• سه‌شنبه / ۱۴ فروردین ۱۳۹۷ / ۰۳:۱۷
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 96122915599
  • خبرنگار : 71552

درخشش دختران و ناکامی تیم ملی هندبال ایران در سال ۱۳۹۶

درخشش دختران و ناکامی تیم ملی هندبال ایران در سال ۱۳۹۶

هندبال ایران در سال ۹۶ باوجود انتظار هندبالیست‌ها و خانواده این رشته جهانی نشد و نتوانست ناکامی‌های سال‌های قبل را جبران کند.

به گزارش ایسنا، در سالی که گذشت فدراسیون هندبال ایران که با ریاست علیرضا رحیمی، مدیر باسابقه در این رشته اداره شد همچنان با مشکلات زیاد به جا مانده از سال‌های گذشته رو به رو بود. یکی از مهمترین مشکلات پیش روی رحیمی بدهی‌های به جا مانده از گذشته بود. بدهی‌هایی که سبب شد رییس فدراسیون بعد از ۵۰ روز از نشستن بر روی صندلی این فدراسیون نامه استعفایش را بنویسد. البته بعد از گذشت چند ماه از این استعفا، بدهی‌ کنفدراسیون آسیا و داوران داخلی توسط رحیمی پرداخت شد و او در فدراسیون ماند.

رحیمی بعد از برطرف شدن مشکلات مربوط به بدهی، درصدد جذب سرمربی خارجی برآمد. تیم ملی هندبال ایران در فاصله یک ماه مانده تا مسابقات قهرمانی آسیا تشکیل شد و ماچک به ایران آمد. هرچند فدراسیون اردوی تدارکانی اسلوونی و تورنمنت قطر را برای ملی‌پوشان در نظر گرفت و از لژیونرها  نیز بهره گرفت اما تیم ملی هندبال ایران همانند دوره قبل در رده پنجم قرار گرفت و جواز حضور در مسابقات قهرمانی جهان را از دست داد. در این سال اما تیم باشگاهی شهید چمران لارستان در مسابقات غرب آسیا توانست اولین مدال طلای هندبال زنان ایران را به ارمغان بیاورد و تاریخ ساز شود.

فدراسیون هندبال ایران در سال آینده مسابقات زیادی همچون بازی های آسیایی جاکارتا، مسابقات جهانی هندبال ساحلی، رقابت‌های آسیایی جوانان و همچنین مسابقات قهرمانی آسیا زنان را پیش رو دارد، اما هنوز فدراسیون نتوانسته است برای تیم‌های ملی هندبال زنان و مردان سرمربی جذب کند.

* انتصاب دبیری جوان و هندبالی برای فدراسیون هندبال

بعد از استعفای فرامرز می‌آبادی از سمت دبیر کلی فدراسیون به دلیل آن چه که خستگی عنوان شد، رییس فدراسیون محمدرضا رجبی  کاپیتان تیم ملی هندبال ایران را به عنوان دبیر این فدراسیون معرفی کرد.

* بازگشت نوری به فدراسیون هندبال

میترا نوری که پیش از این به عنوان نایب رئیس فدراسیون هندبال و اسکی مشغول به فعالیت بوده است بار دیگر در آذرماه با حکم علیرضا رحیمی رئیس فدراسیون هندبال به سمت نایب رئیس بانوان به جای معصومه مشت زن منصوب شد.

* زمزه‌های استعفای رییس جدید فدراسیون

زمزمه‌های استعفای علیرضا رحیمی ۵۰ روز بعد از حضورش در فدراسیون به گوش رسید. رحیمی به دلیل مشکلات و بدهی‌هایی که از فدراسیون‌های قبل به جا مانده بود، قصد استعفا از این سمت را گرفت. بعد از این زمزمه‌ها ملی‌پوشان هندبال ایران به وزیر ورزش نامه زدند و پذیرش استعفای رحیمی را پایان هندبال المپیکی ایران دانستند و خواستند که با این استعفا مخالفت شود. با این حال رحیمی تا ۱۶ مردادماه نیز برای استعفای خود پافشاری می‌کرد و منتظر معرفی سرپرست از سوی وزارت ورزش بود، اما رفته رفته با برطرف شدن بدهی‌های این فدراسیون رحیمی بنا ماندن در پیش گرفت.

