• پنجشنبه / ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ / ۱۲:۲۷
  • دسته‌بندی: ادبیات و کتاب
  • کد خبر: 97033115033
  • منبع : شهر کتاب

پایان جایزه «فرشته» با تقدیر از گلی امامی

پایان جایزه «فرشته» با تقدیر از گلی امامی

مراسم پایانی چهارمین دوره جایزه «فرشته» با موضوع «آژیر قرمز» با معرفی برگزیدگان و تقدیر از گلی امامی چهارشنبه ۳۰ خرداد در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

به گزارش ایسنا، شروع این آیین با آژیرهای قرمزی بود که از سالن آمفی‌تئاتر به صدا درآمد. سیدمحمد بهشتی، منیژه حکمت، هوشنگ مرادی کرمانی، امید روحانی، لیلی گلستان، پوریا عالمی، ناهید طباطبایی، علی خدایی، بلقیس سلیمانی، آرش خاموشی، امید بلاغتی، حسین پاکدل، مژده دقیقی، گلی امامی، شیوا مقانلو، حسن محمودی، مسعود فروتن، علیرضا تابش، سیدعباس سجادی، افشین شحنه‌تبار و...  از جمله افراد حاضر در این مراسم بودند. مهسا ملک‌مرزبان اجرای این برنامه را بر عهده داشت و بیان کرد که قرار است شعری از احمدرضا احمدی بخواند تا فضای امید را در این روزهای تلخ در کشور زنده کند.

او سپس از سیدصالح بهشتی مدیر شهرکتاب فرشته دعوت کرد تا به صحنه بیاید. بهشتی نیز در سخنانی بیان کرد: می‌خواهم چند نکته درباره اتفاقاتی بگویم که تاکنون در جایزه فرشته سابقه نداشته است. ما در دوره چهارم سعی کردیم این جایزه در سطح ملی گسترش پیدا کند و حتی پژواک بین‌المللی داشته باشد.

او با اشاره به جوایزی که برای برگزیدگان در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در بخش عکس برگزاری نمایشگاه و در بخش داستان کوتاه چاپ کتاب برگزیدگان از جوایز ماست. برای این منظور در دوره چهارم نمایشگاه عکسی روز جمعه یکم تیر در گالری فرشته افتتاح می‌شود که تا آخر تابستان ادامه دارد. همچنین نمایشگاه هایی را در چند شهر ایران و دوسلدورف آلمان برپا می کنیم تا کمکی باشد برای اینکه این استعدادها درحوزه عکاسی بهتر دیده شوند. بعد از تهران نمایشگاهی در نگارخانه بیان در اصفهان برپا می‌شود، سپس به نگارخانه نارنج در شیراز، نگارخانه هومهر در کرمان، نگارخانه آفرینش در کرمانشاه، نگارخانه الهی در رشت و در نهایت به گالری‌ای در شهر دوسلدورف در آلمان می‌رویم.

مدیر شهر کتاب فرشته همچنین درباره انتشار آثار برگزیدگان بخش داستان توضیح داد: ما ۱۰ اثر برگزیده را در قالب یک کتاب طبق سنوات گذشته به زبان فارسی منتشر می کنیم و در این دوره به کمک افشین شحنه‌تبار مدیر انتشارات شمع و مه، کتاب برندگان دوره چهارم به زبان انگلیسی هم منتشر می شود تا در کشورهای دیگر هم عرضه شود و این استعدادها فرصت بهتری برای دیده شدن پیدا کنند.

بهشتی در پایان سخنان خود اظهار کرد: زحمت اعضای هیات انتخاب به کیفیتی بوده است که این ۱۰ اثر شایستگی داشته باشد که اتفاقات خیلی بهتری برایشان رقم بخورد. همچنین امیدوارم ۲۰ استعداد نهایی امشب را تشویق کنید و شاهد موفقیت های بیشترشان باشیم.

بعد از سخنان وی یک فیلم کوتاه با همان صدای آژیر قرمز برای حاضران داخل سالن نمایش داده شد.

در ادامه مراسم لیلی گلستان داور دوره پیشین جایزه فرشته روی صحنه رفت و درباره اهمیت جوایز تصریح کرد: هرچقدر از این جایزه‌ها بیشتر باشد بهتر است چون توجه جوانان به ادبیات را دربر خواهد داشت. در سه دهه اخیر جوایز زیادی آمدند که دیگر نیستند. من خیلی متاسفم که جایزه گلشیری دیگر نیست؛ جایزه بسیار مهمی بود که خیلی نویسنده‌ها را ساخت و وارد ادبیات کرد.

