• دوشنبه / ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۶:۰۰
  • دسته‌بندی: عمران و اشتغال
  • کد خبر: 1400013018134
  • خبرنگار : 80001

تاکید بر تکمیل آورده از سوی متقاضیان

مسکن ملی به ۵۳۰ هزار واحد رسید

مسکن ملی به ۵۳۰ هزار واحد رسید

در شرایطی مسکن ملی به پیشرت ۲۵ درصد رسیده و وزیر راه و شهرسازی از اجرایی شدن ۵۳۰ هزار واحد خبر می‌دهد که نگرانی‌هایی بابت افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی و عدم تکمیل آورده از طرف برخی متقاضیان وجود دارد.

به گزارش ایسنا، پروژه های در دست اجرای طرح اقدام ملی مسکن به تدریج در حال افزایش است. طبق آخرین آماری که محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ اعلام کرده در حال حاضر ۵۳۰ هزار واحد به مرحله اجرا رسیده است. این طرحها شامل پروژه های ثبت نامی، مشارکتی، واگذاری زمین، خودمالکی و تفاهمنامه با دستگاههای دولتی است که در اکثر شهرهای کشور در حال انجام است.

اما یکی از موانعی که ممکن است به تطویل پروژه منجر شود عدم پرداخت به موقع آورده از سوی متقاضیان است. اسلامی امروز برای چندمین بار از متقاضیان درخواست کرد که آورده خود را در زمان مقرر تکمیل کنند.

با توجه به تورم معمول اقتصاد ایران، طولانی شدن روند ساخت و ساز می تواند به افزایش قیمت تمام شده منجر شود. همین حالا هم از پارسال تا امسال قیمتها حدود ۸۰ درصد افزایش یافته و طبق برآورد سازمان برنامه و بودجه قیمت مسکن ملی از متری ۲.۷ میلیون تومان به متری ۴.۹ میلیون تومان رسیده است. به احتمال زیاد این قیمت نیز تا زمان تکمیل واحدها افزایش می یابد.

بر اساس آماری که ۱۵ فروردین ماه ۱۴۰۰ از سوی بانک مسکن اعلام شد ۲۱۳ هزار و ۱۰۱ متقاضی برای مسکن ملی افتتاح حساب و از این تعداد ۱۵۰ هزار و ۳۳۸ نفر وجوه اولیه را واریز کردند که معادل ۶۷۹۰ میلیارد تومان است. از این میزان وجوه واریز شده متقاضیان به حساب بانک ۱۲۰۶ میلیارد تومان به پروژه‌ها تزریق شده و مابقی در حساب بانک است و به مرور به پروژه‌ها تزریق می‌شود. ۱۰۶ پروژه قراردادشان قطعی شده که تعداد واحدهای آن ۸۴۴۲ واحد است. همچنین ۷۵ پروژه به تعداد ۳۳۸۲ واحد نیز در دفتر خانه آماده افتتاح حساب است.

این آمار و ارقام گویای آن است که واریز وجوه به اندازه کافی نیست. مدتی قبل روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی به ایسنا اعلام کرد که پروژه های تعریف شده به مراتب بیش از متقاضیانی است که وجه واریز کرده اند. پس از واریز وجه و احراز توان اقتصادی، متقاضیان طرح به پروژه های تعریف شده در سامانه طرح اقدام ملی مسکن در شهر محل سکونت متقاضیان متصل می شوند. تا کنون متقاضیانی که نسبت به واریز وجه اولیه اقدام کرده اند به پروژه های تعریف شده متصل و به آنها از طریق پیامک اطلاع رسانی شده است. بدیهی است این متقاضیان می توانند وضعیت تخصیص پروژه خود را در سامانه طرح اقدام ملی مسکن نیز مشاهده کنند.

مسکن ملی در یک نگاه

شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان آغاز و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که در دور اول و دوم نام نویسی ۱.۶میلیون نفر از طریق سایت tem.mrud.ir و پیامک ثبت نام کردند که ۴۶۰ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند. اولین واحدها به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. مسئولان وزارت راه و شهرسازی، پیشرفت پروژه اقدام ملی مسکن را حدود ۲۵ درصد اعلام کرده‌اند و اسلامی قول داده در نیمه اول سال ۱۴۰۰ ماهانه ۲۰ هزار واحد افتتاح شود. این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های زمستان ۱۳۹۹ به حدود ۴.۹ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است. ثبت نام مراحل اول، دوم و سوم به پایان رسیده است. فرصت ثبت نام در مرحله سوم از ۱۸ دی ماه ۱۳۹۹ آغاز شد و پنجشنبه (۲۵ دی ماه) به اتمام رسید. در صورت خالی شدن ظرفیت یا تامین زمین، امکان ثبت نام مجدد وجود دارد.

انتهای پیام