• شنبه / ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۹
  • دسته‌بندی: کردستان
  • کد خبر: 1400012816071
  • خبرنگار : 50294

آزادسازی 234 نفر از زندانیان مالی و جرائم غیر عمد در سال گذشته

آزادسازی 234 نفر از زندانیان مالی و جرائم غیر عمد در سال گذشته

ایسنا/کردستان رئیس کل دادگستری استان کردستان در خصوص آزادسازی زندانیان مالی و جرائم غیرعمد گفت: سال گذشته تعداد 234 نفر از زندانیان مالی و جرائم غیرعمد آزاد شدند که از این تعداد 208 نفر توسط ستاد دیه و 26 نفر مستقیما توسط مردم و کمک‌های مردمی آزاد شدند.

حجت‌الاسلام حسین حسینی امروز (28 فروردین) در نشست خبری با خبرنگاران استان در خصوص تحقق سند قضایی اظهار کرد: یکی از محورهای اصلی تحقق سند قضایی تغییر نگاه جامعه و مردم به زندان و زندانیان است و جشن گلریزان یکی از ابزار و طرق تحقق سند قضایی در کشور است.

وی عنوان کرد: برای تحقق و دستیابی به این مهم نیازمند اطلاع‌رسانی دقیق و همکاری و همراهی قضات و آحاد مردم هستیم.

حجت‌الاسلام حسینی ادامه داد: از آنجایی که بخشی از زندانیان استان را محکومین مالی و جرایم غیرعمد تشکیل می‌دهند، لذا یکی از ابزار تحقق اهداف سند تحول قضایی، جشن گلریزان و اقداماتی است که ستاد دیه انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه در راستای آزادسازی زندانیان تحولات بسیاری در استان صورت گرفته است؛ عنوان کرد: امید است در جشن گلریزان امسال نیز همچون سال‌های گذشته شاهد آزادی  تعداد زیادی از زندانیان باشیم.

رییس کل دادگستری استان کردستان بیان کرد: سال گذشته باوجود مشکلات اقتصادی و شیوع کرونا در کشور که با اخبار نگران‌کننده‌ای در جامعه همراه بود در راستای اجرایی شدن سند تحول قضایی و آزادسازی زندانیان مالی شاهد اخبار خوبی در این راستا بودیم.

وی در خصوص رهاسازی زندانیان مالی و جرائم غیرعمد اظهار کرد: سال گذشته 234 نفر از زندانیان مالی و جرائم غیرعمد آزاد شدند که از این تعداد 208 نفر توسط ستاد دیه و 26 نفر مستقیما توسط مردم و کمک‌های مردمی آزاد شدند که کل محکومیت مالی این تعداد 367 میلیارد ریال بوده است.

حجت‌الاسلام حسینی افزود: هم‌اکنون نیز ۱۸۳ نفر محکوم مالی و جرائم غیرعمد در زندان‌های استان وجود دارد که برای آزادی آن‌ها به 930 میلیارد ریال نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه در آموزه‌های دینی به بخشش و احسان در ایام ماه مبارک رمضان تاکید موکد شده است؛ گفت: از خیرین تقاضامندیم که در این شرایط سخت اقتصادی و شیوع کرونا از این فرصت استفاده کرده و به اندازه وسع خود در جهت آزادسازی محکومین مالی و جرائم غیرعمد قدم موثری بردارند.

حجت‌الاسلام حسینی با اشاره به اینکه حدود نیمی از فرزندان زندانیان دچار بزهکاری و آسیب‌های روحی و اجتماعی هستند و عمده پرونده‌های طلاق مربوط به خانواده‌هایی است که سرپرست خانواده در زندان است؛ خاطرنشان کرد: آزادی زندانیان دارای چند حسن است که از جمله آن‌ها طلبکار به حق خود می‌رسد، زندانی از زندان آزاد می‌شود و از همه مهم‌تر نتیجه کمک خیرین متوجه خانواده زندانیان است.

وی در پایان یادآور شد: علی‌رغم سال‌های گذشته دادگستری استان کردستان نیز امسال برای نخستین بار در جشن گلریزان شرکت می‌کند.

انتهای پیام