این مترجم اضافه کرد:  ما امتحان صبوری زیاد پس داده‌ایم و می‌شود باز هم صبوری کنیم و با مشکلات کشتی بگیریم تا بالاخره بشود. جایزه کاوه گلستان دیگر نیست و جلو هر یک از اینها در دوره‌ای به دلایلی گرفته شد. امیدواریم وضع بهبود پیدا کند و امکان راه‌اندازی چنین جوایزی بیشتر شود.

گلستان با بیان اینکه جوانان به مسابقه دادن علاقه‌مند هستند، یادآور شد: این مسابقه ها به آنها جرات می دهد داستان هایی را که نوشته و نتوانسته‌اند ارائه کنند اینجا ارائه کنند. بعد از جایزه هم باید این راه را ادامه دهند. همین که یک داستان در کتاب چاپ شود خیلی شانس بزرگی است و لذت‌بخش است. من بعد از ۳۸ کتاب هنوز  اثر بعدی هم درمی‌آید خیلی خوشحال می‌شوم.

او با اشاره با برگزیدگان دوره‌های قبلی تصریح کرد: آنها که در چهار دوره اخیر جایزه گرفتند کجا هستند، چه می کنند؟ فکر می‌کنم تنبلی و بی‌انگیزگی جوان‌ها باعث شده کار را ادامه ندهند. امیدوارم این جوایز از جوانان ما حمایت کند که با یک قصه کار را تمام نکنند و ادامه دهند.

گلستان در پایان سخنانش گفت: امیدوارم هیچ یک از جوایز دچار بلایی که سر جایزه گلشیری و کاوه گلستان آمد، نشوند. ما حتما باید حامی جوان‌ها باشیم؛ آنها کسی را ندارند کمکشان باشد و خانواده هم نمی‌تواند در این زمینه‌ها کمک کند پس ما مشوق آنها خواهیم بود.

 در ادامه در قالب یک گفت‌وگوی ویدیویی، پژمان موسوی دبیر چهارمین دوره جایزه فرشته توضیحاتی درباره روند برگزاری این دوره ارائه کرد و گفت: از بین ۴۰۰ داستان و ۱۰۰ عکس کار انتخاب آثار آغاز شد و ۳۰ اثر که رتبه بالا را آورده بودند به هیات داوران سپرده شدند که در نهایت ۱۰ اثر نهایی در دو بخش داستان و عکس برگزیده شد.

ادامه این مراسم با اهدای جوایز بخش عکس همراه بود. هیات داوران بخش عکس شامل غزاله هدایت، مهران مهاجر و آرش خاموشی بودند.

آرش خاموشی به نمایندگی، بیانیه هیات داوران را خواند و در توضیحاتی گفت: موضوع «آژیر قرمز» برای کسانی که تجربه‌اش نکرده‌اند خیلی سخت است. من خودم دهه شصتی هستم و از اولین صداهایی که همیشه در ذهنم است همین آژیر قرمز است. مخاطبان این دوره از جایزه نسل جوانی هستند که تجربه نداشتند اما باز هم آثارشان خیلی خوب بود.

وی ادامه داد: فکر می کنم نزدیک ۱۵۰ اثر از ۱۰۰ عکاس به دبیرخانه رسید و ۱۰ عکاس برگزیده نهایی از ۵۰ درصد خانم‌ها و ۵۰ درصد آقایان انتخاب شدند.

خاموشی با اشاره به سخنی از زنده‌یاد بهمن جلالی گفت: او همیشه می‌گفت من حاضرم هرنوع ناسزایی را بشنوم اما جشنواره مورد نظرم برگزار شود.

این عکاس اضافه کرد: جشنواره‌های مستقل هیچ حامی‌ای ندارد و به قول آقای جلالی یتیم هستند. امیدوارم سال‌های بعد هم با هر کم و کاستی این جایزه برگزار شود و من از آقای بهشتی ممنونم چون این جایزه نقطه روشن و امیدی برای عکاسان است.

اهدای جوایز در بخش عکس:

تندیس چهارمین دوره جایزه فرشته، لوح تقدیر و جایزه نقدی برای نفر اول به آرش قاضی رسید.

