• شنبه / ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ / ۱۱:۰۲
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 91111407962
  • خبرنگار : 71157

ویژه‌نامه‌ی «رسول یونان» در «شوکران» منتشر شد

ویژه‌نامه‌ی «رسول یونان» در «شوکران» منتشر شد

ویژه‌نامه‌ی «رسول یونان» در مجله‌ی «شوکران» منتشر شد.

ویژه‌نامه‌ی «رسول یونان» در مجله‌ی «شوکران» منتشر شد.

به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این ویژه‌نامه با عنوان «او یک پسر بد نیست» با بخشی از شعر این شاعر روی جلد همراه است: «جهان جای عجیبی است / این‌جا هرکس شلیک می‌کند / خودش کشته می‌شود».

در این ویژه‌نامه افراد مختلفی درباره‌ی رسول یونان نوشته و اظهارنظر کرده‌اند: فریدون آسرایی‌، امیر آقایی‌، رضوان ابوترابی‌، اسدالله ارمایی‌، لیلا برخورداری‌، علیرضا بهرامی‌، محمدعلی بهمنی‌، علیرضا بهنام‌، احمد پوری،‌ محمد چرمشیر، بهاره رضایی‌، مرجان رضاتاجی‌، آیدین روشن‌، خسرو سینایی‌، محمدعلی شیرازی‌، یاشار صلاحی،‌ کامیار عابدی،‌،‌ علی عبداللهی، حمیدرضا علیقلیان‌، شمس لنگرودی‌، عباس مخبر‌، مرتضی مجدفر و پونه ندائی.

تعدادی از عنوان‌های مطالب این بخش هم به این شرح است: او رسول همه‌ی ماست، دن کیشوت مضحک‌، دعوت به زندگی‌، شاعر نگاره‌ها،‌ یک‌روتر از شیشه،‌ بالغ شدن در شعر‌، حتا قیافه‌اش هم صادق و صمیمی است‌، رؤیاهایش دست از سرش برنمی‌دارند،‌ دعوت به سپیده‌دم انسانیت‌، او متفاوت است‌، پیاده‌روی‌های بی‌پایان‌، خودش در آثارش حضور دارد،‌ او بخش مهمی از نور‌، آگاهی و برکت است‌، جادوگر دیوانه‌، و می‌توان از او آیینه ساخت.

در دیگر بخش‌های این مجله چند شعر چاپ‌نشده از رسول یونان، شعرهای ترکی با ترجمه‌ی فارسی‌، ترجمه‌ی شش شعر یونان به ترکی، سه ترانه‌، مینی‌مال‌های به‌یادماندنی‌، یک نمایشنامه‌ی کوتاه با نام «کمی بخواب یوسف‌!»، کتاب‌شناسی رسول یونان و تعدادی عکس از سال‌های مختلف زندگی این شاعر و نویسنده منتشر شده است.

همچنین گفت‌وگویی با رسول یونان به چاپ رسیده با تیتر «رادیوهای تک‌موج از رده خارج شده‌اند».

بخش‌هایی از این گفت‌وگو به این شرح است: زیاد اندیشیدن به جاودانگی حرکت جامعه را کند می‌کند و وقتی جامعه کند شد، ما به چیزهایی دلبستگی پیدا می‌کنیم و تا آخر عمر دست از آن‌ها برنمی‌داریم *** به نظرم دغدغه‌ی جاودانگی آدم را به سمت بنیادگرایی می‌برد *** بعضی می‌گویند اگر کسی الآن ما را درک نمی‌کند، در آینده کسانی پیدا می‌شوند که با آثار ما ارتباط برقرار کنند. حالا سؤال من این است اگر پنجاه سال بعد کسی نخواهد شعر بخواند، تکلیف چیست؟ *** دوست ندارم برای مردمان رفته و نیامده بنویسم، چون مردم آینده شاعران و نویسندگان خود را خواهند داشت، چنان‌که گذشتگان نیز داشتند *** ادبیات پلیسی به زندگی مردم سرعت می‌بخشد و در این حرکت تند است که ما به جاهایی که باید، می‌رسیم‌ *** نوشتن به نظر من، روایت آزمون‌ها نیست‌؛ روایت تجربه‌هاست‌ *** بگذاریم شعر گاهی در تعریف‌های ثابت و معروف اتفاق نیفتد *** در آینده‌ای نزدیک نقد در ایران خیلی قدرتمند خواهد شد.

شماره‌ی جدید دوماهنامه‌ی ادبی «شوکران» که با یادی از دکتر احسان نراقی آغاز شده، در 32 صفحه و با قیمت 3000 تومان با مدیرمسؤولی و سردبیری پونه ندائی و دبیری علیرضا بهرامی منتشر شده است.

انتهای پیام