• یکشنبه / ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۶:۴۹
  • دسته‌بندی: محیط زیست
  • کد خبر: 97032712728
  • خبرنگار : 71432

هشدار سازمان ملل به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان‌زایی:

زمین یک منبع نامحدود نیست

زمین یک منبع نامحدود نیست

سازمان ملل اعلام کرد: زمین منبع نامحدودی نیست و نادیده گرفتن نقش آن در زندگی روزمره تهدیدی جدی برای ذخایر آب و غذایی، تنوع زیستی و امنیتِ ساکنان آن خواهد بود.

به گزارش ایسنا، سازمان ملل به مناسبت روز جهانی مقابله با بیابان زایی اعلام کرد: همه انسان‌ها باید ارزش واقعی زمین را شناخته و تصدیق کنند.

مونیکا باربوت، دبیر اجرایی کنوانسیون سازمان ملل برای مبارزه با بیابان زایی (UNCCD) گفت: در زمان انتخاب آنچه که به عنوان ماده غذایی مصرف می‌کنیم یا آنچه که می‌پوشیم و ... باید دقت کنیم انتخاب ما چه تاثیری روی زمین دارد.

زمین خواری، گسترش بی برنامه مناطق شهری، کشاورزی ناپایدار و مصرف بیش از حد می‌تواند در کوتاه مدت منافع اقتصادی برای بشر داشته باشد اما این کوته بینی در نهایت به فرسایش و از دست رفتن خدمات حیاتی اکوسیستم به دلیل استفاده نامناسب از زمین منجر می‌شود.

در نتیجه این وضعیت یک سوم مناطق قابل استفاده جهان طی مدت ۳۰ سال دچار فرسایش شدید می‌شود. هر چند کنوانسیون سازمان ملل برای مقابله با بیابان زایی اعلام کرده همه افراد می‌توانند به مدیریت زمین و سرمایه گذاری در آن کمک کرده و از آن منفعت ببرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ملل متحد، کشاورزان می‌توانند با سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی هوشمند و کاهش مصرف آفت‌کش‌ها در این موضوع کمک کننده باشند. همچنین سیاستگذاران می‌توانند در مدیریت پایدار زمین سرمایه گذاری کرده و نیز مصرف کنندگان از محصولات ارگانیک استفاده کنند.

انتهای پیام