• یکشنبه / ۵ شهریور ۱۳۹۱ / ۰۹:۴۰
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 91060502274
  • خبرنگار : 71365

بهزاد خواجات «رمانتيسيسم ايراني» را منتشر مي‌كند

بهزاد خواجات «رمانتيسيسم ايراني» را منتشر مي‌كند

بهزاد خواجات از آماده شدن كتاب «رمانتيسيسم ايراني» براي چاپ خبر داد.

بهزاد خواجات از آماده شدن كتاب «رمانتيسيسم ايراني» براي چاپ خبر داد.

اين شاعر و منتقد ادبي درباره‌ي اين كتاب به خبرنگار كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گفت: در اين كتاب سير شعر رمانتيك از بدو ورود به ايران كه مصادف با آغاز مشروطه است، مورد بررسي قرار گرفته است.

خواجات ادامه داد: شعر رمانتيك در ايران در دوران مشروطيت ابتدا با شاعراني چون ميرزاده عشقي آغاز مي‌شود و سپس با فريدون توللي و نادر نادرپور ادامه پيدا مي‌كند و در ادامه نحله‌ها و شاخه‌ها‌ي ديگري به آن اضافه مي‌شود.

او افزود: يكي از مزيت‌هاي اين كتاب اين است كه در آن شاخه‌ها‌ي شعر رمانتيك در ايران را گسترش داده‌ام؛ چرا كه وقتي به تاريخچه رمانتيسيسم در ايران نگاه مي‌كنيم، مي‌بينيم كه تنها به به وجه‌ عاشقانه و سياسي آن توجه شده و كسي وجه سوم و چهارم اين گونه شعري را نمي‌شناسند؛ در صورتي كه من در اين كتاب شاخه‌‌هاي ديگري چون رمانتيسيسم شهودي‌، عرفاني و زبان‌گرا را به آن اضافه كرده و براي هر كدام نماينده‌اي آورده‌ام و با ادله گفته‌ام كه اين شاخه‌ها نيز در شعر ما قابل رؤيت هستند.

اين شاعر با اشاره به اين‌كه پيش از اين نيز مسعود جعفري كتاب‌هايي با عنوان‌هاي «سير رمانتيسيسم در اروپا» و «سير رمانتيسيسم در ايران» را منتشر كرده است، اضافه كرد: «سير رمانتيسيسم» در ايران نوشته مسعود جعفري شامل بررسي شعر و شاعران رمانتيسيسم از مشروطه تا نيما مي‌شود و كار من از نيما به بعد و از بدو شروع رمانتيسيسم در ايران، شاخصه‌هاي شعر رمانتيك در ايران، و چهره‌ها و جريان‌هاي منتسب به شعر رمانتيك است و مي‌توان گفت كه در واقع جايي كه مسعود جعفري كتابش را تمام كرده‌، من شروع كرده‌ام.

اين مدرس دانشگاه با بيان اين‌كه كتاب هم به صورت آكادميك نوشته شده است و هم به گونه‌اي كه علاقه‌مندان به شعر بتوانند از آن بهره ببرند، گفت: از اين نظر فكر نمي‌كنم اين كتاب بديلي‌ داشته باشد، كتاب در واقع چيستي رمانتيسيسم، سير آن در شعر ايران‌، زمينه‌هاي اجتماعي و چگونگي ورود آن به ايران را مورد بررسي قرار داده است و از اين جهت تازگي دارد.

به گفته وي، اين كتاب مجوز نشر گرفته و به زودي منتشر خواهد شد.

خواجات درباره انتشار شعرهايش نيز گفت: در حال حاضر مجموعه‌هاي «آهسته رفته‌ام كه بخوابيد»، «تئوري انقراض دايناسورها» و «مرموزات شب شرقي» را در انتظار مجوز نشر دارم.

بهزاد خواجات پيش‌تر، مجموعه‌هاي شعر «چند پرنده مانده به مرگ»، «جمهور»، «مثل اروند از در مخفي» و «حکمت مشاء» را منتشر کرده است. او همچنين در حوزه‌ي نقد ادبي آثاري همچون «منازعه در پيرهن» و «زبان و ادب فارسي» (به عنوان درس‌نامه‌ي دانشگاهي) را در کارنامه‌ي خود دارد.

انتهاي پيام