• جمعه / ۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۹:۴۹
  • دسته‌بندی: توپ و تور
  • کد خبر: 97040100308
  • خبرنگار : 71580

گزارش ایسنا از لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸

پیروزی والیبال ایران برابر کره جنوبی در نخستین میزبانی

پیروزی والیبال ایران برابر کره جنوبی در نخستین میزبانی

تیم ملی والیبال ایران در نخستین دیدارش در هفته پایانی لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۸ موفق شد با نتیجه ۳ بر یک از سد کره جنوبی بگذرد و به رده یازدهم صعود کند.

به گزارش ایسنا، در ادامه دیدارهای هفته پنجم و پایانی لیگ ملت‌های والیبال از ساعت ۱۸:۳۰ تیم ملی والیبال ایران در سالن آزادی تهران به مصاف تیم قعر جدولی کره جنوبی رفت و در پایان با وجود جنگندگی مهمان انتهای جدولیش با نتیجه ۳ بر یک به پیروزی رسید و جایگاهش در جدول را بهبود بخشید.

شاگردان کولاکوویچ ست‌های بازی را با امتیازهای ۲۷-۲۵، ۲۳-۲۵، ۲۵-۲۲ و ۲۵-۲۱ به سود خود به پایان بردند تا نخستین دیدارشان در سالن آزادی را با پیروزی به پایان برسانند.

تیم ملی والیبال ایران با پیروزی در نخستین دیدار هفته پنجم تعداد بردهایش را به عدد پنج رساند تا با ۱۶ امتیاز به رده یازدهم صعود کند و کره جنوبی هم با یک برد و پنج امتیاز در قعر جدول باقی ماند.

ست نخست؛ ۲۷-۲۵ ایران

در حالی که ایران شروع کننده بازی بود در یک رفت و برگشت و پس از جمع شدن آبشار عبادی پور، کره‌ای‌ها نخستین امتیاز را در میان سوت و هیاهوی تماشاگران ایرانی کسب کردند. با وجود جو سنگینی که بیش از ۷۰۰۰ ایرانی حاضر در سالن به وجود آورده بودند کره جنوبی قعر جدولی توانست با توپ گیری‌های دیدنی ۳ بر یک پیش بیفتد اما با دو امتیاز سرویس مستقیمی که کاظمی کسب کرد بالاخره بازی در امتیاز پنج برابر شد. کره‌ای‌ها که در سالن تنها نبودند و تقریبا ۱۰۰ کره‌ای در ورزشگاه شاهد دیدار بودند توانستند با عملکرد موفق در توپ گیری و تبدیل توپ‌های برگشتی به امتیاز زودتر از ایران به امتیاز هشت برسند.

پس از این وقفه نیز باز کره‌ای‌ها با دفاع روی تور موفق شدند اختلاف را به دو امتیاز افزایش دهند. در حالی که مهاجمان ایران اسیر دریافت‌های عقب زمین کره شده بودند در توپی که روی تور بود نیز عملکرد خوبی انجام ندادند تا حساب کار ۱۱ بر ۸ به سود حریف شود تا کولاکوویچ مجبور به درخواست زمان استراحت شود. پس از این استراحت نیز باز هم شاگردان کیم هو چول توانستند با استفاده از ضعف بازیکنان ایران در خط حمله اختلاف را به چهار امتیاز افزایش دهند. تماشاگران ایرانی که اصلا این شرایط به مذاقشان خوش نیامده بود با تشویق‌های بی امان حریف را تحت فشار قرار دادند و پس از سه امتیاز متوالی که کسب شد این بار کره جنوبی زمان استراحت گرفت و در ادامه ایران موفق شد نتیجه را در امتیاز ۱۲ به تساوی بکشاند.

در ادامه باز هم بازیکنان کره جنوبی که جنگنده‌تر از ایران بودند توانستند ۱۶ بر ۱۳ پیش بیفتند تا حساسیت‌ها بیشتر شود اما شاگردان کولاکوویچ توانستند در عدد ۱۷ بازی را به تساوی بکشانند. در حالی که جو سنگین سالن آزادی تاثیری بر کیفیت بازیکنان کره نداشت، حریف ۲۱ بر ۱۸ پیشی گرفت تا سرمربی ایران دومین زمان استراحتش را نیز در خواست کند.

در حالی که التهاب و استرس از ترس شکست برابر کره انتهای جدولی در بین هواداران بیشتر شده بود ایران با یک حمله موفق و سرویس دیدنی عبادی پور اختلاف را به حداقل رساند و حتی پس از زمان استراحتی که سرمربی کره جنوبی گرفت این بار هم سرویس قدرتمند عبادی پور، دریافت کره را به مشکل انداخت تا بازیکنان ایران با استفاده از توپ برگشتی در امتیاز ۲۱ با حریف به تساوی برسند. در لحظات پایانی ایران به لطف تشویق‌های کر کننده هوادارانش زودتر به امتیاز ۲۴ رسید و در پایان موفق شد در ست نخست، به سختی و با نتیجه ۲۷ بر ۲۵ به پیروزی برسد.

