• جمعه / ۲۵ اسفند ۱۳۹۱ / ۰۹:۲۹
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 91122516066
  • منبع : نمایندگی کرمانشاه

داستان کزازی درباره‌ی فردوسی منتشر شد

كزازي

کتاب «فرزند ایران» نوشته میرجلال‌الدین کزازی به چاپ رسید.

این استاد زبان و ادبیات فارسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در کرمانشاه، گفت: این کتاب داستانی است بلند که بر پایه سرگذشت فردوسی نوشته شده و انتشارات معین آن را به چاپ رسانده است.

او ادامه داد: این کتاب که چند ماه پیش به ناشر سپرده شده بود، چند روز پیش از چاپ بیرون آمده است.

کزازی اظهار کرد: من این داستان را بر سه بنیاد نوشته‌ام؛ یک بخش شاهنامه که پیکره کتاب را بر پایه آن‌چه که فردوسی در شاهنامه درباره خویش هر چند بسیار اندک گفته است، می‌سازد.

به گفته این نویسنده، بخش دیگر کتاب افسانه‌هایی است که از دیرزمان درباره فردوسی و شاهنامه پدیده آمده و در آبشخورهای کهن مانند "تاریخ شبستان" و یا "چهار مقاله" آمده است.

کزازی افزود: بخش دیگر کتاب بخش‌هایی است که خود به داستان افزوده‌ام که یک‌سره پندارینه است و به یاری آن‌ها داستان را پیکره‌ای استوار بخشیده‌ام و کاستی‌های آن را از میان برده‌ام.

او با بیان این‌که این کتاب در داستان‌نویسی پارسی همانند ندارد، گفت: زبانی که در نگارش این داستان به کار گرفته‌ام، زبانی ادبی و هنرورانه است که بیش‌تر به زبانی می‌ماند که در نمایشنامه‌های کلاسیک اروپایی به کار گرفته می‌شود.

کزازی اظهار کرد: از دیگرسو این زبانی است که کمابیش به یک‌بارگی پارسی است و از واژه‌های بیگانه یا وام‌واژه‌ها، بسیار اندک در آن بهره برده شده است.

انتهای پیام