راهکارهای تخصصی موفقیت در آزمون وکالت

آزمون وکالت

مولف کتب حقوقی و مشاور آزمون‌های تخصصی حقوق راهکارهای تخصصی موفقیت در آزمون وکالت را تشریح کرد.

به گزارش سرویس بازار ایسنا، مهدی صیادی مولف کتب حقوقی و مشاور آزمون‌های تخصصی حقوق اعلام در خصوص راهکارهای تخصصی موفقیت در آزمون وکالت به پرسش‌های زیر پاسخ داد، مطالبی که می‌تواند به علاقه‌مندان این رشته برای رسیدن بهتر و مطلوب‌تر به اهداف‌شان کمک کنند.

از چه زمانی تدریس و مشاوره دوره‌های آمادگی آزمون‌های حقوقی را شروع کردید؟

پس از ورود به دانشگاه، از همان ترم اول علاقه زیادی به یادگیری مطالب حقوقی داشتم که همین عامل سبب شد تا در ترم ۷ کارشناسی با نوشتن اولین کتابم، به‌طور رسمی وارد عرصه آموزش شوم و در حال حاضر نیز با بیش از ۱۰ سال سابقه آموزشی (تدریس-مشاوره و برنامه‌ریزی) و نوشتن بیش از ۵۰عنوان کتاب آموزشی و کمک‌آموزشی، به‌عنوان مدیریت انتشارات کمک آزمون مشغول فعالیت‌های آموزشی هستم.

بنده طرح‌ها و سبک‌های آموزشی زیادی را به مجموعه‌های آموزشی متعددی ارائه کردم که از بین همه آن‌ها مجموعه وکیل یار به عنوان بهترین مجموعه تستی شناخته شده و بسته تضمینی آزمون وکالت نیز به عنوان تنها منبع کامل دارای برنامه‌ریزی روزانه محسوب می‌شود که در دو سه سال اخیر، جایگزین کلاس‌های حضوری شده است و حتی داوطلبان آن را ترجیح می‌دهند.

دلیل به تعویق انداختن مطالعه یا اصطلاحا، امروز و فردا کردن مطالعه چیست؟

پاسخ این سوال نه‌تنها دغدغه داوطلبان بلکه دغدغه مشاوران است. زیرا یک مشاور داوطلبش را راهنمایی می‌کند، از شدیدتر شدن رقابت بین داوطلبان می‌گوید از اینکه فرصت‌ها به مرور در حال از بین رفتن است، می‌گوید و باز یادآور می‌شود که داوطلب، هزینه کرده فرصت‌های شغلی آن لحظه را رها کرده به امید آنکه با قبولی در آزمون وکالت، فرصتی مطلوب‌تر به‌دست بیاورد اما یادآورشدن همه این موارد نیز کمکی به مطالعه، یا مطالعه جدی‌تر نمی‌کند و داوطلب کماکان مطالعه کردن را به تعویق می‌اندازد.

بسیاری از مشاوران سوال می‌کنند که چرا با این وجود داوطلب مطالعه نمی‌کند؟

پاسخ، ساده است. اگر به داوطلب بگوییم بخوان که وقت می‌گذرد ،او به خودش می‌گوید بله وقت می‌گذرد اما هنوز فرصت زیادی دارم یعنی بیشتر از ۸ ماه دیگر فرصت دارم. پس چندان هم جای نگرانی نیست و اگر الان نشد، هفته بعد می‌خوانم. در فرض فوق، حق با داوطلب است زیرا هم زمان پیش رو مبهم است و هم حجم مورد مطالعه.

اگر زمان موجود (مثلا ۸ ماه) را در حجم موجود (حجم منابع مورد مطالعه) تقسیم کنیم و تعداد مرورها و حجم مورد مطالعه هر روز را نیز مشخص کنیم، در این صورت به تعویق انداختن مطالعه دشوار است. اگر داوطلبی بخواهد ۴ دور تمامی منابع آزمون وکالت را مطالعه کند باید هر روز ۲۰ صفحه مطالعه کند. (البته بدیهی است که برخی از روزها نیز به مرور می‌پردازد).