ست دوم؛ ۲۳-۲۵ کره جنوبی

در این ست پس از یک رالی جذاب عبادی پور نخستین امتیاز را برای ایران کسب کرد. در حالی که ایران فرصت داشت تا اختلاف را بیشتر کند کاظمی تک دفاع شد تا همه چیز به تساوی برسد. در حالی که پیش بینی می‌شد پس از پیروزی در ست نخست بازیکنان ایران به مراتب بهتر از حریف قعر جدولی بازی کنند اما باز هم این کره بود که با یک امتیاز سرویس مستقیم و توپی که مهاجم ایران به بیرون فرستاد با نتیجه ۵ بر ۲ از میزبان قدرتمندش پیش افتاد. در نخستین دیدار خانگی ایران در این دوره از لیگ ملت‌ها اصلا نشانی از جنگندگی سال‌های گذشته نبود و کولاکوویچ که با لشگری از بازیکنان مصدوم روبرو بود ۸ بر ۵ از مهمانش عقب افتاد.

عملکرد بسیار ضعیف دو یار سرعتی زن ایران در این بازی که از ست نخست آغاز شده بود باز هم ادامه داشت و همین امر باعث شد تا در میان تشویق‌های بیش از ۷۰۰۰ ایرانی، کره جنوبی ۱۰ بر ۵ از ایران جلو افتاد تا کولاکوویچ که دستش را هم روی نیمکت خالی می‌دید، زمان استراحت بگیرد. پس از وقفه‌ای ایجاد شده و تحریک روحی از سوی کولاکوویچ بازیکنان جوان ایران با تمرکز بهتر سه امتیاز گرفتند تا حساب کار ۱۱ بر ۸ به یود حریف شود. هر چه بازی به جلو می‌رفت ایران با حمایت‌های هوادارنش بهتر کار می‌کرد با استفاده از اشتباهات فردی حریف در زدن سرویس اختلاف را در امتیاز ۱۲ بر ۱۱ به حداقل کاهش داد اما گویا کره‌ای‌ها که در سال‌های اخیر همواره برابر ایران شکست خورده بودند، عزمشان را جزم کرده بودند تا در روزی که ایران با تعداد زیادی مصدون روبرو است با توپ گیری کار را برای ایران سخت کنند و با همین جنگندگی موفق شدند نتیحه را ۱۶ بر ۱۳ به سودشان کنند.

شاگردان کولاکوویچ که اصلا دوست نداشتند نخستین دیدارشان در سالن آزادی را با عملکردی ضعیف شروع کنند با تیزهوشی معروف در دادن پاس و جا گذاشتن مدافعان حریف سه امتیاز متوالی کسب کردند تا در تساوی در عدد ۱۶ سرمربی کره جنوبی زمان استراحت بگیرد.

در امتیازات پایانی ست دوم، بازی همانند ست نخست بسیار حساس و پایاپای دنبال می‌شد و در حالی که تا به این جا برتری خاصی را از ایران با وجود حمایت‌های تماشاگران شاهد نبودیم کره جنوبی ۲۱ بر ۱۹ پیش افتاد تا کولاکوویچ دومین زمان استراحت را نیز درخواست کند. در اواخر ست دو سرویس بازیکنان ایران به تور برخورد کرد تا کره با گرفتن امتیاز ۲۴ در آستانه پیروزی در ست دوم باشد و در پایان هم کره جنوبی با نتیجه ۲۵ بر ۲۳ حساب کار را در مجموع ست شماری به تساوی کشاند.

ست سوم؛ ۲۵-۲۲ ایران

در این ست بازیکنان ایران که تازه شرایط آرمانی‌شان را پیدا کرده بودند بازی را بهتر از حریف سخت کوششان شروع کردند و در زمان استراحت فنی نخست ۸ بر ۵ پیش افتادند. در حالی که دیگر سرویس‌ها و آبشارهای کره‌ای‌ها دقت دو ست نخست را نداشت بازیکنان ایران به لطف حمایت‌های پرشور هواداران و با حرکت دیدنی معروف بر روی تور و فریب دادن مدافع حریف، اختلاف را بیشتر کردند و نتیجه ۱۱ بر ۷ شد. با وجود اختلاف چهار امتیازی برای ایران گویا کره‌ای‌های قعر جدولی که چیزی برای از دست دادن نداشتند موفق شدند با توپ گیری‌های فوق‌العاده در میان بهت و حیرت هواداران حاضر در سالن چهار امتیاز متوالی کسب کردند و نتیجه را ۱۳ بر ۱۲ به سودشان تغییر دادند تا کولاکوویچ چاره‌ای جز درخواست زمان استراحت نداشته باشد.