همچنین لوح تقدیر و بن شهر کتاب به پریا دیانی، سمانه غلام‌نژاد، عطا رنجبر زیدانلو، ساعده دوست‌بخیر، مهدی اسدی، سودابه ذوالفقاری، بابک کنعانی و شیرین امیری رسید.

در بخشی از این مراسم مازیار حامدی دقایقی به تک‌نوازی پرداخت.

بزرگداشت گلی امامی

«جایزه فرشته» که در سه دوره پیش با تقدیر و بزرگداشت یکی از چهره‌های تاثیرگذارِ فرهنگ و ادبیات کشور همراه بوده است، این‌بار نیز از گلی امامی، مترجم، پیشکسوت حوزه کتاب و از بانیان انتشارات زمینه تقدیر کرد؛ هنرمندی که سالیان سال زندگی و زمان خود را وقف کتاب و کتاب‌خوانی کرده است.

مژده دقیقی در سخنانی گفت قرار است از گلی امامی به عنوان مترجم، کتابدار، کتابفروش و فعال فرهنگی سخن بگوید.

این مترجم اظهار کرد: بی‌تردید کار در موسسه معتبری مانند انتشارات فرانکلین که بسیاری از بزرگان فرهنگ و ادب دوران در آن مشغول به کار بودند برای گلی امامی جوان شروع بسیار خوبی بود. او به عنوان منشی و ویراستار و عضو هیأت تحریریه مجلات پیک انتشارات فرانکلین با این موسسه همکاری می‌کرد.  در آن ایام که کتاب کودک و نوجوان رونق چندانی نداشت کتاب‌های ترجمه‌شده توسط امامی در حوزه کودک با استقبال مواجه شدند.

دقیقی اضافه کرد: گلی امامی ترجمه برای نوجوانان را رها نکرد و کتاب‌های بسیاری در میان آثارش وجود دارد و سال گذشته نیز به دلیل تاثیرش بر ادبیات کودک و نوجوان نشان ویژه لاک‌پشت پرنده را دریافت کرد.

این مترجم در متنی که به آثار و کارنامه امامی پرداخته بود اظهار کرد: امامی در سال‌های اخیر با معرفی آلن دوباتن نگاه‌های بسیاری را به این فیلسوف جلب کرده است و با ترجمه چهار کتاب از این نویسنده، کتابخوان‌های ایرانی را با لذت خواندن فلسفه به زبان مردم امروز آشنا کرده است.

او در بخشی از سخنانش به کتابفروشی زمینه نیز اشاره و بیان کرد: گلی و کریم امامی توانستند با همه فراز و نشیب‌های روزگار «زمینه» را به یک کتابفروشی دلپذیر برای اهل فرهنگ تبدیل کنند.

در ادامه مراسم مژده دقیقی، محمد بهشتی، صالح بهشتی، لیلی گلستان، هوشنگ مرادی کرمانی و عباس سجادی روی صحنه رفتند تا از گلی امامی تقدیر کنند.

 امامی نیز بعد از این آیین تجلیل پشت میکروفن قرار گرفت و بیان کرد: خانم دقیقی آنچنان عرصه ۵۰ ساله زندگی مرا بررسی کرد که من خودم باورم نشد و خیلی‌ها را به یاد نداشتم. فکر می‌کنم باید این موقعیت را به فال نیک بگیرم چون سال ۴۷ در چنین ماهی بود که من وارد انتشارات فرانکلین شدم که بزرگترین دانشگاهی بود که در آن آموختم.

او ادامه داد: حرفی ندارم که درباره این ۵۰ سال خدمت به عرصه نشر و کار کتاب بگویم. کتاب همیشه عامل مهمی در زندگی من بوده و خود را خادم کتاب می‌دانم. من چون زیاد کتاب می‌خوانم کتاب‌هایی را که علاقه‌مندم در زمینه‌های مختلف می‌خوانم.

 امامی بیان کرد: از شهر کتاب فرشته ممنونم و پایداری آنها را برای ادامه این جایزه تحسین می‌کنم. این جایزه برای تشویق جوانان خیلی مهم است، برای استعدادهایی که باید بالنده شود و حیف است جلو این تشویق‌ها گرفته شود. من می‌دانم که فرشته در همین  چهار دوره چه فراز و نشیب‌هایی را پشت سر گذاشته است.

