• دوشنبه / ۱۵ شهریور ۱۳۹۵ / ۱۳:۲۶
  • دسته‌بندی: مجلس
  • کد خبر: 95061509877
  • خبرنگار : 71372

در نشستی خبری مطرح شد؛

دغدغه‌های فراکسیون زنان برای زنان، خانواده‌ها و جوانان

پروانه سلحشوری و فاطمه ذوالقدر دو تن از اعضای کمیسیون فرهنگی و فراکسیون زنان مجلس دهم در نشستی خبری، عملکرد و برنامه‌های این فراکسیون و کمیسیون را در سه ماهه گذشته تشریح کردند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، از جمله مواردی که در این نشست مطرح شد می توان به تلاش این فراکسیون برای توانمند سازی زنان، اشتغال جوانان و اوقات فراغت آنها، مخالفت با لغو کنسرت ها و انتقاد از برنامه ششم، ورود زنان به ورزشگاه ها و افزایش مرخصی زایمان اشاره کرد.

پروانه سلحشوری در ابتدای نشست با تاکید بر لزوم توانمند سازی زنان گفت: یکی از مهم ترین برنامه های ما در برنامه ی ششم توسعه توانمند سازی زنان با تکیه بر زنان سرپرست خانوار و زنان بد سرپست است، این افراد بین 2 تا 5/3 میلیون نفر جمعیت دارند.

وی گفت: من در دیدار با علی ربیعی وزیر کار نیز متذکر شدم که تعداد زیادی زن سرپرست خانوار وجود دارد و به این نتیجه رسیدیم که اولویت زنان سرپرست خانوار این است که در خانه بمانند و از فرزندانشان مراقبت کنند تا هم امنیت شان تامین شود و هم دغدغه های معاششان برطرف شود. به این منظور گسترش مشاغل خانوادگی بسیار مهم است.

این نماینده مجلس افزود: تا به حال حدود 360 شغل خانگی تعریف شده، ما به دنبال ساز و کاری هستیم که از ایجاد مهارت شروع شود، این به معنی کسب مهارت و نه فقط گرفتن مدرک است که بعد از ارائه کار ابزار مناسب در اختیار افراد قرار گیرد. در این راستا وظیفه نهادهای اجرایی، تضمین خرید است، تا زمانی که تضمین خرید نباشد هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

سلحشوری با تاکید بر پیگیری بیمه زنان خانه‌دار و زنان پاره وقت نیز عنوان کرد: نیاز به اشتغال، نیاز فوری جوانان است و تمامی نهادهای ذیربط موظفند این امکان را برای جوانان فراهم کنند. نحوه گذران اوقات فراغت نیز از جمله مسائلی است که باید به آن بها بدهیم.

سلحشوری در ادامه در پاسخ به پرسشی در رابطه با تعطیلی اجباری و فیلتر شدن برخی از رسانه‌ها نیز گفت: باید سیاست هایی اتخاذ شود که رسانه ای یک شبه به صورت سلیقه ای بسته نشود. در این جا هیات نظارت بر مطبوعات باید جدی تر وارد شود و ما هم به عنوان نمایندگان مردم تذکر بدهیم. یکی از تذکراتی که ما که مطرح کردیم درباره عقب نشینی وزیر ارشاد از مواضع خود بود؛ الان هم ایشان باید پاسخگو باشد. امیدواریم این مسئله تا پایان تعطیلات مجلس حل شده باشد وگرنه ما آن را در مجلس پیگیری خواهیم کرد.

این عضو کمیسیون فرهنگی درباره درجه بندی کیفی رسانه ها نیز متذکر شد: این مسئله باید به صورت قانون مدون، پخته و کارشناسی مطرح شود. رسانه ها با درج مطالب زرد، سطح مخاطب را تنزل می دهند این درجه بندی ضرورت دارد و باید کارگروهی برای آن تشکیل شود. البته وزارت ارشاد مسئول انجام این کار است و به صلاح نیست مجلس به تنهایی وارد شود.

به گزارش ایسنا فاطمه ذوالقدر عضو دیگر کمیسیون فرهنگی و فراکسیون زنان نیز در بخشی از این نشست درباره ی کاهش ساعت کار زنان توضیح داد: این مسئله تصویب شده و فکر نمی کنم برای اجرایی شدن مشکل داشته باشد. تامین مالی این طرح برای کارفرمایان خصوصی در سال 95 بر عهده کارفرمایان است و در سال 96 دولت را ملزم کرده‌ایم که بار مالی این طرح برای بخش خصوصی را نیز در نظر بگیرد.

او همچنین در پاسخ به پرسشی درباره افزایش مرخصی زایمان گفت: ما در تلاش هستیم تبصره هایی اضافه کنیم که مردان هم بتوانند از مرخصی استفاده کنند، این مسئله در بسیاری از کشورها اجرا می شود اما متاسفانه مخالفان زیادی دارد که می گویند با افزایش مرخصی زایمان، خانم ها خانه نشین می شوند و کارفرما ترجیح می دهد نیروی مرد به کار بگیرد تا زن. اگر بخواهیم چنین طرحی اجرایی شود باید از دولت بخواهیم تامین مالی آن را بر عهده بگیرد. کشورهای دیگر بیمه های قوی دارند که تا 2 سال مرخصی زایمان به خانم ها تعلق می گیرد اما در ایران باید پله پله پیش برویم و قدم اول این است که مرخصی را از 6 ماه به 9 ماه افزایش دهیم.

