• شنبه / ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۰:۴۷
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 1400012815890
  • خبرنگار : 50031

ثبت اولین بخشش سال ۱۴۰۰ در فارس

ثبت اولین بخشش سال ۱۴۰۰ در فارس
عکس آرشیوی است

ایسنا/فارس رئیس کل دادگستری استان فارس از نتیجه بخش بودن رایزنی‌ها و ثبت اولین بخشش در زمینه زندانی محکوم به قصاص، در سال جدید خبر داد و ابراز امیدواری کرد که روند مختومه شدن پرونده‌ها به صلح و سازش، تداوم داشته باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی با اشاره به اینکه اولین زندانی محکوم به قصاص در سال جدید از چوبه دار نجات یافت، گفت: به برکت پرچم حرم مطهر رضوی و با وساطت خُدام آستان حرم مطهر امام رضا(ع)، اولیای دم این زندانی در حضور قضات شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان از قصاص قاتل فرزند خود صرف نظر کردند و زندانی محکوم به اعدام پس از چندین سال حبس آزاد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی دادگستری استان فارس، موسوی گفت: این زندانی در سال ۱۳۹۵ به علت اختلاف شخصی مرتکب قتل شده بود و پس از رسیدگی‌های قضایی رأی دادگاه مبنی بر اجرای حکم قصاص صادر شد.

نماینده عالی قوه قضائیه دراستان فارس گفت: با پیگیری‌ و تلاش های مضاعف دادگستری، اعضا و کارکنان شورای حل اختلاف و تلاش‌ خدام آستان قدس رضوی، رضایت اولیای دم جلب گردید و در اولین روز از ماه مبارک رمضان در اقدامی خداپسندانه اولیای دم از قصاص قاتل فرزندشان گذشت کردند.

موسوی با بیان اینکه امسال این اولین پرونده قتل است که با رضایت اولیای دم به صلح و سازش منتهی شد، افزود: مرکز توسعه حل اختلاف استان فارس با حرکتی جهادی در سال گذشته موفق به برقراری صلح و سازش در ۶۱ فقره پرونده قتل و کسب رتبه نخست کشوری در این زمینه شده است.

رئیس کل دادگستری فارس یادآور شد: برخی از قتل‌ها اگرچه قتل عمد بوده و قاتل به قصاص محکوم شده است ولی مجرم بدون برنامه‌ریزی قبلی و بر اثر درگیری ناخواسته مرتکب چنین عمل مجرمانه ای شده‌است و این نهاد با اقدامی خداپسندانه و در راستای اصلاح ذات البین وارد عمل می شود.

انتهای پیام