• دوشنبه / ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ / ۱۸:۳۲
  • دسته‌بندی: سیاست خارجی
  • کد خبر: 94051206988
  • منبع : وزارت امور خارجه

در دیدار وزیر خارجه صربستان

ظریف از روش‌های نخ‌نمای غرب در استفاده ابزاری از حقوق بشر انتقاد کرد

ظریف از روش‌های نخ‌نمای غرب در استفاده ابزاری از حقوق بشر انتقاد کرد

ایوتسا داچیچ، وزیر امور خارجه صربستان که به تهران سفر کرده است با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

ایوتسا داچیچ، وزیر امور خارجه صربستان که به تهران سفر کرده است با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دو طرف در این دیدار پیرامون مسائل دو جانبه، منطقه‌یی و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

ظریف با اشاره به روابط دیرینه و خوب دو کشور ابراز امیدواری کرد همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، حوزه انرژی، کشاورزی، پارلمانی، فرهنگی، علمی و دانشگاهی گسترش یابد.

او با اشاره به توانمندی‌های بسیار بالای اقتصادی جمهوری اسلامی ایران از ابراز علاقه و آمادگی طرف صرب برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک در تهران استقبال کرد و افزود: در همین رابطه هیاتی اقتصادی از بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی جمهوری اسلامی ایران در آینده راهی بلگراد خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ریاست جمهوری اسلامی ایران بر جنبش غیرمتعهدها، بنیانگذاران این جنبش از جمله تیتو رییس‌جمهور فقید یوگسلاوی را چهره‌ای مورد احترام توصیف کرد و از توجه دولت صربستان و شخص وزیر به این جنبش قدردانی کرد.

ظریف رایزنی مستمر مقامات سیاسی دو کشور در سطوح وزیران و معاونان وزیر امور خارجه دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و بر دیدار دوره‌یی وزیران خارجه دو کشور از پایتخت‌های یکدیگر در این چارچوب تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به پیشرفت‌های چشم‌گیر جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف حقوق بشری از جمله نقش برجسته زنان در ایران، از روش‌های قدیمی و نخ‌نمای کشورهای غربی در استفاده ابزاری از حقوق بشر برای فشار به کشورهای مستقل انتقاد کرد.

وی با اشاره به همکاری‌های دیرینه فرهنگی دو کشور ابراز امیدواری کرد متون مبادله شده برای تنظیم متن جدید توافق‌نامه همکاری‌های فرهنگی دو کشور نهایی و براساس نیازها و مقتضیات روز، امضاء و اجرایی شود.

داچیچ، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه صربستان نیز با اشاره به موفقیت در دستیابی به توافق هسته‌ای و مذاکرات پیچیده و فشرده بین جمهوری اسلامی ایران و قدرت‌های بزرگ بین‌المللی موسوم به 1+5، دستیابی به توافق را تبریک گفت و ابراز خرسندی دولت و ملت صربستان بابت این موفقیت را به اطلاع رساند.

او گفت که بلگراد مایل است در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و پارلمانی با جمهوری اسلامی ایران فصل جدیدی از روابط را آغاز کند.

وی در همین رابطه خواستار برگزاری چهاردهمین کمیسیون مشترک دو کشور در آینده نزدیک شد.

انتهای پیام