• دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۱:۱۳
  • دسته‌بندی: آذربایجان غربی
  • کد خبر: 1400012312386
  • منبع : نمایندگی آذربایجان غربی

مشاور وزیر و مدیرکل امور استانهای وزارت جهاد کشاورزی:

آذربایجان غربی در تولید اکثر محصولات کشاورزی رتبه برتر دارد

آذربایجان غربی در تولید اکثر محصولات کشاورزی رتبه برتر دارد

ایسنا/آذربایجان غربی طی حکمی از سوی وزیر جهاد کشاورزی اکبر کرامتی بعنوان رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی منصوب و از زحمات رسول جلیلی تکریم و قدردانی شد.

قدسی مشاور وزیر و مدیرکل امور استانهای وزارت جهاد کشاورزی امروز ۲۳ فروردین آیین تودیع و معارفه رئیس جهاد کشاورزی استان افزود: آذربایجان غربی از قطب های تولید محصولات کشاورزی و دامی کشور بوده و در تولید اکثر محصولات کشاورزی رتبه برتر دارد که از این نظر اهمیت ویژه ای در کشور دارد. 

وی ادامه داد:  در سال گذشته بعد از  وزارت بهداشت، وزارت جهاد کشاورزی سخت ترین شرایط را در تامین امنیت غدایی را با شرایط تحریم های ظالمانه داشت که هم اکنون با برنامه ریزی لازم برای تامین نهاده های کشاورزی هیچ مشکلی در تولید محصولات کشاورزی و دامی در کشور نداریم.

قدسی از آذربایجان غربی به عنوان ۵ استان معین مهم کشور در زمینه تولید مرغ در کشور نام برد و عنوان کرد: آذربایجان غربی در بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله مرغ یکی از قطب های مهم کشور به شمار می رود در زمینه مرغ جزو ۵ استان معین بوده و علاوه بر نیاز استان نیاز استانهای همجوار را نیز تامین می کند.
مدیرکل امور استانها در وزارت جهاد کشاورزی ، صنعت مرغداری را صنعتی پیچیده دانست و عنوان کرد: اگر همه عوامل زنجیره تولید و توزیع مرغ در دست وزارت جهاد کشاورزی باشد می توان به صورت  بهینه مدیریت کرد در حالی که سایر دستگاه ها نیز در این زمینه همکاری دارند و این امر در امر توزیع تاثیر گزار است.
وی با اشاره به تامین نهاده های دامی با وجود مشکلات تحریمی و ارزی در شش ماهه اول سال ۹۹ اضافه کرد: در نیمه دوم سال گذشته با تامین نهاده های دامی مشکلات تولید حل شد و هم اکنون تولید مرغ بر اساس نیاز سالانه کشور تامین می شود و مشکلی در این زمینه نداریم.
قدسی با تاکید بر مدیریت زنجیره تولید در بخش کشاورزی گفت: در حال حاضر ۱۹ هزار مرغداری در کشور، شامل ۱۵ درصد این صنعت زنجیره مرغ را تامین می کند که این میزان باید با مسیر و ریل گذاری درست افزایش یابد.
مدیرکل امور استانها در وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هم اکنون ۶۰ درصد هزینه  نهاده های دامی به نرخ ارز دولتی تامین می شود، افزود: ۴۰ درصد مابقی هزینه نهاده های توسط کشاورزان تامین می شود که با توجه به هزینه های بالای تولید باید حمایت های لازم از این بخش صورت گیرد.
قدسی با اشاره به ظرفیت های بالای آذربایجان غربی در بخش کشاورزی از جمله تولید ۶.۸ محصولات کشاورزی، رتبه اول در تولید سیب، ظرفیت های بالای استان در بخش صنعت دامداری گفت: در سالهای گذشته استان در زمینه آبمیوه دارای برند بود و و پیشرو در کشور بود و باید این برند حفظ و تقویت شود.
وی همچنین با اشاره به احیای دریاچه ارومیه و نقش مهم جهاد کشاورزی گفت: احیای دریاچه ارومیه نقش مهمی در حفظ سلامت مردم منطقه دارد باید از ظرفیت های علمی و کشاورزی در زمینه صیانت از این زیست بوم بهره کافی را ببریم.
 

انتهای پیام