• سه‌شنبه / ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ / ۱۰:۳۵
  • دسته‌بندی: فرهنگ حماسه
  • کد خبر: 93112815440
  • منبع : نمایندگی مرکزی

با حضور رئیس مجلس؛

یادواره شهید محلاتی برگزار می‌شود ‌

یادواره شهید محلاتی برگزار می‌شود ‌

یادواره شهید محلاتی و 330 شهید محلات با حضور رئیس مجلس در این شهرستان برگزار می‌شود.

یادواره شهید محلاتی و 330 شهید محلات با حضور رئیس مجلس در این شهرستان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مرکزی، با توجه به اینکه اول اسفند سالگرد شهادت شهید محلاتی است امسال، همزمان با این سالگرد یادواره کل شهدای شهرستان در محلات برگزار می‌شود.

شهید فضل الله محلاتی اولین نماینده مردم این شهرستان در مجلس شورای اسلامی بوده است.

محلاتی در سال 1309، در محلات به دنیا آمد و پس از طی دوران ابتدایی و تعلیم بخش‌هایی از مقدمات، در پانزده سالگی برای ادامه تحصیل به قم هجرت کرد و در حوزه علمیه به دروس حوزوی مشغول شد.

شهید محلاتی پس از اتمام دروس حوزه، درس‌های تخصصی فقه و اصول را در محضر اساتید بزرگواری چون مرحوم آیت‌الله بروجردی و امام خمینی(ره) گذراند. وی در دوران تحصیل در قم، همواره با کلیه شخصیت‌های علمی و مبارزان بر ضد رژیم پهلوی، ارتباط نزدیک داشت و همین ارتباط و روحیه مبارزه با طاغوت، از او عالمی ساخت که تا آخر عمر گرانبهایش، هم تجسم تلاش و تحرک بود و هم مظهر عشق به امام و امت.

پس از آشنایی با شهید نواب صفوی، به گروه فدائیان اسلام پیوست و به علت این همکاری، بارها تحت تعقیب قرار گرفت. وی در سال 1340 به تهران عزیمت کرد و ضمن اشتغال به کارهای علمی، فرهنگی و تبلیغی، همواره در صحنه‌های مختلف به مبارزه با دستگاه طاغوتی پهلوی می پرداخت. وی در دریافت پیام‌های امام و رساندن آن به مردم از رابطان اصلی بود.

شیخ فضل الله محلاتی در آستانه 22 بهمن 1357 به عنوان نخستین سخنگوی انقلاب، پیروزی نهضت و استقرار نظام الهی را در کشور از راه رادیو به ملت مسلمانان نوید داد وی به علت سابقه درخشانش، مورد اطمینان حضرت امام راحل بود و مسئولیت‌های اجرایی مختلفی مانند معاونت کمیته مرکزی انقلاب، نمایندگی امام در صندوق تعاون صنفی و نمایندگی امام در مراسم باشکوه حج ابراهیمی در سال 1358 را برعهده داشت و در انتخابات نخستین دوره مجلس شورای اسلامی، از طرف مردم محلات انتخاب و راهی مجلس شورای اسلامی شد.

هم زمان با تشکیل سپاه پاسداران، از سوی رهبر کبیر انقلاب، مسئولیت نظارت، کنترل و هدایت این نهاد انقلابی و نوخاسته را پذیرفت.

در دفاع مقدس نیز خوش درخشید و خاطره‌ی جاویدی از آن لحظه‌ها از خود بر جای گذاشت.

حجت‌الاسلام فضل‌الله محلاتی در اول اسفند ۱۳۶۴، به همراه هشت تن از نمایندگان مجلس و قضات عالی رتبه در حالی که نمایندهٔ ولی فقیه در سپاه پاسداران بود، با هواپیمای اف۲۷ فرندشیپ عازم جبهه‌های جنگ بود که هواپیمای حامل آنها مورد حمله دو فروند جنگنده عراقی قرار گرفت و در ۲۵ کیلومتری شمال اهواز سقوط کرد و همهٔ سرنشینان هواپیما که نزدیک به ۵۰ نفر بودند کشته شدند.

انتهای پیام