• سه‌شنبه / ۱۳ مهر ۱۳۹۵ / ۱۲:۴۶
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 95071308141
  • خبرنگار : 71542

پاسخ ابتکار به برخی شبهات در زمینه «توافق پاریس»

معصومه ابتکار رییس سازمان محیط زیست

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه در ایران همگرایی کامل ملی در زمینه توافق پاریس وجود دارد اظهار کرد: ایران در زمینه توافق پاریس جزو کشورهای پیشرو و پیشگام محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا، در روزهای اخیر برخی رسانه‌های جهانی در مورد احکام تنبیهی ناشی از عدم تعهد به توافق پاریس اظهاراتی داشتند که معصومه ابتکار در این زمینه با اشاره به اینکه در شکل‌گیری توافق پاریس ایران پیشگام بوده است گفت: کشور ما در الحاق به توافق پاریس و اعلام داوطلبانه کاهش چهار درصدی و هشت درصدی انتشار گازهای گلخانه‌ای جزو کشورهای پیش گام بوده است.

وی با بیان اینکه دولت این توافق را تصویب کرده است افزود: در مجلس شورای اسلامی نیز یکی از کمیسیون‌ها توافق پاریس را تصویب کرده بنابراین ما در ایران کار خودمان را با سرعت پیش می‌بریم. کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای جزو برنامه‌های مصوب دولت است. این برنامه کاملا با اصلاح الگوی مصرف و بهینه سازی مصرف سوخت پیوند خورده است و  تکلیفی در سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف داریم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در حوزه سیاست‌های کلی محیط زیست که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده نیز تکلیف داریم، افزود: بنابراین بحث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای صرفا یک بحث بین المللی نیست بلکه یک وظیفه ملی در زمینه اصلاح الگوی سوخت داریم، اصلاح الگوی سوخت نیز به معنای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. بنابراین در این زمینه با جدیت عمل می‌کنیم. در حال حاضر در بحث قوانین و مقررات جدید سیاستگذاری‌ها فعالیت‌هایی صورت گرفته، همچنین اولین جلسه کارگروه ملی کاهش گازهای گلخانه‌ای برگزار شده و گزارش گیری‌های خوبی صورت گرفته است.

ابتکار با تاکید بر اینکه همه دستگاه‌ها در زمینه کاهش گازهای گلخانه‌ای پای کار هستند اظهار کرد: این کار برای بخش خصوصی و دولتی منافع اقتصادی بسیاری به دنبال دارد چون با بهینه شدن مصرف سوخت هزینه‌ها کاهش یافته ومنافع زیست محیطی تامین می‌شود. همچنین این موضوع باعث کاهش آلودگی هوا به عنوان یکی از آثار مصرف بی رویه سوخت می‌شود و در نهایت انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد بنابراین در اجرای این طرح مصمم هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه همه قوا در موضوع توافق پاریس کنار هم قرار دارند گفت: یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی اصلاح الگوی مصرف است بنابراین هم گرایی کامل ملی در این زمینه وجود دارد و یقین داریم که در زمینه اجرای توافق پاریس یکی از کشورهای پیشگام خواهیم بود.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های نو و انرژی‌های خورشیدی و بهینه سازی مصرف در ایران چشمگیر است افزود: شرکت‌های داخلی و خارجی بسیاری اعلام آمادگی کرده و در این زمینه سرمایه گذاری کردند. بر اساس برآوردهای کارشناسی برخی مراکز تحقیقاتی غیر ایرانی،  ایران جزو کشورهایی است که با سرمایه گذاری در بخش انرژی‌های خورشیدی، بیشترین بازدهی و سود را خواهد داشت. بنابراین در زمینه توافق پاریس اصلا عقب نیستیم.

ابتکار با اشاره به اینکه وزیر محیط زیست فرانسه و رئیس کاپ 21 (تغییرات آب و هوا)،  معتقد است ایران در موضوع توافق پاریس پیشرو است گفت: وقتی که گزارش کارگروه کاهش گازهای گلخانه‌ای ارائه شده خانم رویال بر این نکته تاکید داشت که ایران در زمینه کاهش گازهای گلخانه‌ای جزو کشورهای پیشرو است.

وی با تاکید بر اینکه این توافق جزو تکالیف اقتصاد مقاومتی است اظهار کرد: کارهای اجرایی در این زمینه شروع شده است. بهینه سازی مصرف انرژی مترادف با کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. توافق پاریس هنوز اجرایی نشده و در صورت شروع اجرا هم هدفگذاری زمانی دارد که ایران نسبت به این برنامه خیلی جلوتر هم هست.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه نگرانی آقای چیت چیان وزیر نیرو در این زمینه وارد است گفت: به هر صورت باید در این زمینه همگام باشیم و نباید عقب بمانیم. در حال حاضر الگوی مصرف سوخت در کشور ما وضعیت خوبی ندارد ولی می‌توانیم ادعا کنیم که در این دوره تلاش‌های بسیار مهمی توسط دستگاه‌ها در این زمینه صورت گرفته است که در صورت بهبود وضعیت اقتصادی کشور و تحرک در این زمینه در این حوزه‌ها اقدامات خوبی خواهیم داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خاتمه با بیان اینکه در نیروگاه‌ها باید کارهای بزرگی انجام شود ، افزود: بهره وری نیروگاه‌ها در حال حاضر پایین است اما با بکارگیری تکنولوژی‌های مدرن می‌توان بهره وری‌ را بالا برد این مشکلات وجود دارد ولی حرکت در زمینه توافق پاریس از لحاظ تدوین سندها و سیاستگذاری‌ها مثبت ارزیابی می‌شود.

انتهای پیام