• شنبه / ۵ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۴:۳۳
  • دسته‌بندی: فرامنطقه ای
  • کد خبر: 97030502269
  • خبرنگار : 71089

درخواست کمیسیون حقوق بشر از دولت نیکاراگوئه برای محافظت از دانشجویان معترض

نیکاراگوئه

کمیسیون حقوق بشر کشورهای قاره آمریکا از مقامات نیکاراگوئه خواست که 13 دانشجو را که رهبری اعتراضات اخیر علیه دولت دانیل اورتگا را بر عهده داشتند، مورد محافظت قرار دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، تیمی از کمیسیون حقوق بشر کشورهای قاره آمریکا چند روز گذشته به نیکاراگوئه سفر کرده و نگرانی خود را درباره سرکوب‌های خشونت آمیز دولت علیه معترضان اعلام کرد.

در بیانیه صادر شده توسط این کمیسیون اعلام شد: بعد از مصاحبه‌های انجام شده با دانشجویان و اعضای خانواده آنها که مورد تهدید قرار گرفته‌اند، این تصمیم اتخاذ شده است.

براساس گزارش منتشر شده توسط کمیسیون حقوق بشر، دولت اورتگا در ناآرامی‌های اخیر حقوق معترضان را به طور جدی نقض کرده است.

همچنین هدر ناوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سرکوب‌های اخیر را محکوم کرده و از دولت نیکاراگوئه خواست که پیشنهادات کمیسیون را اجرا کند.

وی گفت: ما درباره نبود پیشرفتی در مذاکرات ملی نگران هستیم.

همچنین روز چهارشنبه کلیسای کاتولیک نیکاراگوئه اعلام کرد که مذاکرات میان دولت و معترضان را به دلیل نبود هیچگونه پیشرفتی به حالت تعلیق درمی‌آورد.

در گزارش اولیه بازرسان کمیسیون حقوق بشر آمده است دست‌کم ۷۶ تن کشته و حدود ۹۰۰ تن در طول یک ماه اعتراضات که پلیس و نیروهای دولتی نیکاراگوئه آنها را سرکوب می‌کردند، زخمی شدند.

ادیسون لانزاس، مخبر آزادی بیان این کمیسیون گفت دولت نیکاراگوئه میزان تلفات را تایید کرده اما این کار را علنی انجام نداده است.

این کمیسیون پیشنهاد داد تا یک نهاد بین‌المللی برای بررسی اقدامات خشونت‌بار و شناسایی عاملان آن تشکیل شود.

اعتراضات از اواسط آوریل با تظاهرات‌های گسترده در اعتراض به تغییرات در سیستم امنیت اجتماعی به راه افتاد. ظرف چند روز، دانیل اورتگا،  رئیس‌جمهوری نیکاراگوئه این تغییرات را لغو کرد اما اعتراضات با درخواست استعفای او بالا گرفت.

انتهای پیام