• سه‌شنبه / ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۴:۱۳
  • دسته‌بندی: دین و اندیشه
  • کد خبر: 1400012413627
  • خبرنگار : 71461

نخست‌وزیر سابق عراق:

عراق خاکریز آبروی تشیع است

عراق خاکریز آبروی تشیع است

نخست‌ وزیر سابق و رهبر حزب اسلامی دعوه عراق در دیدار با دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: ایران محور اصلی وحدت و مقاومت در منطقه و عراق خاکریز آبروی تشییع است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین حمید شهریاری دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در دیدار با آقای نوری مالکی نخست‌وزیر سابق و رهبر حزب اسلامی دعوه عراق با اشاره به برنامه‌های نوسازی مجمع تقریب مذاهب اسلامی، اظهار کرد: برای دستیابی به امت واحده و اتحادیه کشورهای اسلامی محورهای پنجگانه‌ای را طراحی کرده‌ایم.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با تشریح مدل مفهمومی اتحادیه کشورهای اسلامی، تصریح کرد: تعامل و گفتگو با گروه‌های مختلف و تبادل نظرات باعث تقریب بین مذاهب اسلامی می‌شود.

وی افزود: کرامت امت اسلام و رسول اکرم(ص)، امانتی برگردن ماست، و همه مسلمانان موظفند به سوی وحدت مسلمین گام بردارند و با افراطیون به مخالفت برخیزند.

دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی تصریح کرد: وظیفه همه مسلمانان است تا در کنار محور مقاومت، تمامی جنبش‌ها و احزاب و همچنین جمهوری اسلامی ایران بیاستند و کمر همت ببندند تا اجازه ندهند که تفرقه میان شیعیان و اهل سنت پیدا شود.

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: رهبران، مسلمانان جهان اسلام و فرهیختگان و اندیشمندان، باید بدانند که دشمنان منتظر حل بحران‌های ما نمی‌نشینند بلکه از هر فرصتی برای افزودن به این بحران‌ها استفاده می‌کنند.

در ادامه این دیدار نوری مالکی نخست‌وزیر سابق و رهبر حزب اسلامی دعوه عراق با تاکید بر اینکه دولت های استکباری بدنبال تفرقه در دنیای اسلام هستند، خاطر نشان کرد: مشکل عراق با محور آمریکایی-اسرائیلی مشکلی راهبردی و پروژه‌ای استکباری و استعماری است که عمق حاکمیت عراق را هدف قرار داده است.

رئیس ائتلاف دولت قانون، کارشکنی‌هایی که از سال ۲۰۱۳ علیه عراق صورت گرفته تا حمایت و وارد کردن تروریست‌های داعش به استان‌های غربی عراق در سال ۲۰۱۴ را توطئه‌هایی برای مقابله با دولت عراق و ممانعت از تحقق حاکمیت و استقلال عنوان کرد.

وی افزود: طمع‌ورزی‌های عربستان سعودی که برای معرفی کردن خود به عنوان رهبر مطلق منطقه از نظر مذهبی، سیاسی، امنیتی و مالی تلاش می‌کند این در حالی است که ایران محور اصلی وحدت و مقاومت در منطقه است برای همین از این موضوع ترس دارند.

نوری مالکی خاطرنشان کرد: ایجاد جنگ در کشورهای اسلامی از اهداف دشمنان است و عراق خاکریز آبروی تشییع است.

انتهای پیام