• چهارشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۴:۱۸
  • دسته‌بندی: خراسان شمالی
  • کد خبر: 97041307634
  • منبع : نمایندگی خراسان شمالی

عشایر خراسان‌شمالی امنیت لازم برای کوچ را ندارند

عشایر خراسان‌شمالی امنیت لازم برای کوچ را ندارند

ایسنا/خراسان شمالی رئیس بسیج عشایری خراسان‌شمالی گفت: عشایر خراسان‌شمالی امنیت لازم برای کوچ را ندارند.

«قنبرزاده» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به این‌که بیشتر ایل راه‌های عشایری در خراسان‌شمالی یا به تصرف کشاورزان در آمده است و یا این‌که در امر جاده‌سازی تخریب شده است، افزود: این معضل بیشتر در مسیر اسدلی به مهنان و از مهنان تا مرکز صدا و سیما در شهرستان بجنورد مشاهده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: همین مشکل موجب شد تا طی دو هفته گذشته دو فقره تصادف برای دام‌های عشایری این استان به هنگام کوچ صورت گیرد که فقره اول در منطقه بام بود که 12رأس دام و فقره دوم در بش قارداش بود که سه فقره دام تلف شدند.

قنبرزاده ادامه داد: این موضوع تاکنون خیلی گوش زد شده است و وقت آن رسیده تا مسئولان نسبت به حل آن یک چاره و اقدام اساسی انجام دهند.

وی اظهار کرد: از سوی دیگر در مناطقی که دام‌های عشایری عبور داده می‌شود تابلوی تردد عبور حیوانات اهلی مشاهده نمی‌شود و لازم است این امر از سوی راهداری انجام شود تا در صورت بروز حادثه‌ای، عشایر مقصر شناخته نشود.

این مقام مسئول در ادامه در پاسخ به این پزسش که وضعیت آب دام‌های عشایری این استان در این برهه زمانی به چه شکل است؟ تصریح کرد: کم‌آبی و خشکسالی موجب شد تا برخی خانوار عشایر به ییلاق کوچ نکنند و آن‌هایی که به مناطق ییلاقی کوچ کردند خیلی زودتر از زمان موعود از آن مناطق بازگشتند.

وی تصریح کرد: مناطق ییلاقی خراسان‌شمالی، مناطقی صعب العبور هستند و از سوی دیگر بیشتر چشمه ها خشک شده اند و صعب‌العبور بودن منطقه عامل مشکل‌سازی بود که نتوان به صورت سیار امر آبرسانی را انجام داد.

رئیس بسیج عشایری خراسان‌شمالی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون تعدادی از خانوار عشایری در منطقه قره میدان در شهرستان مانه و سملقان مستقر شده اند و در انجا به دلیل وجود چاه های آب مشکل ابرسانی کمتر مشاهده خواهد شد.

وی گفت: اما خانوار عشایری که بخواهند از مناطق ییلاقی به تکمران و شیروان کوچ کنند به احتمال فراوان با مشکل کمبود آب مورد نیاز دام مواجه خواهند شد.

قنبرزاده افزود: هم‌اکنون شرایط تأمین آب مورد نیاز دام عشایر خوب نیست و آن‌ها شرایط سختی را می‌گذرانند.

انتهای پیام