بنابراین، اگر توسط مشاور به داوطلبی گفته شود که بخواند و الا فرصت مرور بیشتر را از دست خواهد داد، تاثیری ندارد اما اگر گفته شود که حجم مورد مطالعه امروز شما ۲۰ صفحه است و اگر نخوانید فردا به ۴۰ صفحه می‌رسد. در این حالت، استرس موجود باعث ایجاد انگیزه در مطالعه و جبران فرصت از دست رفته می‌شود.

اگر داوطلبی از امروز شروع به مطالعه کند، باید روزی چند ساعت مطالعه کند؟

اگر داوطلبی دارای برنامه‌ریزی روزانه باشد، حجم مطالب روزانه، میزان ساعات مطالعه را نیز مشخص می‌کند. بنابراین بسته به سطح علمی داوطلب، میزان ساعت نیز متغیر است.

بهترین زمان برای تست زدن چه زمانی است و منبع پیشنهادی شما چیست؟

وقتی صحبت آزمون و تست به میان می‌آید، دو شیوه پیشنهاد می‌شود؛ تست‌های ارزیابی  که به آن، شیوه تست‌خوانی می‌گویند و تست‌های محک که به آن، شیوه تست‌زنی گفته می‌شود.

تست‌خوانی، چه زمانی باید تست‌خوانی شود؟

تست‌خوانی باید درحین مطالعه انجام شود. در این شیوه، داوطلب می‌آموزد که از هر مبحث چگونه سوال طرح می‌شود. سوالات مفهومی است یا نص محور؟ سوالات از متن مواد طرح می‌شود، یا از مواد مرتبط یا از مباحث مرتبط؟ آیا این مبحث سوال خیز است یا اینکه به ندرت از آن سوال طرح می‌شود؟ و اینکه آیا در سال‌های اخیر هم از این مبحث سوالی طرح شده یا خیر؟ این مبحث در آزمون وکالت اهمیت بیشتری دارد یا سایر آزمون‌ها؟ و از همه مهم‌تر اینکه آیا داوطلب قادر به یافتن پاسخ پرسش بر مبنای مطالب مورد مطالعه هست یا خیر؟ اگر وی بتواند به راحتی به آن پاسخ بدهد (حتی از روی منبع مورد مطالعه) این نشان می‌دهد که او این مفهوم را فرا گرفته و کافیست در فرصت‌های بعدی، بیشتر مرور کند تا مطلب تثبیت شود.

همه موارد فوق با شیوه تست‌خوانی حاصل می‌شود. داوطلب با تست‌خوانی هم سطح خودش را ارزیابی می‌کند و هم سطح کامل بودن منبع مورد مطالعه خودش را. از همه مهم‌تر اینکه این روش به پیش‌بینی سوالات احتمالی آزمون اصلی نیز کمک می‌کند.

در تست‌زنی به چه نکاتی باید توجه داشت؟  

تست زنی یعنی محک‌ زدن. زمانی محک‌ زدن نتیجه می‌دهد که داوطلب، با بهره‌گیری از شیوه‌های مطالعه هدفمند مطالب را فراگرفته باشد. در حال حاضر داوطلبان چندین روز یا هفته یا ماه مطالعه می‌کنند، سپس برای محک زدن خود، شروع به تست زدن می‌کنند. ما مخالف این شیوه نیستیم و مورد تایید ما نیز است اما علاوه بر این روش، از روش تست‌خوانی نیز بهره گرفته شود تا نتیجه تست‌های محک بهتر شود.

در حال حاضر، بهترین منبع تستی که به‌روزترین مجموعه سوالات را با پاسخ کاملا تشرحی بیان کرده، مجموعه کتب تست وکیل یار است که برخی ویژگی‌های آن در ادامه آمده است؛

۱- ذکر مواد و نحوه طرح سوال از هر ماده

۲- ذکر نکات هر ماده با تاکید بر نکات آزمونی

۳- ذکر تست‌های سال‌های گذشته هر ماده یا طرح تست‌های هدفدار به‌همراه تشریح ۴ گزینه

۴- بیان تله تست‌ها و گزینه‌یابی

۵- خلاصه نموداری هر مبحث

۶- ذکر قوانین خاص، مواد مرتبط و آرای وحدت رویه

روش صحیح قانون خوانی آزمونی چگونه است؟

در مطالعه قانون باید به نکات زیر توجه کنید:

۱- مواد هر مبحث را با هم و در یک زمان مطالعه کنید.

