• دوشنبه / ۱۸ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۲۵
  • دسته‌بندی: آسیا،خاورمیانه
  • کد خبر: 97041809955
  • خبرنگار : 71610

اعمال فشار نتانیاهو برای معافیت یهودیان ارتودکس از خدمت سربازی

اعمال فشار نتانیاهو برای معافیت یهودیان ارتودکس از خدمت سربازی

نخست وزیر رژیم صهیونیستی از دادگاه عالی این رژیم به منظور تصویب لایحه معافیت یهودیان ارتودکس از خدمت سربازی، مهلت خواست.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پی مشاجرات بر سر لایحه معافیت یهودیان ارتودکس از خدمت سربازی، از دادگاه عالی این رژیم برای تصویب این قانون و یا رفتن به سمت انتخابات زودهنگام، فرصت خواست.

نتانیاهو هشدار داد که اگر دادگاه به درخواست او پاسخ ندهد، اسرائیل در ژانویه ۲۰۱۹ به سمت برگزاری انتخابات زودرس می‌رود.

پیشتر قضات دادگاه عالی رژیم صهیونیستی با هشت رای موافق مقابل یک رای مخالف اعلام کردند که معاف کردن یهودی‌های ارتودکس تبعیض‌آمیز و مغایر با قانون اساسی است.

دادگاه همچنین به دولت اسرائیل یکسال فرصت داد تا این مساله را مورد رسیدگی قرار دهد.

یهودیان ارتودکس بالغ بر چند دهه است که به خدمت نظامی اجباری نمی‌روند در حالی که دیگر مردان و زنان یهودی موظف هستند که در ۱۸ سالگی وارد خدمت وظیفه نظامی شوند.

ارتودکس‌ها مدعی هستند که با توجه به اینکه آنها به دنبال فراگیری و حفظ مذهب یهودی هستند، باید از خدمت نظامی معاف شوند.

پیش نویس این قانون (معافیت یهودیان ارتودکس) پیشتر سه بار در پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) تصویب شده است اما نتانیاهو همچنان به دنبال تصویب قطعی این قانون است، چرا که درصورت تصویب نشدن این قانون و پافشاری یهودیان ارتودکس بر موضع خود، امکان تضعیف ائتلاف راست‌گرای بنیامین نتانیاهو  که به حمایت احزاب سیاسی ارتودکس اتکای زیادی دارد، وجود دارد.

در مقابل آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، به دنبال تحمیل خدمت سربازی به یهودیان ارتودکس است و به همین منظور احزاب سکولار از وی حمایت می‌کنند.

انتهای پیام