• دوشنبه / ۱۱ تیر ۱۳۹۷ / ۱۳:۵۱
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 97041106112
  • منبع : سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری

انجام مرمت و بازسازی ۵۰ بنای شاخص گیلان

انجام مرمت و بازسازی ۵۰ بنای شاخص گیلان

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان گیلان از مرمت و بازسازی ۵۰ بنای تاریخی و شاخص گیلان خبر داد.

به گزارش ایسنا، ولی جهانی - سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان گیلان - با بیان این‌که در راستای مرمت و ساماندهی آثار تاریخی با اعتبارات استانی و ملی ۵۰ ساختمان تاریخی در سال ۹۷ بازسازی می‌شود، گفت: با توجه به اینکه مصالح ساختمانی اکثرا بناهای تاریخی از نوع سنتی و اغلب چوب هستند، رطوبت در طول زمان به بناها آسیب وارد کرده و بی شک مرمت این آثار تاریخی یکی از اولویت‌های معاونت میراث فرهنگی استان گیلان است.

وی افزود: تنوع آثار تاریخی در استان گیلان و پراکندگی بناهای تاریخی باعث شده تا برای هر شهرستان پروژه‌ای خاص تعریف شود. این بناها با کاربری‌هایی مانند بقعه، منزل مسکونی، حمام، مسجد، مدرسه اداره، موزه و غیره بوده و احداث موزه و سایت موزه مارلیک در شهرستان رودبار نیز در دست اقدام است.

او برنامه حفاظت و مرمت آثار تاریخی ارزشمند را امری ضروری و مستمر دانست و بیان کرد: با صیانت از میراث فرهنگی استان زمینه رونق گردشگری و آشنایی گردشگران و نسل‌های بعدی از فرهنگ و تمدن سرزمین گیلان به خوبی فراهم شود.

او تاکید کرد: پیمانکاران مرمت این بناهای تاریخی از طریق سامانه الکترونیکی تدارکات دولت مشخص شده است که مقرر شده بخشی از هزینه‌کرد مرمت بناها از طریق اوراق و بخشی دیگر از طریق وجه نقد پرداخت شود.

انتهای پیام