• جمعه / ۵ آبان ۱۳۹۱ / ۱۴:۲۶
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 91080503039
  • منبع : مطبوعات

با اشاره به واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان بروجنی؛

سردار نقدی: رسانه‌های بیگانه در پی انحراف افکار عمومی هستند

سردار نقدی: رسانه‌های بیگانه در پی انحراف افکار عمومی هستند

رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: رسانه‌های بیگانه با القای تصورات غلط در پی انحراف افکار عمومی هستند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: رسانه‌های بیگانه با القای تصورات غلط در پی انحراف افکار عمومی هستند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار سرتیپ بسیجی محمدرضا نقدی که در سفر به استان چهارمحال و بختیاری سخن می‌گفت، افزود: سانحه واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان بروجنی و جان باختن 26 نفر از فرزندان عزیز و معلمین گران‌قدرمان در این سانحه، حادثه تلخ و غم‌انگیزی بود که موجب تاثر همه ملت ایران شد.

وی با اشاره به اعزام تیم ویژه بسیج جهت بازرسی از ابعاد گوناگون این سانحه تصریح کرد: تحقیقات کامل و جامعی از سوی نمایندگان اینجانب انجام گرفته است که تاحصول جمع‌بندی قطعی نمی‌توان نظر نهایی را اعلام کرد اما اینجانب برای تسلیت به خانواده‌های عزادار و عیادت مجروحین و صحبت با شاهدان عینی به این استان آمده‌ام.

وی همچنین اظهار کرد: اقدامات ایمنی در حد بسیار بالایی انجام شده و تمامی موارد ابلاغی در خصوص سلامت زائران بند به بند به صورت دقیق رعایت شده است.

جانشین فرمانده کل سپاه در امر بسیج در پاسخ به اظهار خبرنگاری در خصوص نقص فنی اتوبوس واژگون شده خاطرنشان کرد: مدیریت کاروان به معاینه فنی پلیس و تاییدیه‌ای که قبل از حرکت به رانندگان داده است، اطمینان می‌کند و طبیعتا بسیج و آموزش و پرورش مرکز معاینه فنی ندارند.

وی حضور افسر ناظر و اخذ تعهد کتبی از رانندگان را از موارد دیگر ایمنی کاروان دانش‌آموزان بروجنی عنوان کرد و گفت: فرمانده سپاه و مدیر آموزش و پرورش شهرستان بروجن، شخصا این کاروان را همراهی و مراقبت می‌کرده‌اند و حتی در اتوبوس واژگون شده، مدیر، معاون و معلم آمادگی دفاعی مدرسه و حتی مسوول فرهنگی کاروان نیز حضور داشتند.

وی به آموزش و حضور پلیس‌یار از میان دانش‌آموزان اشاره و عنوان کرد: شماره مرکز کنترل راهیان نور نیز در اتوبوس‌ها نصب شده که به محض مشاهده تخلف احتمالی، دانش‌آموزان بتوانند به آن شماره زنگ زده یا پیامک بدهند.

رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: رسانه‌های بیگانه و به تبع آن برخی در داخل با القای تصورات غلط در پی انحراف افکار عمومی هستند و به گونه‌ای موج‌سواری می‌کنند که گویا دانش‌آموزان را بدون هرگونه برنامه به اردو می‌برند حال آن‌که برای برگزاری تمامی اردوهای بسیج به ویژه راهیان نور دانش‌آموزی، علاوه بر قرارگاه‌ها و ستادهای مرکزی، استانی، شهرستانی، منطقه‌ای و مدرسه‌ای، کمیته‌های گوناگونی به برنامه‌ریزی و اجرا پرداخته و سختگیرانه‌ترین نظارت‌ها نیز انجام می‌گیرد. در اتوبوس واژگون شده هم تمامی نکات ایمنی رعایت و اقدامات ایمنی از سوی مدیریت کاروان انجام شده بوده و هیچگونه کم کاری وجود نداشته است.

وی به برخی اظهارات درباره سرعت بالای اتوبوس پاسخ داد و تصریح کرد: این اتوبوس چند دقیقه قبل از وقوع سانحه برای نماز مغرب و عشا توقف کرده و 10 دقیقه قبل از حادثه نیز ساعت خود را در پلیس راه تایید کرده بود و بنا به اظهارات شاهدان عینی، آن‌چه منجر به حادثه شده است، سه چهار دقیقه آخر بوده که سرعت اتوبوس افزایش یافته است.

سردار نقدی حرکت ده‌ها هزار اتوبوس در جاده‌های کشور را یادآور شد و افزود: بسیاری از موارد ایمنی موجود در اردوهای بسیج همچون افسر ناظر، گروه پیشرو، پلیس یار، شماره مرکز کنترل، تعهد کتبی و... در سایر سفرهای کشور رعایت نمی‌شود.

وی در پایان در پاسخ به سوالی درباره ایمنی جاده در محور «دهدز به لردگان» گفت: این جاده ترانزیتی بوده و پلیس اجازه عبور و مرور را داده است که اگر این محور ایمنی کافی ندارد طبیعتا باید مراکز قانونی مانع از حرکت خودروها شوند؛ لذا نمی‌توان ایرادی به راننده و یا مدیریت کاروان وارد کرد.

سردار نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین و حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش همزمان با لحظات ملکوتی عرفه با حضور در شهرهای بروجن، سفیددشت، فرادمبه و نقنه؛ در مراسم شب هفت جانباختگان راهیان نور شرکت کرده و همچنین از مصدومین در بیمارستان شهرکرد عیادت کردند.

انتهای پیام