• دوشنبه / ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ / ۱۰:۰۴
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 94022112100
  • خبرنگار : 71454

ایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان شد

ایران ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان شد

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود، ایران را به عنوان ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مقصد گردشگری جهان معرفی کرد.

مجمع جهانی اقتصاد در جدیدترین گزارش خود، ایران را به عنوان ارزان‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مقصد گردشگری جهان معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در گزارشی با عنوان «شاخص رقابت‌پذیری گردشگری و سفر» در سال 2015 با مطالعه 141 کشور جهان، در نهایت ایران را به عنوان اقتصادی‌ترین و ارزان‌ترین مقصد گردشگری جهان شناخت.

این گزارش شامل ویژگی جزئی 141 اقتصاد جهان به همراه جداول اطلاعاتی با 90 شاخص است که رقابت در عرصه سفر و گردشگری را از سال 2013 تا 2015 مورد بررسی قرار داده است.

بر اساس این گزارش، پس از ایران که در رتبه نخست جای گرفته، کشورهای مصر و اندونزی در مکان‌های دوم و سوم اقتصادی‌ترین مقاصد گردشگری جهان از سوی مجمع جهانی اقتصاد معرفی شده‌اند.

رقابت‌پذیری قیمتی در صنعت سفر و گردشگری در واقع هزینه‌های پائین‌تر مرتبط با سفر به یک کشور است که موجب افزایش محبوبیت این کشور برای گردشگران و همچنین سرمایه‌گذاری در این صنعت می‌شود.

از جمله جنبه‌های رقابت‌پذیری قیمتی که در این گزارش لحاظ شده می‌توان به مالیات بر بلیت هواپیما و هزینه‌های فرودگاهی اشاره کرد که می‌تواند موجب افزایش قابل ملاحظه هزینه سفر هوایی شود.

همچنین دیگر شاخص‌های مورد مطالعه از سوی مجمع جهانی اقتصاد برای انتخاب مقرون به صرفه‌ترین مقاصد گردشگری شامل متوسط هزینه‌ اقامت در هتل‌، هزینه زندگی‌، قدرت خرید برابر و هزینه‌های سوخت می‌شود که همگی مستقیما هزینه‌های سفر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

اولویت‌بندی سفر و گردشگری، فضای باز بین‌المللی و پایداری محیطی از دیگر فاکتورهای مورد مطالعه در این گزارش بودند.

همچنین مقادیر به دست آمده در این گزارش براساس اطلاعات حاصل از یک آمارگیری و همچنین اطلاعاتی از سایر منابع محاسبه شده‌اند.

گزارش مجمع جهانی اقتصاد در حوزه سفر و گردشگری هر دو سال یک‌بار منتشر می‌شود و ابرازی استراتژیک برای کسب و کارها و دولت‌ها محسوب می‌شود که به عنوان منبعی خوب برای مقایسه کشورها از حیث رقابت در گردشگری و همچنین تصمیمات مهم در سرمایه‌گذاری صنعت سفر و گردشگری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این گزارش همچنین به نقل از «مسعود سلطانی‌فر»، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران به این موضوع اشاره شده که تعداد گردشگران خارجی ورودی به ایران در سال 1393 با افزایش 75 درصدی همراه بوده است.

«مسئولان گردشگری ایران اعلام کرده‌اند که در سال گذشته گردشگرانی از کشورهای مختلف اروپایی‌، آفریقایی و همچنین آمریکا و استرالیا از ایران دیدن کرده‌اند که با توجه به کاهش نرخ تورم در این کشور ‌، ایران به عنوان مقصدی ارزان برای توریست‌های خارجی محسوب می‌شود. ایران برای گردشگرانی از 190 کشور جهان در هنگام ورود به کشور ویزا صادر می‌کند که حداکثر برای مدت 14 روز اعتبار دارد که می‌تواند برای یک دوره 14 روز دیگر نیز بدون نیاز به خروج از کشور تمدید شود. ایران سال گذشته به لطف جاذبه‌های گردشگری چون محوطه پرسپولیس و شهرهای تاریخی و زیبای اصفهان و شیراز، در صدر برترین مقاصد گردشگری جهان از سوی نشریات معتبری چون فایننشال تایمز و گاردین قرار گرفت.»

انتهای پیام