• سه‌شنبه / ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ / ۱۹:۰۳
  • دسته‌بندی: مرکزی
  • کد خبر: 1400013119149
  • خبرنگار : 50210

رئیس اتاق بازرگانی اراک:

مانع زدایی در امر تولید، عزم سه قوه را می طلبد

مانع زدایی در امر تولید، عزم سه قوه را می طلبد

ایسنا/مرکزی رییس اتاق بازرگانی، کشاورزی، صنایع و معادن اراک گفت: برای رفع موانع در مسیر تولید، باید قوای سه گانه عزم و اراده و همکاری داشته باشند.

ناصر بیکی ۳۱ فروردین ماه ۱۴۰۰ در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی با اشاره به وضعیت تولید در استان اظهار کرد: سال گذشته سال جهش تولید نام داشت و با وجود اقدامات و تلاش‌های انجام شده در حوزه تولید، اما از نظر بخش خصوصی تلاش‌ها کافی نبود و همچنان شاهد وجود موانع در مسیر تولید بودیم.

وی بیان کرد: سال ۱۴۰۰ از سوی مقام معظم رهبری، سال پشتیبانی و مانع‌زدایی نام گرفته است و باید عزم و اراده به منظور تحقق این شعار را جمع کرد. قوای سه گانه کشور باید جهت مانع‌زدایی و پشتیبانی از تولید تلاش داشته باشند، چراکه عارضه موانع تولید، بدون عزم قوای سه گانه از بین نمی‌رود و باید این عارضه را جدی گرفت.

بیکی با اشاره به مشکلاتی چون قاچاق کالا، ضعف نظام بانکی، لزوم اصلاح ساختار بانکی، اصلاح ساختار مالیاتی، بروکراسی اداری مازاد، خلاء در قوانین حمایتی و اصلاح شبکه توزیع و ... موانع موجود در مسیر تولید هستند که باید زدوده شوند، افزود: رفع موانع، حمایت و همدلی و همراهی و مودت همگانی را نیاز دارد، پشتیبانی و مانع‌زدایی، نیازمند ایجاد زیرساخت‌های حمایتی و بازنگری در مقررات است و باید از همین اولین جلسه شورا در سال ۱۴۰۰ هم‌اراده شویم تا با عزم جدی و نگاهی کارشناسانه و عمل گرا برای توسعه تولید در کشور همراه شویم، در غیر این صورت جهشی در تولید نخواهیم داشت.

وی در خصوص انتخاب هشت عضو اصلی حاضر در جلسات شورای گفت و گو دولت و بخش خصوصی استان اظهار کرد: این هشت تشکل شامل کانون کارفرمایان استان، شرکت مدیران صنایع، شرکت تعاونی تامین نیاز گاوداران گوشتی، اتحادیه صنف پوشاک ساوه، خانه کشاورز استان، انجمن سازندگان تجهیزات نفت، گاز و پتروشیمی استان، انجمن صنایع ریلی استان و اتحادیه تولیدکنندگان و صادر کنندگان استان مرکزی، شش ماه پیش انتخاب شده‌اند و هنوز شش ماه برای عضویت در شورا فرصت دارند و حتی برخی فرصت عضویت یک ساله دوم را نیز دارند.

رییس اتاق بازرگانی، کشاورزی و صنایع و معادن اراک در ادامه اظهار کرد: در جلسه ۴۹ شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، موضوع تعیین تکلیف اراضی مشاع سرمایه‌گذاران به منظور تغییر کاربری و صدور سند شش دانگ مالکیت مطرح شد که از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی و شورای توسعه استان نیز مصوبه لازم را اخذ کرد و خوشبختانه برای اجرای مصوبه در استان مشکلی نخواهیم داشت.

بیکی با اشاره به طرح این موضوع در شورای گفت‌وگوی ملی دولت و بخش خصوصی و تصویب آن، افزود: در جلسه ملی مقرر شد که معاونت شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی بند ۴ بخشنامه مورخ ۳۰ بهمن ۹۸ را مورد بازنگری و اصلاح قرار دهد.

وی با بیان اینکه در تلاشیم که یک مشکل ۵۰ ساله حل شود و نگرانیم که مصوبه به خوبی اجرا شود، گفت: مدیرکل راه و شهرسازی استان باید اطلاع دهد که بند ۴ بخشنامه مذکور اصلاح و بازنگری شده است یا خیر، چراکه برای ما دارای اهمیت است.

بیکی از تصویب کلیات برنامه راهبردی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ توسط هیات ۱۵ نفره اتاق بازرگانی اراک خبر داد و گفت: آیین نامه این برنامه نیز به زودی نگارش می شود.

رییس اتاق بازرگانی افزود: به منظور بررسی کارشناسی دوران پساتحریم پیشنهاد تشکیل یک کمیته و فعالیت بیشتر شورای پژوهش اتاق ارائه می شود تا ظرف ۲۰ روز آینده با نگاهی کاملا علمی و کارشناسانه برنامه ای برای پساتحریم تهیه شود.

در این جلسه مصوب شد که تیمی متشکل از سازمان جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، خانه کشاورز استان، نماینده دفتر اقتصادی استاندار مرکزی و دبیرخانه شورا جهت نظارت بر اجرای مصوبه مذکور تشکیل شود.

انتهای پیام