او در توضیحی درباره فیلمی که در مراسم پخش شد بیان کرد: این فیلم در ظرف کمتر از نیم ساعت ساخته شد و برگرفته است از فیلم مستندی که دوستم برای کتابفروشی «زمینه» ساخت، چون من بعد از ۱۸ سال که کتابفروشی را تعطیل کردم امکان نداشت با کسی مواجه شوم و نگوید که چه حیف شد که کتابفروشی تعطیل شد. 

این مترجم در بخشی از سخنانش توضیح داد: من در آغاز انقلاب یک کتابخانه هنری در ظرف پنج سال با مجموعه‌ای دارای ۹ هزار کتاب برای دانشگاه هنر فارابی ایجاد کردم. این دانشگاه بعدا با دانشکده دیگری ادغام شد و به دانشگاه هنر تبدیل شد و هنوز هم فارغ‌التحصیلان دانشگاه از کتاب‌هایی یاد می‌کنند که مهر دانشگاه فارابی را دارد و برایشان سودمند بوده است.

امامی در پایان سخنانش بیان کرد: من خادم کتاب هستم و امیدوارم تا آخرین روزی هم که زنده هستم به این خدمت ادامه دهم.

ادامه مراسم با اهدای جوایز بخش داستان همراه بود. داوران این دوره در بخش داستان کوتاه شامل علی خدایی، ناهید طباطبایی، بلقیس سلیمانی و اعضای هیات انتخاب: حسین پاکدل، کاوه فولادی‌نسب، امید بلاغتی، حسن محمودی و شیوا مقانلو بودند.

علی خدایی به نمایندگی از هیات داوران بیانیه را خواند و گفت: ۱۰ برنده این دوره از اغلب شهرهای ایران هستند.

خدایی با اشاره به داستان‌های برگزیدگان بیان کرد: وقتی مسابقات بهانه‌هایی مثل آژیر قرمز، کیسه سیاه، دفاع مقدس و... دارند ما داستان را براساس آن بهانه بررسی می‌کنیم و اینکه سایه آن بهانه چقدر در رگ و پی داستان و شخصیت‌ها رفته است.

این نویسنده افزود: اگر بهانه را از داستان بگیریم باید داستان فرو بریزد و این معیار ما بوده است.

خدایی گفت: آژیر قرمز خیلی در زندگی ما نقش داشت و من در آژیر قرمز ازدواج کردم. ویژگی این داستان‌ها هم این بود که معنای آژیر قرمز را فقط به جنگ محدود نکردند و شکل‌های دیگری از زندگی، مرگ و جنگ را به ما نمایش دادند.

 بعد از سخنان وی ناهید طباطبایی، بلقیس سلیمانی، حسین پاکدل، امید بلاغتی، حسن محمودی و شیوا مقانلو برای اهدای جوایز روی سن رفتند.

اهدای جوایز بخش داستان

لوح تقدیر و بن شهر کتاب فرشته به محدثه شریفات، الهام صداقتی، فروزان طاهری، بهرام غلامی، عطیه خراسانی، سحر رفیع، دلارام دل‌نواز، مریم محمدی و سولماز اسعدی تعلق گرفت.

تندیس جایزه فرشته، لوح تقدیر و جایزه نقدی نیز به مجتبی هژبری به عنوان نفر اول رسید.

در این مراسم حسین پاکدل در سخنانی گفت: من در فیلمی که پخش شد دیدم غالبا تصوری از آژیر ندارند. من آن سال‌ها مدیر پخش شبکه یک بودم و عاشق کتابفروشی زمینه و خاطره‌ای هم دارم که خانم امامی به من می‌گفت قیافه تو در دوران موشک‌باران وحشتناک آرام بود.

او تصریح کرد: آژیر در آن زمان برای اعلام خطر بود که گفته شود به پناهگاه بروید و یا خطر حمله هوایی وجود دارد. آژیر فی‌نفسه چیز بدی نیست و اعلام خطر است.

پاکدل در پایان سخنانش اظهار کرد: الان همه اندیشمندان ما تبدیل شده‌اند به آژیر خطر و به صدا درآمده‌اند اما این آژیر شنیده نمی‌شود؛ ای کاش آژیری به صدا دربیاید.

در پایان این آیین برگزیدگان و داوران و اعضای برگزارکننده جایزه فرشته با یکدیگر عکس یادگاری گرفتند.

انتهای پیام