ذوالقدر در خصوص ورزش بانوان نیز متذکر شد: ما مطالباتی را از وزیر مربوطه خواسته‌ایم. اختصاص بودجه مستقل برای ورزش زنان توجه به اماکن ورزشی و اختصاص ساعاتی برای ورزش در ساعت اداری از جمله مسائلی است که ما مطرح کردیم.

در ادامه ی این بحث سلحشوری نیز توضیح داد: اراده‌ای وجود دارد که ورزش زنان و دختران را شکل بدهیم. این کاری جدی و زمان بر است و می تواند یکی از راهکارها برای آسیب های اجتماعی شود. باید این سوال را مطرح کنم که چرا زنان جدی انگاشته نمی شوند؟ چرا تیم فوتبال زنان ملوان باید تعطیل شود و متاسفانه به آنها انگ هم زده می شود. جامعه ما دارد به کهنسالی نزدیک می شود، ورزش عاملی مثبت برای سلامت جسمانی و روانی است.

او درباره حضور زنان در ورزشگاه نیز عنوان کرد: این که می گویند جو ورزشگاه ها ناسالم است یک بحث اجتماعی است. مسئله این نیست که با لغو قوانین مشکل حل شود، بلکه این مسئله یک مسئله اجتماعی و فرهنگی است، حتی اگر همین امروز بگویند زنان می توانند به ورزشگاه ها بروند ممکن است برخی خانواده ها به فرزندانشان اجازه ندهند.

سلحشوری تاکید کرد: ما باید در کنار موارد قانونی، ابعاد اجتماعی و فرهنگی را هم بسنجیم و ابتدا آن موارد را برطرف کنیم. اگر این اتفاق بیافتد در قانون گذاری هم مشکلی نخواهیم داشت. کاش به جای اینکه بر استادیوم رفتن تاکید کنیم این مسئله را مورد نظر قرار دهیم که دختران ما ورزش کنند و ورزشکار شوند. اگر دختران ما به آنجا برسند مشکل حل می شود.

رئیس فراکسیون زنان مجلس درباره مصوبه دولت در راستای منع تبعیض علیه زنان نیز گفت: در بسیاری از کشورها بحثی به نام تبعیض مثبت وجود دارد و آن این است که درصد مشخصی از انتخاب شوندگان در مشاغل باید خانم باشند. براساس شایستگی زنان ایرانی، ما حتی به این تبعیض هم نیاز نداریم فقط باید این پیش زمینه ی ذهنی کنار گذاشته شود که چون مرد باید خانواده را اداره کند استخدام شود. گرچه اشتغال و پوشش کارهای خانه به صورت همزمان برای زنان سخت است اما رضایتی که از این کار حاصل می شود باعث می شود که هر دو را پوشش دهند. زنان خانه دار ما بیشتر مشکل دارند واین مسئله را می توان در زنان بازنشسته دیده می شود که وقتی شغلشان را از دست می دهند دچار انفعال می‌شوند.

سلحشوری از دولت نیز انتقاد کرد که حتی یک بند مربوط به ورزش در لایحه ششم توسعه گنجانده نشده است و افزود: البته ما در کمیسیون فرهنگی مواردی را الحاق کردیم که امیدواریم کمیسیون تلفیق با آنها موافقت کند.

سلحشوری درباره همکاری و تعامل بیشتر کمیسیون فرهنگی با هنرمندان نیز گفت: ما در ابتدای مجلس فیلم نفس ساخته ی خانم نرگس آبیار را دیدیم و امروز هم قرار است فیلم آی آدم ها را ببینیم. در بحث فیلم لانتوری هم خود من واکنش زیادی نشان دادم و این پرسش را مطرح کردم که وقتی ارشاد مجوز می دهد چرا حوزه ی هنری آن را اکران نمی کند. ما گفتیم این فیلم را در کمیسیون به نمایش بگذارید اگر نقد عادلانه ای در مطرح بود می پذیریم اما سلیقه ای عمل کردن را نه.

او ادامه داد: ما در این مورد حساسیم و معتقدیم که هنر باعث رشد و پویایی یک جامعه است. هنرمند نیازمند این است که جدی گرفته شود. من به وزیر گفتم وقتی جوان ما که به این زیبایی آهنگ می زند باید به خیابان برود و هنرش را نمایش دهد من به عنوان نماینده ی مردم خجالت می کشم. خیلی بد است که برای جوان ما کنسرت گذاشته می شود تا اوقات فراغتش پر شود اما از هر راهی مانعش می شوند. رعایت دین و اخلاق به جای خودش، می توانیم اوقات فراغت جوانان را با ورزش و هنر پر کنیم من به عنوان یک نماینده ی مجلس شرمنده هستم.

او افزود: قرار نیست کار ضد دین انجام دهیم. حتی موسیقی هم می تواند جهت اعتلای دین باشد.

انتهای پایان