• چهارشنبه / ۲۳ بهمن ۱۳۹۲ / ۰۰:۳۴
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 92112315936
  • خبرنگار : 71191

گروه‌های دیگر باستان‌شناسی برای کاوش به سیمره می‌روند

گروه‌های دیگر باستان‌شناسی برای کاوش به سیمره می‌روند

رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری‌ از اعزام دست‌کم دو هیئت باستان‌شناسی دیگر به محوطه‌ی سد سیمره برای کاوش‌ بیشتر در این محوطه‌ی تاریخی خبر داد.

رئیس پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری‌ از اعزام دست‌کم دو هیئت باستان‌شناسی دیگر به محوطه‌ی سد سیمره برای کاوش‌ بیشتر در این محوطه‌ی تاریخی خبر داد.

جلیل گلشن در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تأکید بر این‌که امیدوار است تا پایان سال‌، کاوش در محدوده‌ی سد سیمره به پایان برسد،‌ ادامه داد: در صحبتی که با پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی داشتم‌، در تلاش هستیم تا دست‌کم دو هیئت باستان‌شناسی دیگر برای کار در این محوطه اعزام شوند.

وی با تأکید بر این‌که تیم کاوش در این محوطه‌ی تاریخی از 12 بهمن‌ماه مستقر شد و کار خود را آغاز کرد، گفت: سطح آب‌گیری در سد تا کنون ثابت مانده است و به همان میزانی که آب به سد وارد می‌شود‌، به همان میزان نیز تخلیه می‌شود. خوشبختانه وزارت نیرو همکاری کامل با پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی و باستان‌شناسان در حال کار در این محدوده دارد.

او همچنین درباره‌ی تأمین شدن اعتبار کاوش در این محوطه‌ی تاریخی، اظهار کرد: اعتبار کاوش در این محوطه به‌صورت یکسان توسط وزارت نیرو،‌ پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان تأمین می‌شود.

به گزارش ایسنا؛ رئیس پژوهشکده‌ی باستان‌شناسی در این زمینه با تاکید بر این‌که پیگیری‌ها برای تعویق زمان آبگیری سد ادامه دارد،‌ گفت: برای ادامه‌ی عملیات کاوش، حفاظت و مرمت در محوطه تاریخی سیمره دو هیات دیگر تا اواخر بهمن ماه در سیمره مطالعات باستان‌شناسی را آغاز می‌کنند.

حمیده چوبک با اشاره به اینکه وزارت نیرو در رابطه با توقف آبگیری سد سیمره تعامل خوبی با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشته است، تصریح کرد: با توجه به وجود آثار ارزنده‌ در این محوطه، اقدامات ما باید به سمت آغاز مطالعات و جلوگیری از آبگیری حرکت کند.

وی همچنین بر لزوم حضور 20 گروه باستان‌شناسی، حفاظت، کاوش و مرمت در محوطه تاریخی سیمره تاکید کرد و افزود: اگر رویکرد ما در سیمره باستان‌شناسی، حفاظت و مرمت نباشد بسیاری از آثار تخریب می‌شود. همچنین تیم‌های حاضر در سد سیمره اکنون از کارشناسان و باستان‌شناسان داخلی هستند، اما در صورت نیاز از گروه‌های خارجی هم استفاده خواهد شد.

چوبک در ادامه با بیان این‌که یک ماه زمان کمی برای کار در محوطه‌ی تاریخی و گسترده‌ی سیمره است و کار علمی و پژوهشی در این منطقه به زمان بیشتری نیاز دارد، اظهار کرد: پیگیری‌های سازمان میراث فرهنگی برای تعویق زمان آبگیری ادامه دارد و ما امیدواریم با توجه به آگاهی مسئولان وزارت نیرو نسبت به اهمیت این محوطه، آبگیری سد به زمان دیگری موکول شود.

او تاکید کرد: در حال حاضر تیم‌های اعزام شده به این محوطه تاریخی عملیات کاوش، مرمت، حفاظت و باستان‌شناسی را به طور همزمان انجام می‌دهند.

به گزارش ایسنا، وزارت نیرو چندی پیش اعلام کرد که دور دوم آبگیری سد سیمره در لرستان آغاز می‌شود. این سد که در مسیر رودخانه‌ی سیمره در شهرستان «بدره» بین استان ایلام و لرستان قرار دارد، در 42 کیلومترمربع مساحت، هشت روستا، تعدادی از زمین‌های کشاورزی مردم منطقه و 120 اثر تاریخی را از دوره‌های نوسنگی،‌ عصر مفرغ، عصر آهن و دوره‌های تاریخی تا اسلامی که برخی کارشناسان آن‌ها را مشابه «تیسفون» دانسته‌اند، زیر آب می‌برد،‌ به دنبال پیگیری‌های انجام شده 12 بهمن ماه نخستین تیم کاوش در این محوطه‌ی تاریخی مستقر شد و اکنون حدود یک هفته است که کار کاوش در «قلعه گوری» در محدوده‌ی سد سیمره را آغازکرده است.

همچنین به‌دلیل حساس بودن شرایط، مسعود سلطانی‌فر در دومین روز کاری‌اش به‌عنوان رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، نخستین فعالیت خود را به پیگیری وضعیت آثار تاریخی در معرض خطر در محوطه‌ی تاریخی سیمره اختصاص داد و دستور رسیدگی به این وضعیت را صادر کرد.

انتهای پیام