۲- توجه به مواد یک مبحث یا مباحث مختلف که در آن ها یک واژه یا عبارت یا مصداق یا مصادیقی شبیه بهم در قسمتی از آن مواد تکرار شده است.

۳- توجه به وجود اصل و استثناء در مواد.

۴- کنار هم مطالعه کردن مواد مرتبط همان قانون یا سایر قوانین.

۵- توجه به واژه‌ها و فعل‌های مثبت و منفی و همچنین حرف ربط «و»، «یا».

۶-توجه به مفهوم مخالف برخی عبارات به‌کار رفته در مواد.

در حال حاضر، بهترین قوانین آزمونی که دارای شرح درون ماده‌ای بوده، مجموعه قوانین دست‌نویس است که به تمامی دانشجویان حقوق و داوطلبان آزمون‌های حقوقی توصیه می‌شود مطالعه آن‌ها را جایگزین قوانین ساده کنند. سبک منحصر به فرد این مجموعه نه‌تنها فراگیری متن قانون بلکه مفهوم و نکات آزمونی هر ماده را نیز بدون مراجعه به منابع مرجع ممکن می‌سازد.

آیا صرف مطالعه قانون برای قبولی در آزمون وکالت کافیست؟

همانطور که بارها متولیان این آزمون تاکید کرده‌اند که سوالات از متن قوانین و آراء وحدت رویه طرح می‌شود ما نیز بر این امر تا کید می‌کنیم اما باید در نظر داشت که قانون یک منطوق وظاهر دارد و یک مفهوم، معمولا سوالاتی که از ظاهر قانون طرح می‌شود توسط عمده داوطلبان قابل پاسخگویی است اما سوالاتی که از مفهوم قانون طرح می‌شود، نیاز به تامل بیشتری دارد و به راحتی و صرفا با مطالعه متن قانون قابل پاسخگویی نیست.

با توجه به رقابت موجود بین داوطلبان آزمون وکالت،چه توصیه‌ای به داوطلبان شاغل، خانه‌دار، داوطلبانی که به دلیل مشغلات موجود چندین سال شرکت کردند و قبول نشدند و داوطلبانی که امسال مصم به قبولی هستند، دارید؟

آنچه که باعث پیشتازی داوطلبان نسبت به یکدیگر و کسب رتبه برتر می‌شود صرفا مطالعه هدفمند است. مطالعه هدفمند نیز با برنامه‌ریزی هوشمند و کاملا علمی امکان‌پذیر است. اگر داوطلبی منابع دقیقی داشته باشد و به‌طور روزانه مطالعه کند و در فرصت‌های مناسب نیز مرور کند بدون تردید نتیجه می‌گیرد.

داوطلب باید منبعی داشته باشد که تکلیف هر روز او را مشخص کرده باشد، اهمیت نکات را بیان کند، نکات مهم‌تر روز را مورد تاکید قرار دهد. منبع آزمونی باید به‌گونه‌ای باشد که با مطالعه هر خط از آن، نحوه طرح سوال از آن نیز مشخص شده باشد. اگر داوطلبی به‌طور روزانه تست بخواند و تست بزند، آراء وحدت رویه مرتبط، قوانین خاص مطلب روزش را بداند و بخواند و همچنین چکیده‌ای از آن را نیز به عنوان مهم‌ترین نکات، مهم‌ترین مواد و مهم‌ترین تست‌ها داشته باشد که در روزهای پایانی فقط همان موارد را مورد مطالعه قرار دهد بدون شک چندین قدم به موفقیت نزدیک‌تر است. ما رسیدن به این هدف را در بسته تضمینی آزمون وکالت امکان‌پذیر کردیم و هر سال نیز شاهد رقم خوردن رتبه‌های برتری بودیم.

lگر داوطلبانی قصد برخورداری از مشاوره‌های حضوری شما را داشته باشند از چه طریقی امکان‌پذیر است؟

داوطلبان می‌توانند از طریق شماره‌های ۰۲۱۶۶۱۲۴۵۶۲و۰۲۱۶۶۱۲۴۵۶۸تماس بگیرند و در خواست رزرو مشاوره کنند.

انتهای پیام