• پنجشنبه / ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ / ۰۹:۵۷
  • دسته‌بندی: کرمانشاه
  • کد خبر: 1400032014407
  • خبرنگار : 50182

آغاز تبلیغات کاندیداهای شوراها در کرمانشاه/ رقابت 9400 داوطلب

آغاز تبلیغات کاندیداهای شوراها در کرمانشاه/ رقابت 9400 داوطلب

ایسنا/کرمانشاه دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه از آغاز تبلیغات کاندیداهای ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا از امروز (20 خرداد) خبر داد.

جلیل بالایی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به شروع زمان رسمی تبلیغات کاندیداهای شوراهای شهر و روستا، گفت: بنابر قانون کاندیداها از امروز (20 خرداد) به مدت یک هفته  و تا 24 ساعت قبل از برگزاری انتخابات یعنی تا ساعت 7 صبح روز 27 خرداد برای انجام تبلیغات خود فرصت دارند.

وی افزود: در استان طی این یک هفته 8524 داوطلب شوراهای روستا و 915 داوطلب شوراهای شهر به تبلیغات می پردازند.

بالایی گفت: در این دوره انتخابات علاوه بر قانون تبلیغات، با توجه به شرایط کرونایی، داوطلبان ملزم به رعایت پروتکل های اعلامی از سوی ستاد ملی کرونا نیز هستند که در جلسات مختلف با فرمانداران به آنها ابلاغ و اعلام شده است.

هرگونه تجمع انتخاباتی در فضاهای سربسته ممنوع/ حضور حداکثر 30 نفر در ستادهای انتخاباتی مجاز است

مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری کرمانشاه افزود: بر اساس پروتکل های ابلاغی در مجموع هرگونه تجمع، سخنرانی، گفت و گو و مناظره در مراکز سربسته شامل مساجد، تالارها، سالن های ورزشی و ... ممنوع است.

بالایی گفت: بر اساس این پروتکل ها، داوطلبان می‌توانند ستاد داشته باشند، اما ستاد آنها باید محل مدیریت و برنامه ریزی باشد و نه محلی برای تجمع هواداران.

وی افزود: در ستاد انتخاباتی داوطلبان، در شرایط قرمز کرونایی 15 نفر، در شرایط نارنجی 20 نفر و در شریط زرد نهایتا 30 نفر با رعایت پروتکل های بهداشتی میتوانند حضور داشته باشند.

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه با اشاره به بلامانع بودن تجمعات انتخاباتی در فضاهای باز گفت: در این فضاها نیز باید تعداد افراد حداکثر 30 درصد ظرفیت فضا باشد و از طرفی همه ملزم به استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی هستند.

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه افزود: جهت رفاه حال داوطلبان و طرفداران آنها فرمانداران مکلف شده اند فضاهای سرباز و مناسب مانند سالن های ورزشی، حیاط مدارس و سایر اماکن روباز را بصورت مساوری در اختیار داوطلبان قرار دهند تا بتوانند در جمع هوادارانشان سخنرانی داشته باشند.

بالایی خاطرنشان کرد: تمام فعالیت های تبلیغاتی کاندیداها رصد شده و تمام تخلفات و جرائم آنها به ستاد پیشگیری در دادگستری شهرستان ها منعکس می شود.

این مسئول با اشاره به آماده سازی محل های تبلیغات کاندیداها از سوی شهرداران گفت: به داوطلبان تذکرات لازم داده شده که از همین فضاهای آماده شده جهت نصب پوستر و بنر و ... استفاده کنند و نباید هیچ داوطلبی سیما و منظر شهری را مخدوش کند.

وی تاکید کرد: از شهرداران و تمامی دستگاه ها نیز خواسته شده تخلفات تبلیغاتی کاندیداها را مستندسازی کرده و به ستاد پیشگیری تحویل دهند و بر اساس قانون حداقل مجازات جبران خسارت مالی است که داوطلبان به دولت و شهرداری ها وارد کرده اند.

بالایی در ادامه با اشاره به اتمام تبلیغات کاندیداها در ساعت 7 صبح روز 27 خرداد گفت: از ساعت 7 صبح روز 28 خرداد، کار اخذ رای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا در کرمانشاه همزمان با سراسر کشور آغاز می شود که انتخابات ریاست جمهوری به مدت 10 ساعت و انتخابات شوراهای شهر و روستا به مدت هشت ساعت خواهد بود.

وی یادآور شد: امسال به دلیل شرایط کرونایی این اختیار به وزیر کشور داده شده که بر حسب شلوغی شعب در استان ها و شهرهای مختلف ساعت برگزاری انتخابات را تا 2 بامداد تمدید کند.

آماده سازی 1942 شعبه اخذ رای/ 6400 صندوق رای 1.5 میلیون کرمانشاهی را جمع آوری می کنند

بالایی به آمادگی کامل استان برای برگزاری انتخابات هم اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 1942 شعبه اخذ رای در سطح استان آماده شده که از این تعداد 888 شعبه سیار و 1054 شعبه ثابت هستند.

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه افزود: همچنین از این تعداد 953 شعبه شهری و 989 شعبه روستایی هستند.

به گفته مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری کرمانشاه 6400 صندوق اخذ رای در این تعداد شعب در سطح استان مستقر خواهد شد.

بالایی تعداد واجدین شرایط رای دادن در این دوره انتخابات را در استان یک میلیون و 577 هزار و 639 نفر اعلام و تصریح کرد: از این تعداد 34 هزار و 19 نفر رای اولی هستند.

به گفته دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه تمام متولدین 28 خرداد 1382 و ماقبل آن می توانند در این دوره انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا شرکت کنند.

بالایی با اشاره به برگزاری الکترونیکی انتخابات شورای شهر  کرمانشاه گفت: در این دوره تنها در شهر کرمانشاه انتخابات شورای شهر بصورت الکترونیکی برگزار می شود که در این راستا 2062 صندوق الکترونیکی در شعب اخذ رای مستقر شده است.

وی افزود: در شهر کرمانشاه 520 شعبه داریم که در هریک از شعب چهار تا پنج صندوق اخذ رای الکترونیکی مستقر خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه کار با این دستگاه ها بسیار ساده است گفت: در روزهای آتی آموزش های لازم در این زمینه از طریق صدا و سیما مرکز کرمانشاه و سایر رسانه ها به مردم داده خواهد شد و جای نگرانی در این زمینه نیست.

انتهای پیام