• دوشنبه / ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ / ۱۵:۴۹
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 96111609404
  • خبرنگار : 71573

«هنر طرح مسئله» منتشر شد

هنر طرح مسئله

ترجمه کتاب «هنر طرح مسئله» منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب نوشته استیون آی. بروان و ماریون آی والتر با ترجمه طیبه طباطبائی‌فر و بهزاد نجفی در ۲۰۸ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۹ هزار تومان در انتشارات فاطمی راهی بازار شده است.

در پیشگفتار کتاب می‌خوانیم: هنر طرح مسئله به ما می‌آموزد که می‌توان از زاویه‌ای دیگر دید. این نگاه لزوما نگاه قدیم‌تر را ابطال نمی‌کند و مسئله را تغییر می‌دهد. جایگاه و گرانیگاه را جابه‌جا می‌کند و چشم‌انداز جدیدی را می‌گشاید. هنر طرح مسئله به ما می‌آموزد کدام داده‌ها مفیدند و کدام داده‌ها مهم نیستند.
هنر طرح مسئله به ما می‌آموزد که یک  مسئله همواره بر چهار مؤلفه اساسی استوار است: مقدار، ساختار، فضا و تغییر. در هنر طرح مسئله ما داده‌ها و اطلاعات لازم را کنار  هم می‌گذاریم. آن‌ها را منسجم و یکپارچه می‌کنیم، راهبردهای لازم را برمی‌گزینیم. در موارد لزوم، راهبردها را تغییر می‌دهیم و راه‌های مختلف را می‌آزماییم.
کتاب هنر طرح مسئله، گام برداشتن در این راه را به ما می‌آموزد. رفتن در این راه بیش از خود راه، راه رفتن را به ما می‌آموزد. شیوه رفتن را به ما می‌آموزد.  باید در این راه صبوری کرد و هر گام را درست برداشت. تمرین کرد، فهمید و گام دیگر را برداشت. هنر طرح مسئله مخاطبی عام دارد. مخاطبی که راه رفتن را آموخته است و این‌بار می‌خواهد چگونه رفتن را تجربه کند. هنرمندی این کتاب در طرح مسئله‌هایش است و نه لزوما در مسئله‌آفرینی‌های آن.
 همچنین در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: اگر استاد ریاضی یا معلم مدرسه هستید، این کتاب به شما نشان خواهد داد که چگونه می‌توانید دانشجویان یا دانش‌آموزان کلاس خود را درگیر تفکری واگرا برای طرح مسئله کنید و نیز آن‌ها را به انجام فعالیت‌های گروهی ترغیب کنید. حتی اگر استاد یا معلم نیستید و می‌خواهید به لایه‌ای عمیق‌تر از لذت و درک مسائل ریاضی برسید، مطالعه این کتاب چشم‌اندازی جدید پیش‌ روی شما خواهد گشود.

انتهای پیام