‌فو استان را راه‌اندازی کردیم تا بتوانیم تمام کارهای‌مان از قبیل برگزاری مسابقات، دوره‌های فنی، کارگاه‌های آموزشی، دوره‌های داوری و ... را از طریق سایت هیات انجام دهیم. در حال حاضر تمام ارتباطات ما با کونگ‌فوکاران استان از طریق سایت هیات و به صورت مجازی انجام می‌شود.

امانی درباره کسب عناوین و مدال‌های کونگ‌فو خوزستان در سال گذشته نیز خاطر نشان کرد: سال ۹۹ برای کونگ‌فو خوزستان سال خوبی بود زیرا توانستیم مقام‌ها و عناوین زیادی را به دست آوریم. سال گذشته برای اولین بار مسابقات علمی فدراسیون کونگ‌فو انجام شد که خوزستان در آن به مقام قهرمانی رسید. مسابقات آمادگی جسمانی نیز به صورت مجازی صورت گرفت که در آن مسابقات نیز کونگ‌فو خوزستان مقام‌آور بود. همچنین در مسابقات تکنیک و مسابقات فدراسیونی و ... نیز توانستیم به عناوین مختلفی دست پیدا کنیم. ما در سال ۹۹ نگذاشتیم، ورزشکاران‌مان تمرین نداشته یا فعالیت بدنی خود را تعطیل کنند. آن‌ها را با برگزاری کلاس‌ها و مسابقات مختلف در اهواز و در شهرستان‌ها از طریق هیات‌ شهرستانی آماده نگه داشتیم و در شرایط کرونایی، همکاری خیلی خوبی با هیات داشتند.

وی درباره همگام‌سازی تقویم هیات کونگ‌فو خوزستان با تقویم فدراسیون نیز گفت: هدف اصلی ما گام برداشتن طبق تقویم است و تلاش‌مان را می‌کنیم که با فدراسیون در یک راستا حرکت کنیم. البته هر استانی فراتر از تقویم ورزشی فدراسیون، برنامه‌های خودش را برنامه‌ریزی می‌کند. ما قصد داریم در سال ۱۴۰۰ و در ادامه شرایط کرونا، برنامه‌های‌مان را همچنان به صورت مجازی پیش ببریم زیرا هیات کونگ‌فو خوزستان با توجه به تجربیات سال گذشته، عقبه و آمادگی خوبی در این زمینه دارد و می‌تواند به راحتی جوابگوی تمام مسابقات فدراسیون باشد.

رییس هیات کونگ‌فو خوزستان افزود: برای اولین بار در صورت داشتن آمادگی، قصد برگزاری استایل دان یک تا چهار انجمن تووا نیوکونگ‌فو یا هر انجمن دیگری را داریم. از سوی دیگر نیز در بخش آقایان، سه انجمن در دان یک تا هفت اعلام آمادگی کردند.

وی درباره راه‌اندازی رشته هنر رزم ملی ایران به عنوان یکی از گرایش‌های رشته تربیت‌بدنی در دانشگاه علمی کاربردی اهواز، گفت: اتفاق بسیار خوبی که برای کونگ‌فو خوزستان و کشور افتاد، فعال کردن گرایش کونگ‌فو در رشته تربیت‌بدنی برای اولین بار در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان است. این رشته به نام "هنر رزم ملی ایران" که ثبت علمی نیز شده از مهر ماه ۱۴۰۰ در این دانشگاه تدریس خواهد شد و دانشجویان می‌توانند با مدرک تحصیلی دیپلم جهت تحصیل در این رشته ثبت‌نام کنند. این رشته تا مقطع کاردانی ادامه پیدا می‌کند. ما نیز این قول را از مسئولان مربوطه گرفته‌ایم که مقطع کارشناسی این رشته در آینده در دسترس علاقه‌مندان قرار داده شود. انجام این کار با زحمات زیاد دوستان در هیات کونگ‌فو، دانشگاهیان و سایر دست اندرکاران صورت گرفت. ما همچنین از این تریبون اعلام می‌کنیم که علاقه‌مندان‌ به ثبت‌نام در رشته تربیت‌بدنی گرایش هنر رزم ملی ایران، می‌توانند در این رشته ثبت‌نام و تحصیل کنند. این رشته ورزشی تنها ورزشی است که کشورمان ایران آن را به نام خود در آسیا و جهان ثبت کرده است.

امانی در پایان درباره برگزاری مسابقات جهانی کونگ‌فو در خوزستان، عنوان کرد: در صدد هستیم تا در صورتی که وضعیت کرونا بهبود پیدا کند، میزبان مسابقات جهانی کونگ‌فو در اهواز باشیم. برگزاری مسابقات جهانی و میزبانی آن قرار است برای اولین بار در خوزستان رقم بخورد. برگزاری این مسابقات برای ما ورزشی‌ها کار راحتی بوده و این امر برای خوزستان یک افتخار محسوب خواهد شد. تا تاریخ اردیبهشت ۱۳۹۸ که قرار بود این مسابقات در اهواز برگزار شود، حدود ۱۰۰ کشور به ما اعلام آمادگی کرده بودند و اگر سال ۱۴۰۰ همکاری لازم مسئولان را داشته باشیم، می‌توانیم در اهواز میزبان مسابقات جهانی کونگ‌فو باشیم.

انتهای پیام