* اولتیماتوم کنفدراسیون هندبال آسیا برای تعلیق هندبال ایران

در اردیبهشت ماه کنفدراسیون هندبال آسیا به دلیل پرداخت نشدن جریمه‌های سنگین، به فدراسیون هندبال ایران اولتیماتوم داد. این جریمه ها به دلیل انصراف دو تیم ملی پسران نوجوان و دختران جوان بعد از قرعه کشی رقابت‌های آسیایی ایجاد شده بود. همچنان جرایمی نیز به دلیل اعتراض به داوران برای ایران منظور شده بود که به مدیریت قبلی فدراسیون هندبال ایران مربوط می‌شد. البته این بدهی ها در خردادماه تقسیط بندی شد و آخرین قسط این بدهی هم پرداخت شد تا سایه تعلیق از سر هندبال ایران برداشته شود.

* حبیبی مربی تیم ملی هندبال شد/ آغاز اردوهای تیم ملی در سال ۹۶ با ۵۱ بازیکن

بعد از استعفای طاهری از سرمربیگری تیم ملی هندبال ایران، علیرضا رحیمی، حبیبی را به عنوان مربی تیم ملی هندبال منصوب کرد. حبیبی بعد از این انتصاب در ۲۰ اردیبهشت ماه ۵۱ هندبالیست را به اردوی تیم ملی دعوت کرد.

اولین مرحله اردوی تیم ملی هندبال بعد از یک سال، با حضور ۵۱ بازیکن در مشکین شهر اردبیل در دو مرحله برگزار شد. در این مرحله تیم باشگاهی "تجارت زعفران بیتا" ‌اسپانسری این اردو را بر عهده داشت. مرحله دوم اردوهای تیم ملی نیز از ۲۴ تیرماه و با حضور ۲۷ بازیکن در تهران پیگیری شد.

*  تیم ملی هندبال ایران بدون پیروزی در سئول کاپ

علیرضا حبیبی در سومین مرحله اردوی تیم ملی (مردادماه)، ۱۸ ملی‌پوش را با هدف حضور در تورنمنت سئول کاپ به اردوی تیم ملی فراخواند. تیم ملی هندبال ایران در هر دو دیدارش در تورنمنت سه جانبه سئول کاپ مقابل تونس و کره جنوبی شکست خورد.

* لغو اعزام تیم ملی به تونس کاپ

تیم ملی هندبال ایران به دلیل غیبت لژیونرها به رقابت های چهارجانبه تونس کاپ اعزام نشد. این رقابت‌ها در تقویم جهانی هندبال (IHF) ثبت شده بود، اما به دلیل این که لژیونرها در لیگ‌های اروپایی در حال فعالیت بودند و امکان حضور در ایران را نداشتند، این اردوها و همچنین سفر به تونس برای تیم ایران لغو شد.

* ماچک دوباره سرمربی تیم ملی هندبال ایران شد

فدراسیون هندبال ایران ۱۷ آبان ماه بعد از مدت‌ها رایزنی با گزینه‌های مختلف، برای سرمربیگری تیم ملی، با بوروت ماچک برای سومین بار به توافق رسید. قرارداد فدراسیون هندبال با این مربی تا مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۸ کره جنوبی منعقد شد.

* آغاز اردوی تیم ملی با سرمربی‌گری ماچک

اولین دوره اردوی تیم ملی هندبال  باحضور  ماچک سرمربی خارجی تیم ملی هندبال اوایل دی در تهران برگزار شد. قبل از حضور ماچک در ایران ۲۰ ملی‌پوش به اردوی تیم ملی دعوت شدند و با حضور ماچک در ایران این اردوها آغاز شد. تیم ملی بعد از این مرحله از اردو به اسلوونی رفت و دو دیدار را به تیم باشگاهی اسلوونی و تیم ملی اسلوونی را به ترتیب با پیروزی و شکست پشت سر گذشت.

