• دوشنبه / ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ / ۱۱:۰۵
  • دسته‌بندی: سیاست داخلی
  • کد خبر: 96022515922
  • منبع : نمایندگی دانشگاه الزهرا

ابوترابی‌فرد در جمع فرهنگیان دانشگاه الزهرا:

ارتقای صلاحیت‌های علمی و رفتاری مد نظر مجموعه‌های آموزشی باشد

photo_2017-05-15_10-54-36.jpg

نایب رئیس اول مجلس نهم گفت: اگر مجموعه‌های آموزشی ما به طور خاص و همه‌ دستگاه‌ها و نهادهای مسئول به طور عام، رسالت و مسئولیت خود در ارتقای صلاحیت‌های علمی و رفتاری خلاصه کنند به مسئولیت انسانی و حیاتی خود عمل کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی‌فرد در همایش ملی توانمندسازی و نواندیشی در نظام تعلیم و تربیت در جمع فرهنگیان و معلمان که در دانشگاه الزهرا برگزار شد، اظهار داشت: رسالت انبیای اللهی تربیت انسان صالح است. خداوند متعال انبیا و کتب اسمانی را به یاری عقل بشر و کمک اسنان برای دستیابی به صلاحیت و مقامی که شایسته اوست در اختیار ما قرار داده است.

وی درباره‌ نقش علم و معرفت در تعالی جوامع افزود: انسان‌ها به میزان بهره‌ای که از وحی می‌برند به صلاحیت برتر و والاتری نایل می‌شوند و این صلاحیت در دو حوزه‌ی تفکر و اندیشه و عمل و رفتار تجلی پیدا می‌کند. دستیابی به صلاحیت علمی و عقلانی و معرفتی، می‌تواند بستری برای دستیابی به صلاحیت عملی و رفتاری فراهم کند.

وی تصریح کرد: انسان‌ها به میزان مرتبه‌ صلاحیت خود از دنیا و آخرت بهره می‌برند. انسان‌ها و نیز جوامعی که از مراتب بالاتر صلاحیت برخوردارند، در این دنیا بهره‌ی بیشتری خواهند برد و در آخرت نیز مقام و منزلتی بالاتری خواهند داشت.
 
این نماینده سابق مجلس اضافه کرد: اگر مجموعه‌های آموزشی ما به طور خاص و همه‌ی دستگاه‌ها و نهادهای مسئول به طور عام، رسالت و مسئولیت خود در ارتقای صلاحیت‌های علمی و رفتاری خلاصه کنند به مسئولیت انسانی و وحیانی خود عمل کرده‌اند و هر مجموعه به میزانی که در این مسیر گام برمی‌دارد موفق است.

وی افزود: نکته‌ی مهمی که گاهی مورد غفلت قرار می‌گیرد این است که ما برای این هدف چه باید انجام دهیم. کدام راه را بپیماییم که کسانی که در حوزه‌ی تحت مدیریت ما حضور پیدا می‌کنند، با صلاحیت بالاتر و بهتری مجموعه را ترک کنند.

وی با بیان این‌که «خوشا به حال کسانی که آنچه علم دارند در عمل‌شان تجلی پیدا می‌کند و معرفت او مسیر حرکت او را مشخص می‌کند، نه هوی و هوس و امیال و شهوات او»، افزود: توافق کامل بین باطن آراسته به نور معرفت و علم و ظاهر حکایت از انسانی می‌کند که در سلام است. اگر سلام در یک انسان و یک مجموعه و در یک جامعه تحقق پیدا کند، اعتدال و نظم کامل میان تمام اجزا برقرار خواهد شد.

نایب رئیس اول مجلس نهم ادامه داد: برترین و عالی‌ترین راه برای رسیدن به این مرتبه‌ی عالی انسانی این است که سلوک ما مبتنی بر علم و معرفت باشد. اولا تلاش کنیم در همه‌ی حوزه‌های مربوط به حیات فردی، خانوادگی، اجتماعی، و مدیریتی خود به مرتبه‌ی بالاتری از علم و معرفت دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: آیت‌الله بهجت که در قله‌ سلام قرار داشت و این مدارج عالیه را طی کرده بود چنین توصیه فرموده‌اند: «به آن چه علم دارید عمل کند و آن جا که علم ندارید توقف نمایید.» عالی‌ترین مرتبه‌ سلوک عرفانی ثمره‌ همین سلوک مبتنی بر علم است. و چنین انسان صالحی است که خداوند وعده داده که او وارث زمین است. زمین میراث انسان‌های آراسته به علم و معرفت و عمل برآمده از آن است.

انتهای پیام