• دوشنبه / ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ / ۱۲:۲۴
  • دسته‌بندی: عمران و اشتغال
  • کد خبر: 93122514641
  • منبع : نمایندگی کرمانشاه

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار:

افزایش دستمزد کارگران از نرخ تورم بیشتر شد

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به افزایش 17 درصدی دستمزد کارگران برای سال 94، گفت: اولین سالی است که افزایش دستمزد بیشتر از نرخ تورم خواهد بود.

اولیاء علی‌بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در کرمانشاه، تعیین حداقل دستمزد کارگران در هر سال را یک موضوع چالشی و مهم خواند که امسال از حساسیت‌های بیشتری برخوردار بود و از حدود سه ماه قبل پیگیری می‌شد.

وی با بیان اینکه نظر جامعه کارگری افزایش 20 درصدی حداقل دستمزد‌ها برای سال 94 بود، افزود: در نهایت افزایش 17 درصدی برای سال آینده منظور شد.

رئیس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور معتقد است: اگرچه این افزایش جوابگوی هزینه‌ها و شرایط سخت معیشتی جامعه کارگری نیست، اما افزایش دستمزد امسال نسبت به سال‌های گذشته دو ویژگی خاص داشت.

علی‌بیگی با بیان اینکه نرخ تورم امسال 15 درصد اعلام شده، ادامه داد: اولین سالی است که افزایش حداقل دستمزد کارگران از افزایش نرخ تورم بالاتر است.

وی شکاف موجود در حداقل دستمزد کارگران را به دلیل همین امر دانست که در سال‌های گذشته همواره افزایش دستمزد کارگران از نرخ تورم کمتر بوده ‌است.

به گفته او ویژگی دیگر افزایش 17 درصدی حداقل دستمزد سال 94 این است که این افزایش برای همه سطوح کارگری چه کارگران بدون سابقه کار و چه کارگرانی که سابقه کار دارند یکسان لحاظ خواهد شد.

علی‌بیگی گفت: در سال‌های گذشته افزایش حداقل دستمزد فقط برای کارگرانی بود که سابقه کار ندارند و برای سایرین بر اساس فرمول خاص دیگری محاسبه می‌شد.

انتهای پیام