تیم ملی بعد از اسلوونی عازم قطر شد و در تورنمنت چهارجانبه شرکت کرد. تیم ملی در این تورنمنت مقابل عمان و الجزایر پیروز شد ولی مقابل قطر شکست خورد.

* باز هم پنجمی آسیا برای هندبال ایران

تیم ملی هندبال یران از قطر عازم رقابت‌های قهرمانی آسیا کره جنوبی شد، اما این تیم با حضور لژیونرها و مهره‌های قوی باز هم در آسیا پنجم شد. تیم ایران در مرحله دوم این رقابت‌ها مقابل کره و عربستان شکست خورد تا به نیمه نهایی نرسد و باز هم همانند دوره قبل در رده پنجم قرار گرفت و جهانی نشد.

* تغییر در آغاز لیگ برتر هندبال مردان در سال ۶۹ با قهرمانی گچساران

مسابقات لیگ برتر هندبال  قرار بود با حضور هشت تیم از سوم شهریورماه استارت بخورد اما در مراسم قرعه کشی اعلام شد که مسابقات از ۱۰ دهم شهریور ماه آغاز خواهد شد. در نهایت برگزاری این رقابت‌ها به ۳۰ شهریورماه موکول شد و در آن روز تنها سه دیدار برگزار شد و یک دیدار به دلیل غایب بودن مسئولان مارون لغو شد. این رقابت ها در این سال با دو وقفه به دلیل اردوی تیم ملی و رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا روبه رو شد. در پایان لیگ برتر هندبال نفت و گاز گچساران به عنوان قهرمانی رسید و شهرداری کازرون نایب قهرمان شد. تیم سپاهان نیز در رده سوم این مسابقات قرار گرفت.

در هفته سیزدهم لیگ برتر هندبال در دیدار کازرون و سپاهان شاهد درگیری تماشاچیان و بازیکنان بودیم که منجر به بیهوش شدن یکی از بازیکنان سپاهان شد. با این اتفاق بازی ناتمام ماند و در جلسه کمیته انضباطی بازی به نفع سپاهان پایان یافت تا قهرمانی گچساران در هفته سیزدهم مسجل شود.

* هفتمی گچساران در رقابت های هندبال جام باشگاه‌های جهان

تیم نفت و گاز گچساران به عنوان تنها نماینده آسیا در جام باشگاه‌های جهان حاضر شد و در پایان این رقابت‌ها به عنوان هفتمی رسید. این اولین حضور ایران در رقابت‌های جام باشگاه‌های جهان بود. در این رقابت ها هشت باشگاه منتخب پنج قاره جهان حضور داشتند.

* جام باشگاه های آسیا با هفتمی گچساران

تیم نفت و گاز گچساران برای دومین‌بار به عنوان نماینده ایران در رقابت‌های جام باشگاه‌های آسیا حاضر شد. در این رقابت‌ها ۹ باشگاه از کشورهای آسیایی حضور داشتند و گچساران به مقام هفتم رسید.

* اولین مدال طلای برگردن دختران هندبال ایران

تیم شهید چمران لارستان نماینده هندبال زنان ایران در رقابت‌های غرب آسیا بود و به عنوان قهرمانی این رقابت‌ها دست یافت.تیم شهید چمران لارستان توانست در همه دیدارهای خود در رقابت های غرب آسیا پیروز شود و با کسب ۱۰ امتیاز به اولین مدال رسمی تاریخ هندبال زنان ایران دست یابد.

* مسابقات هندبال زنان قهرمانی آسیا/ ایران بین هشت تیم هفتم شد

در شانزدهمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا تیم ملی هندبال زنان ایران با کسب تنها ۲ امتیاز در رده هفتم قرار گرفت. در این مسابقات هشت تیم از کشورهای آسیایی حضور داشتند.

