• چهارشنبه / ۱۷ شهریور ۱۳۹۵ / ۱۴:۴۴
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 95061711590
  • منبع : نمایندگی کرمانشاه

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو:

بیستون از زیباترین آثار ثبت جهانی‌شده در ایران است

محوطه بیستون

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران گفت: بیستون از زیباترین آثار ثبت جهانی شده ایران است.

 به گزارش ایسنا، «استر کیش لاروش» در مراسم افتتاح کارگاه بین‌المللی مدیریت گردشگری پایدار در محوطه‌های میراث جهانی ایران که با همکاری یونسکو در بیستون در حال برگزاری است، اظهار کرد: در طول چند سال اخیر در بسیاری از پایگاه‌های ثبت جهانی شده ایران حضور یافته و بازدید کرده‌ام، اما این اولین مرتبه‌ای است که به بیستون می‌آیم و به جرات می‌گویم که بیستون یکی از زیباترین آثار تاریخی فرهنگی ایران است.

 وی ادامه داد: امروزه گردشگریِ فرهنگی یکی از بزرگترین بازارهای اقتصادی جهان را در دست دارد و با رشد بسیار زیادی در حال حرکت به سمت جلو است و اماکن تاریخی فرهنگی در نقاط مختلف جهان به جاذبه‌ای کم‌نظیر برای گردشگران تبدیل شده است.

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران اظهار کرد: پایگاه‌های تاریخی فرهنگی در نقاط مختلف جهان در واقع سرمایه‌ها و دارایی‌های بالقوه‌ای هستند که باید از آنها برای رونق اقتصادی جوامع نیز بهره گرفت.

«لاروش» تصریح کرد: انسان‌ها با حضور در این اماکن تاریخی فرهنگی با تلفیقی از فرهنگ مواجه می‌شوند که برای آنها بسیار ارزشمند است.

وی تاکید کرد: لازم است پایگاه‌های تاریخی فرهنگی جنبه‌های پایداری توسعه گردشگری را به صورت ویژه مدنظر قرار دهند.

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران گفت: در کشور ایران 21 سایت ثبت جهانی شده داریم و تعداد بسیار بیشتری هم سایت ملی داریم که قابلیت ثبت جهانی شدن دارند و در واقع تمامی اینها گنجینه‌های فرهنگی این کشور به حساب می‌آیند.

«لاروش» اظهار کرد: علاوه بر آثار تاریخی موجود در ایران، تنوع غنی فرهنگی در این کشور وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به تنوع اقوام، مذاهب، آداب و سنن، غذاها و گویش‌ها و موسیقی و تنوع زیست محیطی و ... اشاره کرد.

وی تاکید کرد: دولت ایران برای توسعه گردشگری اهداف بسیار بلندپروازانه‌ای دارد و در سند چشم انداز 2020 ترسیم کرده که میزان ورودی گردشگران خود را به 20 میلیون نفر برساند و قطعا رسیدن به این هدف می تواند ایران را در مسیر اقتصاد مقاومتی که در آن گام برداشته، کمک و همراهی کند.

مدیر دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران گفت: احساس کردیم که در این برهه زمانی که ایران در تکاپو برای افزایش دادن سهم خود از بازار گردشگری است، بهترین کار برگزاری کارگاه آموزشی با محوریت مدیریت هدفمند گردشگری در پایگاه های میراث جهانی است.

وی تاکید کرد: در این کارگاه آموزشی مدرسانی از اسپانیا و آلمان حضور دارند که می‌توانند تجربیات گرانبهای خود را در اختیار مدیران پایگاه‌های میراث جهانی ایران در امر توسعه پایدار گردشگری قرار دهند.

انتهای پیام