• دوشنبه / ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۰:۳۶
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 1400013017687
  • خبرنگار : 71402

قوانین ضد جاسوسی جدید انگلیس به‌زودی اعلام می‌شوند

قوانین ضد جاسوسی جدید انگلیس به‌زودی اعلام می‌شوند

براساس قوانین جدیدی در انگلیس، "جاسوسان خارجی" با پیگرد و اخراج مواجه خواهند شد. این قوانین کسانی را که برای دولت‌های خارجی کار می‌کنند، ملزم می‌کند نامشان را ثبت کنند، تا بدین وسیله از این کشور مقابل "کشورهای دشمن" محافظت شود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، به نظر می‌رسد بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس قصد دارد تا بعد از سخنرانی ۱۱ مه الیزابت دوم این لایحه را که "تدابیری برای حفاظت از بریتانیا مقابل کسانی مثل روسیه و چین است" اعلام کند.

براساس گزارش روزنامه تایمز، تمام افرادی که به نیابت از دولت‌های خارجی در انگلیس فعال هستند باید حضورشان را ثبت کنند و عدم همکاری در این زمینه جرم تلقی خواهد شد.

آژانس‌های اطلاعاتی هشدار داده‌اند که طبق قوانین جدید، جاسوسان خارجی از این قانون مصون هستند، مگر اینکه به اسرار رسمی دسترسی یابند. به نظر می‌رسد اقدام انگلیس مشابه رفتار آمریکا طبق "قانون ثبت عوامل خارجی" باشد که شامل تمام کسانی می‌شود که به نفع یک کشور خارجی خدمت می‌کنند.

"قانون اسرار رسمی" که هدفش محافظت از انگلیس مقابل جاسوسی است، به نوعی به‌روز رسانی می‌شود تا بتوان از آن علیه هر فردی که برای تضعیف منافع انگلیس از خارج فعالیت دارد، استفاده شود.

بخش‌هایی از این قانون مرتبط به سال ۱۹۱۱ است و وزرای انگلیسی امید دارند که قانون به گونه‌ای تنظیم شود که بتوان از آن علیه کسانی که حملات سایبری خارجی انجام می‌دهند، استفاده کرد. آنها همچنین در حال بررسی افزایش حبس حداکثری هستند که اکنون برای بیشتر جرایم دو سال در نظر گرفته شده است.

این تحولات در پی اظهارات دومینیک راب، وزیر خارجه انگلیس و اعلام حمایت کامل از دولت جمهوری چک رخ می‌دهد. پلیس چک تایید کرد که آنها در جستجوی دو مردی هستند که به اجرای حمله‌ای در سالزبری، واقع در جنوب غربی انگلستان با ماده سمی نوویچوک متهم هستند.

جمهوری چک ۱۸ دیپلمات روس را که در پرونده مرتبط با انفجار یک کارخانه مهمات‌سازی در سال ۲۰۱۴ در منطقه وربتیچ شناسایی کرده، اخراج کرده است. روسیه هم در اقدامی تلافی‌جویانه ۲۰ دیپلمات جمهوری چک را از خاک خود اخراج کرد.

انتهای پیام