• دوشنبه / ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۹:۱۶
  • دسته‌بندی: خراسان رضوی
  • کد خبر: 1400012312911
  • خبرنگار : 50432

معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد:

طراحی فضای موزه‌باغ دفاع‌مقدس مبتنی بر معماری اصیل ایرانی است

طراحی فضای موزه‌باغ دفاع‌مقدس مبتنی بر معماری اصیل ایرانی است

ایسنا/خراسان رضوی معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد گفت: در طراحی این باغ‌موزه تلاش کردیم تا با حفظ هویت باغ که مبتنی بر موضوع دفاع مقدس است، بر اساس معماری ایرانی نقشه‌کشی و طراحی‌های لازم را انجام دهیم.

خلیل الله کاظمی در آیین آغاز عملیات اجرایی فاز اول موزه‌باغ دفاع‌مقدس مشهد که عصر امروز در محل ضلع شرقی بوستان کوهسنگی برگزار شد، اظهار کرد: درسال‌های گذشته و بنا بر نظر شورای شهر وقت تصمیم گرفته شد تا حدود ۱۳.۵ هکتار از مجموعه بوستان کوهسنگی برای احداث باغ موزه دفاع مقدس، اختصاص داده شود. با این ‌حال به دلایل متعددی که مهم‌ترین آن عدم تأمین مالی مناسب برای تأسیس این مجموعه بود، تا اوایل سال ۱۳۹۸ اتفاق خاصی رخ نداد.

وی افزود: البته با حضور سردار یوسفعلی‌زاده، پیگیری‌های شهردار و مساعدت شورای اسلامی شهر مشهد، در سال ۱۳۹۷ عملیات اجرایی احداث کتابخاته و ساختمان بیداری اسلامی آغاز شد و این طرح شکل و شمایل اجرایی به خود گرفت.

معاون عمران، حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد عنوان کرد: غیر از ساختمان کتابخانه، ساختمان اسناد و ساختمان بیداری اسلامی، بخش زیادی از فضای ۱۳.۵ هکتاری باغ‌موزه در قالب مجموعه هفت‌باغ کوهسنگی درنظر گرفته شده است.

کاظمی ادامه داد: به عبارت دیگر مشاور بالا دستی بوستان کوهسنگی هفت‌باغ را برای این بوستان پیشنهاد کرده بود و طراحی این باغ‌ها نیز بر اساس معماری ایرانی که شامل جوی آب، درختان سبز و گل‌آرایی است در نظر گرفته شده بود. در این طرح تلاش می‌شود تا با حفظ هویت هر باغ، بر معماری ایرانی تاکید شده و موزه‌باغ دفاع‌مقدس نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی اضافه کرد: در اواخر سال گذشته، شهردار مشهد موضوعی را مطرح کردند مبنی بر این‌که رقم ریالی برای تکمیل این باغ‌موزه درنظر گرفته شود. در همین راستا لایحه‌ای خدمت شورای اسلامی شهر مشهد ارسال شد و نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان در رابطه با اجرای فاز اول باغ‌موزه دفاع مقدس مشهد اعتبار تصویب شد و امروز عملیات اجرایی احداث ۶ هکتار از مجموع ۱۳.۵ هکتار این مجموعه آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به این‌که بخشی از بودجه اختصاص داده شده صرف تکمیل بخش‌های دیگر این موزه‌باغ می‌شود، خاطرنشان کرد: علاوه بر این مجموعه ۶ هکتاری که در هفته دفاع‌مقدس امسال افتتاح خواهد شد و در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت، فضای پارکینگی با ظرفیت ۶۵۰ خودرو نیز طراحی شده است. اینکه بتوانیم ورودی باغ‌موزه را از شریان اصلی بلوار برادران شهید خلیلی داشته باشیم نیز امری مهم است.

شورای اسلامی شهر مشهد بر تجلیل از خانواده‌های شهدا تاکید دارد

محمدحسین ودیعی، عضو شورای شهر مشهد در بخش دیگری از این مراسم با تأکید بر جایگاه والای خانواده‌های ایثارگران، بیان کرد: شورای شهر اسلامی در دوره پنجم، از ابتدای امر تأکید ویژه‌ای بر گرامیداشت و تجلیل مقام شهدا و خانواده‌هایشان داشته است. در همین زمینه می‌توان به تشکیل و توسعه کمیسیون ایثارگران در شورای شهر مشهد، نام‌گذاری خیابان‌ها به نام شهیدان، بازدید از خانواده شهدا در مناسبت‌های مختلف و بازدید از مراکز خدمات‌رسانی به ایثارگران اشاره کرد.

وی اضافه کرد: یکی از اقداماتی که علاوه ‌بر مصوبه‌های مختلف برای تسهیل امور ایثارگران در دست اقدام داریم، موضوع تکمیل آسایشگاه جانبازان قطع نخاع امام خمینی(ره) در پارک ملت در اواسط دوره پنجم شورای شهر مشهد است که با اعتباری هشت میلیارد تومانی، این مجموعه را همراه با دو دستگاه ون مناسب‌سازی شده به بنیاد شهید و امور ایثارگران تحویل دادیم.

ودیعی تصریح کرد: اما کار اصلی شورا در این زمینه که به ‌عنوان یک پروژه ماندگار به آن نگاه می‌کنیم همین باغ‌موزه دفاع مقدس است که فاز اول آن در سال گذشته با اعتبار ۴۰ میلیارد تومان برای تکمیل ساختمان آغاز شده بود و در یک فرایند سه ساله قرار براین شده است تا ۳۰ میلیارد تومان به عنوان اعتبار اولیه برای تکمیل فاز اول این مجموعه در بودجه ۱۴۰۰ درنظر گرفته شود؛ همچنین امیدواریم شورای شهر آینده نیز این مسیر را ادامه دهد.

عضو شورای شهر مشهد با اشاره به اهمیت انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل‌های آینده، خاطرنشان کرد: باغ‌موزه دفاع‌مقدس، پروژه‌ای است که شورای شهر به ‌عنوان یک نهاد مردمی، رسالت خود می‌داند که در راه ارائه، حفظ و نشر این ارزش‌ها تلاش کند.

وی ادامه داد: بنابراین شورای شهر و شهرداری مشهد با امکاناتی که در دست دارند، این را یک وظیفه شرعی و میهنی می‌دانند که از این طریق آثار ماندگاری به نسل‌های آینده منتقل کنند تا باعث آبیاری درخت انقلاب اسلامی شود.

انتهای پیام