• پنجشنبه / ۲۷ فروردین ۱۳۹۴ / ۱۶:۴۳
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 94012710622
  • منبع : نمایندگی کرمان

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار:

80 درصد مشکلات مربوط به ساختار درونی اقتصاد است

80 درصد مشکلات مربوط به ساختار درونی اقتصاد است

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: باید نرخ ارز را براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تنظیم کنیم، در صورتی که اقتصاد براساس عرضه و تقاضا تنظیم نشود، شرایط تخصیص بهینه نخواهد بود، در حال حاضر وضعیت بسیار اسفباری در نرخ ارز داریم.

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: باید نرخ ارز را براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تنظیم کنیم، در صورتی که اقتصاد براساس عرضه و تقاضا تنظیم نشود، شرایط تخصیص بهینه نخواهد بود، در حال حاضر وضعیت بسیار اسفباری در نرخ ارز داریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، محمدرضا پورابراهیمی در چهارمین نشست هم اندیشی اقتصادی مقاومتی در حوزه پولی و بانکی در کرمان اظهار کرد: اگر بیانیه سوییس منجر به توافق نهایی شود آثار آن در مباحث اقتصادی کشور در حوزه های مختلف 20 درصد کمک می کند، 80 درصد مشکلات مربوط به ساختار درونی اقتصاد است.

وی افزود: از 28 مورد تحریم امریکا علیه کشور ما در موضوعات مختلف اقتصادی و غیراقتصادی، پنج مورد مربوط به بحث هسته‌ای است و در صورت ضمانت اجرایی برای توافق، رفع تحریم مربوط به پنج مورد هسته ای است و موضوعات دیگر باقی می‌ماند.

پورابراهیمی تصریح کرد: در 45 سال گذشته سالی بدون تورم دو رقمی در کشورمان نداشته ایم و این بیماری اقتصاد ایران است، در سال گذشته تورم به یک دوم سال 92 رسیده و چالش های اصلی ما در اقتصاد، حوزه تصدی گری دولت در اقتصاد است.

وی بیان کرد: ناکارآمدی شرکت ها و مشکلات داخلی ربطی به خارج از کشور ندارد و برخی در کشور ما سوء مدیریت و ناکارآمدی خود را پشت تحریم ها پنهان می کنند.

نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهره وری اقتصاد ایران یک دوم متوسط جهانی است، اظهار کرد: 14 ماه از تصویب قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می گذرد و تلاش بسیاری در این زمینه شده و 9 آیین نامه اجرایی دارد اما سه مورد بیشتر عملیاتی نشده است.

وی افزود: سالانه بین 20 تا 25 میلیارد دلار قاچاق کالا در کشور صورت می گیرد که ارزش آن بیش از فروش نفت است.

پورابراهیمی با تقدیر از تیم مذاکره هسته ای کشورمان تصریح کرد: برخی، قول های بیخود به مردم می دهند که در صورت توافق مذاکرات، وارد بهشت می شویم، با این امر تنها سطح انتظارات مردم را بالا می بریم که بعد از توافق نمی توانیم این انتظارات را پاسخ دهیم.

وی بیان کرد: 20 درصد منابع کشور در حوزه بازار غیرمتشکلی است که بانک مرکزی هیچ نظارتی بر آن ندارد و باید برای این مسئله فکری کرد، باید به سمت کاهش نرخ اقتصاد برویم.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار افزود: متوسط نرخ تامین مالی کشور ما پنج برابر متوسط کشورهای اطراف است، با این وضعیت، تولید کننده چگونه می تواند رقابت کند؟

وی تصریح کرد: درخصوص بانک ها پس از رفع تحریم یا ادامه با شرایط موجود، باید اصلاح ساختار انجام دهیم و این موضوع را به صورت ویژه در استان کرمان پیگیری می کنیم.

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس گفت: بررسی و تدوین قانون برنامه ششم توسعه از تابستان آغاز می شود و به دلیل اهمیت موضوع باید محورهای مهم قانون را شناسایی کنیم و مدیران استان برای کمک به بانک های خود در کشور باید پیشنهادات و نظر کارشناسی خود را ارائه کنند.

وی اظهار کرد: مطرح کرده ایم که این امر در برنامه ششم توسعه به صورت قانون در بیاید که متخلفان حوزه بانکی سلب صلاحیت مادام العمر شوند.

پورابراهیمی تصریح کرد: اولویت اول ما در سال جاری در حوزه بانکی، کاهش نرخ سود سپرده ها با مدیریت بازار غیرمتشکل است که اگر این اقدام نشود، بانک های سالم منهدم خواهند شد.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار بیان کرد: افزایش سرمایه بانک ها در راستای پاسخگویی به جامعه یک امر ضروری است و رویکردهایی که در حوزه اقتصاد باید پیگیری کرد، عمدتا در حوزه نظام بانکی است و بالاترین مشکلی که توسط فعالان اقتصادی مطرح شده، مربوط به این حوزه است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: طرح "تحول بانکداری اسلامی" را در مجلس داریم که هفته گذشته نهایی و در دستور کار است و اگر فوریت آن رای بیاورد ظرف یک ماه آینده بررسی می شود.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار افزود: از کل تسهیلات بانک ها در سال 93 کشور میزان 20 درصد بیشتر به بخش واقعی واگذار نشده است. باید بدانیم در استان کرمان چند واحد اقتصادی جدید از تسهیلات بانکی استفاده کرده و چند واحد استمهال و تسویه حساب داشته اند.

پورابراهیمی تصریح کرد: در سال جاری باید بانک ها، استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی را در دستور کار قرار دهند.

نایب رییس کمیسیون ویژه اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان بیان کرد: باید نرخ ارز را براساس مکانیزم عرضه و تقاضا تنظیم کنیم، در صورتی که اقتصاد براساس عرضه و تقاضا تنظیم نشود، شرایط تخصیص بهینه نخواهد بود، در حال حاضر وضعیت بسیار اسفباری در نرخ ارز داریم.

انتهای پیام