• دوشنبه / ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ / ۱۵:۳۱
  • دسته‌بندی: رسانه
  • کد خبر: 91122817923
  • خبرنگار : 71403

سعید ترخانی، انیمیشن‌ساز:

ما انیمیشن‌سازان به یک صنف نیاز داریم

خاندان پهلوي

یک انیمیشن‌ساز گفت: در هر شغلی یک اتحادیه وجود دارد اما در حوزه‌ی انیمیشن هیچ صنفی وجود ندارد؛ ما انیمیشن‌سازان به یک صنف نیاز داریم.

سعید ترخانی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس تلویزیون خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیان کرد: انیمیشن در ایران مورد بی‌مهری قرار گرفته است و با اینکه همه اذعان می‌کنند که انیمیشن مهم است و حتی خود آقای ضرغامی، در تلویزیون عنوان می‌کند که هر انیمیشنی به ما معرفی شود آن را می‌پذیریم، اما در عمل حمایتی صورت نمی‌گیرد.

کارگردان انیمیشن‌های «خاندان پهلوی» و «سفرهای سعدی»، انیمیشن را همانند یک «بچه‌ی سر راهی» دانست و عنوان کرد: هیچکس در ایران به صورت واقعی انیمیشن را مورد توجه قرار نمی‌دهد و این مساله به انیمیشن آسیب می‌رساند.

ترخانی خاطرنشان کرد: در انیمیشن فقط یک «ان جی او» به نام «ASIFA» داریم که وابسته به «ان جی او»یی در هالیوود است، اما حمایت اجرایی ندارد و وزارت ارشاد هم آن را قبول ندارد.

وی ادامه داد: جامعه انیمیشن چند بار تصمیم گرفت که یک صنف تشکیل دهد، اما به دلیل اختلاف‌نظرها این اتفاق نیفتاد.

این انیمیشن‌ساز متذکر شد: انیمیشن‌سازی یک شغل پرسودی است و اگر مسؤولان آگاه باشند و از نظر فرهنگی و هنری در این حوزه فعالیت کنند می‌توانند سودهای معنوی به دست آورند.

وی افزود: همچنین انقلاب اسلامی ما حرف‌های زیادی برای گفتن دارد که می‌توان با انیمیشن آن را به گوش سراسر جهان رساند.

ترخانی به خبرنگار ایسنا گفت: انیمیشن مزیت‌های زیادی دارد از جمله اینکه بادوام است، از نظر هنری باارزش است و تاثیرگذاری طولانی‌ مدتی دارد؛ اما این اتفاقات نمی‌افتد مگر اینکه یک صنف وابسته به جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

او همچنین افزود: چرا وزارت ارشاد می‌گوید که انیمیشن متعلق به تلویزیون است و آنها باید حمایت کنند؟ چرا سینمایی‌ها انیمیشن‌سازان را بی‌سواد می‌خوانند؟ و چرا هنوز انیمیشن ما وارد رسانه‌های خانگی نشده است؟

ترخانی گفت: آنچه که دوست دارم اتفاق بیفتد این است که مسؤولان و جامعه انیمیشن بدانند که ما به یک صنف نیاز داریم؛ در همه دنیا نخبگان مدرن وارد بخش انیمیشن می‌شوند و از هر رشته کاری باید در انیمیشن حضور داشته باشند اما در ایران این طور نیست.

این انیمیشن‌ساز در پایان اعلام کرد: من به همراه چند نفر دیگر از انیمیشن‌سازان تصمیم داریم که برای بعد از سال نو برای تشکیل یک صنف اقدام کنیم.

انتهای پیام