• دوشنبه / ۱۴ فروردین ۱۳۹۱ / ۱۰:۲۳
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 91011401967
  • خبرنگار : 71365

كتاب‌هاي علي باباچاهي براي نمايشگاه كتاب تهران

كتاب‌هاي علي باباچاهي براي نمايشگاه كتاب تهران

كتاب‌هاي تازه‌اي از علي باباچاهي به نمايشگاه كتاب تهران مي‌رسند.

كتاب‌هاي تازه‌اي از علي باباچاهي به نمايشگاه كتاب تهران مي‌رسند.

به گزارش خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، مجموعه‌ي شعر «هوش و حواس گل شب‌بو براي من كافي است» و كتاب دوزبانه‌ي «اين هم يك شوخي بود» از آثار تازه‌ي باباچاهي براي نمايشگاه كتاب‌اند. همچنين مجموعه‌هاي شعر «گل باران هزارروزه» و «نم نم بارانم» و «گزينه‌ي اشعار علي باباچاهي» به همراه چاپ تازه‌ي كتاب «گزاره‌هاي منفرد» اين شاعر و منتقد همز‌مان با نمايشگاه كتاب تهران در ارديبهشت‌ماه ارائه مي‌شوند.

علي باباچاهي درباره‌ي ارائه‌ي كتاب‌هايش در نمايشگاه كتاب‌ تهران گفت: مجموعه‌ي شعر «هوش و حواس گل شب‌بو براي من كافي است» براي ارائه در نمايشگاه كتاب توسط نشر ثالث در دست چاپ است.‌ اين كتاب حدود 220 صفحه است و در آخر كتاب نيز دو مقاله با عنوان «شعر مؤلف، صلح مؤلف» و همچنين «شعرافشانشي» كه ناظر بر نوشتار خود شاعر است، آمده است.

او افزود: همچنين چاپ دوم مجموعه‌ي شعر «نم نم بارانم» كه توسط نشر چشمه منتشر شده است، در نمايشگاه ارائه مي‌شود‌. در اين چاپ، علاوه بر مؤخره‌هايي كه در آخر كتاب آمده، يك يادداشت تازه نيز به چاپ قبلي افزوده شده است. «گزينه‌ي اشعار علي باباچاهي» هم كه از طرف نشر مرواريد به چاپ سوم رسيده است، در نمايشگاه كتاب سال جاري به صورت كتاب جيبي ارائه خواهد شد.

باباچاهي همچنين گفت: چاپ اول «اين هم يك شوخي بود» كه به صورت دو زبانه (انگليسي - فارسي) توسط سعيد سعيد‌پور ترجمه و به همت ايوب صادقياني و از سوي نشر ويستار منتشر شده است، نيز به نمايشگاه كتاب مي‌رسد. در اين كتاب، متن انگليسي و فارسي طبق معمول، روبه‌روي هم نيامده؛ بلكه كتاب انگليسي از سمت چپ و فارسي از راست نوشته شده كه در وسط كتاب به هم مي‌رسند و مي‌توان آن‌ها را دو كتاب مجزا دانست. پاره‌اي از شعرهاي اين كتاب به انتخاب خودم است و تعداد ديگري از اشعار را مترجم كتاب به خاطر انس و الفتي كه با آن‌ها داشته، انتخاب و ترجمه كرده است.

از ديگر آثاري كه از علي باباچاهي در نمايشگاه كتاب تهران ارائه مي‌شود، مجموعه‌ي شعر «گل باران هزارروزه» است كه اخيرا توسط نشر مرواريد به چاپ رسيده است و به گفته‌ي خود شاعر، تا به حال فروش خوبي داشته است. چاپ تازه‌ي «گزاره‌هاي منفرد» (مسائل شعر و بررسي شعر جديد و جوان امروز) هم كه در سه جلد از طرف نشر ديبايه منتشر شده است، در نمايشگاه كتاب ارائه خواهد شد.

باباچاهي همچنين درباره‌ي مجموعه‌ي آثاري كه در دست چاپ دارد، گفت: كتاب «به شيوه‌ي خودشان عاشق مي‌شوند» مجموعه‌اي از شعرهاي عاشقانه و انتخابي از 11 كتاب چاپ‌شده و چاپ‌نشده،‌ شعرهاي جديد و تازه است كه قرار است آن را نشر مرواريد منتشر كند. اين كتاب شعرهايي را شامل مي‌شود كه از سال 1357 تا به حال سروده شده‌اند؛ ولي شعرهايي هستند كه در مجموعه‌ي «گزينه‌ي اشعار» نيامده‌اند.

او درباره‌ي شعرهايي كه در اين مجموعه گرد آمده است، گفت: در شعرهايي كه در اين مجموعه گردآوري شده است، تعريف متداول از شعر عاشقانه نقض مي‌شود و به كنار گذاشته مي‌شود.

اين شاعر همچنين عنوان كرد:‌ «گزاره‌هاي پيوست» (90 سال شعر نو فارسي) كه در واقع تكميل‌كننده‌ي وجوهي از سه جلد «گزاره‌هاي منفرد» است و شامل شعرهايي از نيما تا شعر امروز مي‌شود، نيز در دست چاپ قرار دارد. شيوه‌ي ارائه‌ي آثار شاعران در اين كتاب به صورت سلسله مراتبي و خطي نيست و لزوما اين‌گونه نيست كه شعر شاعران جوان در آخر كتاب آمده باشد؛ بلكه در اين كتاب وقتي يك شاعر را جريان‌ساز معرفي مي‌كنيم، شعر تعدادي از شاعران جوان كه از او تأثير گرفته‌اند، نيز در زير آن قرار مي‌گيرد.

او سپس درباره‌ي تازه‌ترين سروده‌هايش اظهار كرد: «دنيا اشتباه مي‌كند» تازه‌ترين سروده‌هاي من است كه شامل 80 شعر است و حدود 244 صفحه مي‌شود. اين مجموعه‌ي شعر در آستانه‌ي رفتن به وزارت ارشاد براي گرفتن مجوز قرار دارد تا از سوي نشر چشمه منتشر شود.

او افزود: مجموعه‌ي «بيا گوش‌ماهي جمع كنيم» هم شامل مجموعه‌اي از شعرك‌ها و شعرهاي كوتاه ‌است كه آن‌ها را طي مصاحبه‌اي كه با سيروس نوذري در خصوص شعر كوتاه و هايكو و ارتباط شعر كوتاه با هايكو و شعر مدرن داشته‌ام، گردآوري كرده‌ام و اين مجموعه نيز براي انتشار به نشر ثالث سپرده شده است.

باباچاهي در ادامه گفت: همچنين كتابي به نام «علي باباچاهي در وضعيت ديگر» نوشته‌ي محمد لوطيج توسط نشر ثالث منتشر خواهد شد كه در آن علاوه بر سال‌شمار زندگي من، نويسنده سعي كرده است مراحل شعري‌ام را نشان دهد. نويسنده‌ي اين كتاب بيش‌تر تمركزش بر متفاوت‌نويسي‌هاي من بوده است و سعي كرده در آن تفاوت‌هاي شعرم را نشان دهد و آن‌ها را برجسته كند.

انتهاي پيام