• یکشنبه / ۲۱ آذر ۱۳۹۵ / ۱۵:۲۵
  • دسته‌بندی: یزد
  • کد خبر: 95092112800
  • منبع : نمایندگی یزد

آموزش‌های پیش از ازدواج ضرورتی برای استحکام بنیان خانواده

آموزش‌های پیش از ازدواج ضرورتی برای استحکام بنیان خانواده

ایسنا/یزد معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان یزد با تأکید بر ضرورت آموزش‌های پیش از ازدواج، گفت: با آموزش مهارت‌های زندگی باید نسل جوان را برای ازدواج و تشکیل خانواده آماده کرد.

به گزارش ایسنا، «سیدعلی اصغر رفاهی» افزود: آسیب اجتماعی طلاق ناشی از عوامل مختلفی است که یکی از این عوامل عدم آشنایی با مهارت‌های زندگی و آئین همسرداری است.

وی تصریح کرد: باید نیاز به آموزش مهارت‌های زندگی به یک دغدغه عمومی تبدیل شود و خانواده‌ها هم‌چنان که دغدغه مسائلی همچون جهیزیه و یا مهریه را پیش از ازدواج فرزندان خود دارند نسبت به داشتن مهارت و دانش زندگی مشترک در فرزندان خود نیز دغدغه داشته باشند.

این مقام قضایی با اشاره به این مطلب که آموزش مهارت‌های زندگی باید در کشور نهادینه شده و این مهارت‌ها با طبقه‌بندی و مدیریت در سطوح مختلف اعم از دبستان، دبیرستان و دانشگاه گنجانده شود، افزود: نخستین و مهم‌ترین دستاورد این رویکرد، شکل‌گیری انتخاب درست زوجین در پیش از ازدواج است تا خانواده‌ها و به ویژه جوانان برای انتخاب همسر آینده خود با رعایت برخی فاکتورها همسری مناسب و هم کفو را انتخاب کنند.

وی از مهارت خودآگاهی، همدلی، ارتباط مؤثر، روابط بین فردی و  مهارت تصمیم‌گیری به‌عنوان شماری از مهارت‌هایی که فرزندان پیش از ازدواج باید فرا بگیرند، یاد و خاطرنشان کرد: مهارت حل مسأله، تفکر خلاق، تفکر انتقادی، توانایی حل مسأله و توانایی مقابله با استرس نیز از دیگر مهارت‌هاست که اکنون بسیاری از جوانان بدون داشتن این مهارت‌ها وارد یک زندگی مشترک می‌شوند و با اندک اختلاف و سوءبرداشتی از ارتباط با یکدیگر، زندگی خود را متزلزل و ناکام می‌پندارند.

رفاهی، آموزش مهارت‌های زندگی را برای زوجینی که در پنج سال ابتدایی زندگی خود به سر می‌برند و اطرفیان این زوجین نیز ضروری برشمرد و افزود: با توجه به این‌که بیش از 50 درصد طلاق‌ها در پنج  سال ابتدایی زندگی مشترک رخ می‌دهد باید این زوجین و اطرفیان آنان نیز نسبت به فرا گیری این آموزش‌ها اقدام کنند، چون دخالت‌های نابجا و نابخرادنه اطرفیان نیز یکی دیگر از عوامل شکل‌گیری آسیب اجتماعی طلاق است.

وی تصریح کرد: بسیار مهم است که اگر زوجی در مواردی دچار اختلاف شدند و این اختلاف به سطح خانواده‌ها و اطرفیان رسید، ورود اطرفیان به این مسأله چگونه باشد که مسأله حل و بهبود یابد و نه این‌که ورود اطرفیان بر آتش اختلاف بیفزاید.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج را خواستار شد و اظهار کرد: امروزه در مشاوره‌، تست‌های شخصیت شناسی کاملی صورت می‌گیرد تا افراد تا بدانجا که ممکن است قبل از ازدواج، انتخاب آگاهانه و هوشمندانه‌ای داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: پیشگیری همواره بهتر از درمان است و زوج‌های جوان باید قبل از ازدواج با انجام مشاوره، طرف خود در ازدواج و ابعاد شخصیتی او را بشناسند و آگاهانه وارد زندگی مشترک شوند، اما متأسفانه مشاوره‌های پیش از ازدواج، چندان مورد اقبال خانواده‌ها نیست و معمولاً پس از ازدواج و در صورت بروز مشکل خانوادگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رفاهی، عزم همگانی را در جهت حفظ و صیانت از اولین و مقدس ترین نهاد زندگی خواستار شد و گفت: با توجه به این‌که در جامعه امروز آسیب اجتماعی طلاق دومین معضل اجتماعی کشور پس از اعتیاد است و حال که دستگاه های متولی از جمله دادگستری  و معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری تحقیقات مفصل، علمی و جامعی را در این خصوص انجام داده است و علت یابی و ریشه یابی این معض بزرگ مشخص شده است، باید با همکاری هم و جلب مشارکت های مردمی در جهت پیشگیری از این آسیب اجتماعی و منفور ترین حلال خدا گام برداریم.

انتهای پیام