در ادامه و با سرویس‌های پرشی و قدرتمند شریفی بازی در امتیاز ۱۴ به تساوی رسید. پس از برتری ۱۶ بر ۱۵ کره جنوبی در زمان استراحت فنی دوم باز هم ابشار سرعتی زن ایران جمع شد اما در برگشت با توپی که مهاجم کره به بیرون زد بازی برابر شد. در اواخر ست سوم بازیکنان ایران که برای پیروزی در بازی نیاز مبرم به برد این ست داشتند با تمرکز بهتری بازی کردند و با موفقیت در تبدیل توپ‌های اول به امتیاز و استفاده از توپ برگشتی ۲۰ بر ۱۸ پیش افتادند. در حالی که تا به این جای بازی کره‌ای‌ها در توپ اول آمار بهتری از ایران داشتند اما درصد بالای اشتباهاتشان باعث شد تا ایران با کسب امتیاز ۲۳ در مقابل ۲۰ امتیاز حریف در آستانه پیروزی قرار گیرد. با دو آبشار بی نطیر عبادی پور ایران موفق شد در ست سوم با نتیجه ۲۵ بر ۲۲ به پیروزی برسد تا نتیجه بازی در مجموع ۲ بر یک به سود ایران شود.

ست چهارم؛ ۲۵-۲۲ ایران

در ست چهارم که بازیکنان ایران به دنبال کسب پیروزی در بازی بودند هرچند با درخواست ویدئوچک از سوی کولاکوویچ نخستین امتیاز را کسب کردند اما پس از آن حریف با یک حمله موفق و استفاده از توپی که با دریافت بازیکنان ایران روی تور بود ۲ بر یک پیش افتاد. بازیکنان ایران که می‌دانستند در روزهای بعدی دیدارهای سخت‌تری را پیش رو دارند با تمرکز بهتری بازی کردند و با حمایت‌های هواداران و پاس‌های فریب دهنده معروف ۸ بر ۴ در زمان نخست استراحت فنی از کره جنوبی پیش افتادند.

برتری چهار امتیازی ایران تا اواسط بازی ادامه داشت و کره جنوبی که اسیر جو سنگین سالن آزادی بود توان بازگشت به بازی را همانند ست‌های گذشته نداشت تا نتیجه همچنان ۱۳ بر ۹ به سود ایران در جریان باشد. بازیکنان ایران که کاملا جریان بازی را در دست داشتند با درخشش عبادی پور برتری چهار امتیازی را حفظ کردند تا حساب کار ۱۶ بر ۱۲ در جریان باشد.

با رسیدن به اواخر ست چهارم سرمربی کره جنوبی که ابزار لازم برای متوقف کردن ایران را در اختیار نداشت در امتیاز ۱۹ بر ۱۶ چاره را در درخواست زمان استراحت دید اما این کار نیز موثر واقع نشد و با وجود آن که در لحظات پایانی کولاکوویچ مجبور شد تا زمان استراحت بگیرد اما در نهایت تیم ملی والیبال ایران با پیروزی ۲۵ بر ۲۲ در ست چهارم توانست در مجموع با نتیجه ۳ بر یک از سد کره جنوبی بگذرد.

تیم ملی والیبال ایران که شانسی برای صعود به دور نهایی ندارد در دیدارهای بعدی‌اش از ساعت ۱۸:۳۰ به ترتیب رو در روی بلغارستان و آلمان قرار می‌گیرد.

نتایج کامل دیدارهای روز نخست هفته پنجم لیگ ملت‌های والیبال به شرح زیر است:

صربستان ۳ - کانادا صفر (۲۵-۲۱، ۲۵-۱۸ و ۲۵-۱۷)

لهستان ۳ - آرژانتین صفر ( ۲۶-۲۴، ۲۵-۲۰ و ۲۹-۲۷)

استرالیا صفر - برزیل ۳ (۲۲-۲۵، ۱۹-۲۵ و ۱۹-۲۵)

بلغارستان ۲- آلمان ۳ (۲۵-۲۱، ۲۲-۲۵، ۲۵-۲۳، ۲۳-۲۵ و ۱۳-۱۵)

چین ۳ - ژاپن ۱ (۲۵-۱۶، ۲۵-۲۱، ۱۸-۲۵، ۲۵-۲۲)

ایران - کره جنوبی (ساعت ۱۸:۳۰)

آمریکا - فرانسه (ساعت ۲۰)

ایتالیا - روسیه (ساعت ۲۳)

ادامه دارد ...