مسئول کلینیک اندومتریوز ابن‌سینا:

تشخیص بیماری اندومتریوز 8 تا 10 سال طول می‌کشد

مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا با بیان اینکه بیماری اندومتریوز از ابتدای ابتلا علامت مشخصه‌ای ندارد و اغلب زنان در صورت بروز درد در دوران قاعدگی هم به آن توجه کمتری نشان می‌دهند، گفت: تشخیص این بیماری 8 تا 10 سال به طول می‌انجامد.

به گزارش خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکترعادل شروین در نشست خبری دومین کنگره اندومتریوز با بیان اینکه بیماری اندومتریوز از ابتدای ابتلا علامتی ندارد، عنوان کرد: دوران نهفتگی بیماری اندومتریوز 8 تا 10سال است و متاسفانه زمانی متوجه می‌شویم که زنی مبتلا به اندومتریوز شده است که گرفتار درد شدیدی شده است.

وی در ادامه به سنت‌ها و باورهای غلطی که در خصوص دردهای قاعدگی در دختران و زنان در سنین باروری وجود دارد، اشاره کرد و گفت: متاسفانه زمانی که زنی دچار دردهای شدید قاعدگی می‌شود، به او می‌گویند ازدواج کنید، مشکلش حل می‌شود؛ در صورتی که همین تفکرات و مشکل بودن تشخیص این بیماری باعث می‌شود که فرد دچار آسیب بسیاری شود.

وی ادامه داد: نباید از کنار هر دردی بدون تفاوت گذشت، هنوز هم در پزشکی حتی در تمام دنیا نظر بر این است که اندومتریوز یک بیماری مزمن بوده و نمی‌توان برای آن کاری کرد؛ در حالی که بی‌توجهی به آن باعث می‌شود کیفیت زندگی خانواده‌ها تحت تاثیر قرار بگیرد و زن را حتی دچار مشکلات روحی از جمله افسردگی کند.

این فوق تخصص لاپاراسکوپی در ادامه درباره نحوه درمان اندومتریوز، مطرح کرد: درمان دارویی مشخصی برای این بیماری وجود ندارد، اما همه پزشکان ما مکتفی به داروهای طبی هستند و توجهی ندارند که داروها خودشان هم عارضه دارند.

شروین با اشاره به اینکه اندومتریوز یک سرطان خوش‌خیم است، گفت: امروز نظرات جامعه پزشکی در خصوص بیماری اندومتریوز تغییر کرده و لازم است در ایران هم یک دوره فوق تخصصی برای آن لحاظ شود؛ زیرا آمار ابتلای بالایی دارد و شیوع آن نیز در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه متاسفانه بیمارانی که در ایران برای درمان به ما مراجعه می‌کنند، بیماریشان بسیار پیشرفت کرده است، بر ضرورت تاسیس مراکز مخصوص درمان نازایی و اندومتریوز تاکید کرد.

وی ادامه داد: جراحی تنها راه درمان اندومتریوز است. باز کردن شکم برای درمان اندومتریوز هیچ نقشی ندارد و نمی‌تواند پروسه درمان را کامل کند. روش طلایی برای درمان اندومتریوز، جراحی لاپاراسکوپی است که می‌توان به کمک آن ضایعات را به طور کامل محو کرد.

مسئول کلینیک اندومتریوز مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن‌سینا در پایان افزود: اصفهان و تهران بیشترین آمار مبتلایان به اندومتریوز را در ایران دارند.

انتهای پیام