* اعزام نشدن دختران هندبالیست به مسابقات آسیایی

مسابقات آسیایی هندبال دختران جوان و نوجوان در  مردادماه برگزار شد اما با وجودی که مسئولان وقت این فدراسیون اعلام آمادگی برای این مسابقات کرده بودند، دختران هندبالیست ایران از اعزام به این رقابت‌ها محروم شدند. از سوی رییس فدراسیون هندبال دلیل این اعزام نشدن، آماده نبودن تیم ها عنوان شد. البته ایران برای این غیبت جریمه هم شد.

* چهارمی لارستان در جام باشگاه‌های آسیا

دومین دوره رقابت‌های هندبال جام باشگاه‌های زنان آسیا به میزبانی ازبکستان در مهرماه برگزار شد و شش تیم در آن حضور داشتند. تیم شهید چمران لارستان نماینده ایران در این رقابت ها بود که به مقام چهارمی رسید.

* لیگ برتر هندبال زنان در سال ۹۶ با قهرمانی تاسیسات

تاریخ برگزاری لیگ برتر هندبال زنان هم چند بار تغییر کرد. در جلسه هماهنگی این دوره از رقابت‌ها که در تیرماه برگزار شد آغاز این رقابت ها از ۱۴ مهرماه و با حضور ۹ تیم عنوان شد، اما در مراسم قرعه‌کشی این رقابت‌ها هشت تیم حضور داشتند و تاریخ برگزاری این دوره از رقابت‌ها از سوی فدراسیون هندبال ۲۸ مهر ماه اعلام شد. در نهایت رقابت‌های لیگ برتر هندبال زنان از پنجم آبان ماه و با هفت تیم استارت خورد. در پایان لیگ برتر هندبال زنان تاسیسات دریایی قهرمان شد و نفت و گاز گچساران به عنوان نایب قهرمانی دست یافت. لارستان که در سال‌های قبل به عنوان قهرمانی دست می یافت بدر رده سوم قرار گرفت.

* هندبال ساحلی ایران جهانی شد

ملی پوشان هندبال ساحلی ایران در دیدار رده‌بندی مسابقات قهرمانی آسیا پیروز شدند و در رده سوم ایستادند. تیم ملی هندبال ساحلی ایران با کسب عنوان سومی مجوز حضور در رقابت‌های جهانی سوچی روسیه را کسب کرد.

* ۶ کرسی آسیا برای هندبال ایران

علیرضا رحیمی، رییس فدراسیون هندبال ایران در مجمع انتخاباتی کنفدراسیون آسیا به عنوان نایب رییس کنفدراسیون آسیا انتخاب شد. در این سال علاوه بر کرسی نایب رییسی ۵ کرسی دیگر نصیب ایران شد. میترا نوری عضو کمیته توسعه و روابط عمومی کنفدراسیون هندبال آسیا، سعید رجایی عضو کمیته پزشکی کنفدراسیون هندبال آسیا، علیرضا حبیبی عضو کمیته مربیان کنفدراسیون هندبال آسیا، محسن کرباسچی عضو کمیته پیشکسوتان کنفدراسیون هندبال آسیا، رویا رحیمی عضو کمیته قضایی کنفدراسیون هندبال آسیا شدند.

* پیشکسوت هندبال دار فانی را وداع گفت

در این سال خانواده هندبال یکی از پیشکسوتان خود را از دست داد. مرحوم حیدری از مربیان و داوران بین‌المللی هندبال، سرپرست تیم‌ ‌ملی هندبال و رییس کمیته‌ انضباطی فدراسیون هندبال بود. آخرین سمت وی در فدراسیون هندبال دبیر کل کمیته‌ انضباطی بود.

مرحوم حیدری

* هندبال در سال ۹۶ در یک نگاه:

مهم‌ترین  اتفاق سال: تثبیت مدیریت رحیمی در فدراسیون هندبال با پرداخت بدهی‌ها

غیره منتظره ترین اتفاق سال: جهانی نشدن تیم ملی هندبال

 تاریخ‌سازی‌: کسب مدال طلای هندبال زنان توسط تیم لارستان

مهم‌ترین رویداد پیش رو:  بازهای آسیایی جاکارتا و رقابت‌های جهانی هندبال ساحلی

انتهای پیام