• سه‌شنبه / ۱ مرداد ۱۳۹۲ / ۱۱:۵۲
  • دسته‌بندی: علم و فناوری جهان
  • کد خبر: 92050100370

درخشش خبرنگاران علمی ایسنا در نخستین جشنواره «رسانه، علم و فناوری»

درخشش خبرنگاران علمی ایسنا در نخستین جشنواره «رسانه، علم و فناوری»

آیین تقدیر از برگزیدگان نخستین جشنواره «رسانه، علم و فناوری»، شب گذشته با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سخنگوی هیات دولت، خانواده‌های شهدای جهاد علمی و جمعی دیگر از مسوولان در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

آیین تقدیر از برگزیدگان نخستین جشنواره «رسانه، علم و فناوری»، شب گذشته با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سخنگوی هیات دولت، خانواده‌های شهدای جهاد علمی و جمعی دیگر از مسوولان در مرکز همایش‌های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا، در این مراسم که مدیران عامل خبرگزاری ها و مدیران مسوول روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی، روابط عمومی های دستگاه های اجرایی و جمع زیادی از اصحاب رسانه حوزه علمی و فناوری حضور داشتند علاوه بر تقدیر از آثار منتخب مکتوب، شنیداری و دیداری رسانه‌ها در حوزه علم و فناوری و خبرگزاری‌های برتر کشور در این حوزه از خانواده‌های معزز شهدای علم و فناوری تقدیر شد.

به گفته پرویز کرمی- دبیر جشنواره- جهت‌دهی رسانه‌ها در راستای مسأله‌ها و اولویت‌های فناوری کشور، افزایش انگیزه آنها، انعکاس مطلوب موضوعات علم‌وفناوری و بسط و توسعه تفکر علمی از اهداف برگزاری این جشنواره بوده است.

وی درباره آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره توضیح داد: از مجموع 763 اثر ثبت‌شده، 240 اثر از 113 شرکت‌کننده در بخش دیداری، 88 اثر از 53 شرکت‌کننده در بخش شنیداری و 435 اثر از 105 شرکت‌کننده در بخش مکتوب شرکت داشتند.

از این میان 115 اثر برای داوری نهایی انتخاب و در نهایت آثار برگزیده برای معرفی در اختتامیه مشخص شد.

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور درباره شاخص‌های مد نظر داوران در این جشنواره توضیح داد: ترویج علم و فناوری با نگاه ایده تا محصول، توجه به کار گروهی، ضریب‌ندادن به اختراعات کوچک، امیدآفرینی، توجه به علم نافع و ترویج علم از جمله شاخص‌های با اهمیت در بررسی آثار بوده است.

در نخستین جشنواره «رسانه، علم و فناوری»، «علی شمس»، خبرنگار و سردبیر سرویس علمی فناوری ایسنا برای خبر «جایزه شهید علیمحمدی» رتبه نخست بخش خبر رسانه‌های مکتوب را به خود اختصاص داد و «امیر بامه»، خبرنگار علمی فناوری ایسنا جایزه رتبه سوم بخش گزارش رسانه‌های مکتوب را برای گزارش «چهار سال تاخیر در اجرای قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان»، دریافت کرد.

همچنین از این خبرگزاری به دلیل اهتمام ویژه به موضوع علم و فناوری تقدیر شد.

اسامی برگزیدگان این جشنواره در سه بخش رسانه‌های مکتوب، شنیداری و دیداری به این شرح است:

رسانه‌های مکتوب

قالب گزارش:

رتبه سوم- «امیربامه» برای گزارش چهار سال تاخیر در اجرای قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان/ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

رتبه دوم- «طاهره ساعدی» برای گزارش سلامتی در دسترس نیست / روزنامه همشهری

رتبه اول - هیچ اثری حائز رتبه شناخته نشد

لوح تقدیر- «معصومه بخشی‌پور» برای گزارش تمام طرح های ارتباطی که رونمایی نشد/ خبرگزاری مهر

قالب یادداشت و سرمقاله:

رتبه سوم- «حمید ضیایی پرور» برای یادداشت علم برای مردم / روزنامه همشهری

رتبه دوم- «سید جلال جلیلی توش آبادی» برای یادداشت مدرسه هایی که درخت ندارند/ سایت خبری آموزش و پرورش استان اصفهان

رتبه نخست- «نفیسه ابراهیم زاده انتظام» برای یادداشت ایجاد دانشگاه تغییر رویکرد علم از مادی به الهی/ روزنامه جوان

لوح تقدیر- «مسعود براتی» برای یادداشت اقتصاددانش داران/ سایت تحلیلی عیارآنلاین

قالب خبر:

رتبه سوم- «ناهید رودافشان» برای خبر ارائه بورس تحصیلی به نخبگان و استعدادهای برتر/ سایت اطلاع رسانی دولت

رتبه دوم- «زهرا حاجیان» برای خبر اعطای تسهیلات 30 تا 300 میلیون تومان به نخبگان از طریق دفاتر استانی آغاز شد/ روزنامه خراسان

رتبه نخست- «علی شمس اسفند آبادی» برای خبر جایزه شهید علیمحمدی/ خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

اختتامیه جشنواره علم ، فناوری و رسانه

بخش عکس:

هیأت داوران در این بخش هیچ اثری را دارای ارزش داوری ندانسته است

همچنین نخستین جشنواره رسانه علم و فناوری در بخش مکتوب با توجه به اهتمام ویژه به موضوع علم و فناوری با ایجاد صفحه یا بخش اختصاصی از خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، روزنامه خراسان، خبرگزاری مهر، خبرگزاری فارس، باشگاه خبرنگاران جوان و خبرگزاری دانشجو تقدیر کرد.

رسانه‌های شنیداری

گفت‌وگو محور:

رتبه سوم- «مرجان جوادی» برای برنامه داینشیق/ رادیوآذربایجان غربی

رتبه دوم- «سعید فرح آبادی» برای برنامه گفتگوی روز/ رادیوگفتگو

رتبه نخست- «احمد طبعی» برای برنامه سوال/ رادیو ایران

لوح تقدیر- «منیرخیاط فراهانی» برای برنامه افق برتر/ رادیو گفتگو- «بهزاد محمودزاده» برای برنامه مجله علمی/ رادیو ایران- «محمد سعید لواسانی» برای برنامه صفر و یک/ رادیو تهران- «زهرا بحریه» برای برنامه زیست بوم / رادیودانش- «مهدی کاظمی» برای برنامه گفت و شنود/ رادیو معارف

اختتامیه جشنواره علم ، فناوری و رسانه

قالب مستند گزارشی:

رتبه دوم- «اکرم شاکری» برای برنامه علم تا عمل/ رادیو گیلان

لوح تقدیر- «زهرا عبدالله زاده» برای برنامه پلاسما/ رادیو جوان

دراین بخش هیات داوران هیچ اثری را حائز رتبه نخست و سوم ندانست.

اختتامیه جشنواره علم ، فناوری و رسانه

رسانه‌های دیداری

قالب گزارش:

رتبه سوم- «مریم محمدی» برای گزارش دفاعیه/ شبکه زنجان

رتبه دوم- «علی کربلایی حسین» برای گزارش یک موفقیت/ واحد مرکزی خبر

رتبه نخست- «محسن مقصودی» برای گزارش مزرعه زیتون/ شبکه یک سیما

لوح تقدیر- «سید مصعب لواسانی» برای گزارش به روز/ شبکه سه سیما- «رضا نوروزی» برای گزارش شرکت‌های دانش‌بنیان/ باشگاه خبرنگاران جوان- «سیدمحمدرضا حسینی بای» برای گزارش‌های خبری/ واحد مرکزی خبر

اختتامیه جشنواره علم ، فناوری و رسانه

قالب میزگرد و گفتگو:

رتبه سوم- «میثم بهزادی» برای برنامه خلاف جهت/ شبکه سه سیما

رتبه دوم- «محمود کریمی» برای برنامه 360 درجه/ شبکه چهار سیما

رتبه نخست- «سیاوش صفاریان پور» برای برنامه کندو/ شبکه چهارسیما

لوح تقدیر- «محسن مقصودی» برای برنامه ثریا/ شبکه یک سیما

قالب مستند:

رتبه سوم- «طالب رماوندی» برای مستند برتش

رتبه دوم- «امرالله محمودی» برای مستند چوم

رتبه نخست- «امیرباشتی» برای مستند داستان یک خط

لوح تقدیر- «محسن رمضان زاده» برای مستند پارسه- «منوچهرمشیری» برای مستند صدسالگی- «امیرحسین خلیل زاده» برای مستند بهاءالدین- «حسین پورستار» برای مستند رصد خانه مراغه- «سیاوش صفاریان پور» برای مستند آسمان شب

اختتامیه جشنواره علم ، فناوری و رسانه

قالب تله فیلم:

رتبه سوم- «سعید ابراهیمی فر» برای تله فیلم شب سال نو

رتبه دوم- «فیاض موسوی» برای تله فیلم به نام گل سرخ

رتبه نخست- «بیژن میرباقری» و «محمد داودی» برای تله فیلم یک اسم

لوح تقدیر- باشگاه خبرنگاران جوان- اخبار علمی و فرهنگی شبکه دو سیما- اخبار ساعت 20 شبکه چهار سیما

انتهای پیام