• چهارشنبه / ۲۰ تیر ۱۳۹۷ / ۱۹:۴۸
  • دسته‌بندی: فارس
  • کد خبر: 97042011298
  • منبع : نمایندگی فارس

مردمان "کهمره‌ سرخی" در فارس آب برای خوردن ندارند

مردمان "کهمره‌ سرخی" در فارس آب برای خوردن ندارند

ایسنا/فارس خیلی‌ها در میان خاطراتشان عکس‌های بسیاری از کوهمره‌ سرخی و طبیعت زیبای آن دارند و هنوز در ذهن آن منطقه را زیبا، بکر و سرشار از آرامش به‌یاد می‌آورند؛ سرزمینی که حالا مردمانش آب برای خوردن ندارند‍!

 روستای بگدانه، یکی از ده‌ها روستای کوهمره‌ سرخی است که زمانی نه چندان دور، تفرجگاه طبیعت‌گردان بود و حالا خود در عطش آب حتی به قدر آشامیدن ساکنانش می‌سوزد.

حال و روز بگدانه و بسیاری از روستاهای منطقه‌ی کوهمره‌سرخی، این روزها خوب نیست، تن این کوهستان خوش‌ آب و هوا، حالا تب‌ دارد و دیگر نه از انارهای آب‌دارش خبری هست و نه از برنجی که اگرچه به رنج اما با دل خوش به دست شهرنشینان سپرده می‌شد تا عطرش مستشان کند و طعمش برای همیشه در خاطرشان ثبت شود‍!

بگدانه تنها 60 کیلومتر با شیراز فاصله دارد و با 230 خانوار که حدود 1200 نفر جمعیت ایرانی را شامل می‌شود، در حسرت آب آشامیدنی، روزهای دشواری را در دفتر خاطراتش می‌نگارد؛ این هموطنان چندسالی است که با بی آبی و شورآبی روزگار می‌گذرانند و حالا از آنچه کم‌توجهی مسئولان گلایه‌ها دارند.

رییس شورای روستای بگدانه به نمایندگی از مردم این سامان به ایسنا گفت: حالا و از پس آن همه رنج اداره ‌ی آبفا از مردم خواسته تا برای هر سرویس آب تانکر ۸۰ هزار تومان هزینه پرداخت کنند تا آب شربشان تامین شود. 

عزیزالله اسدی افزود: آبفا زمانی قصد کرد که از روستای بالادستی و با حفر چاه و لوله‌گذاری، آب شرب را به مردم بگدانه برساند اما تعلل و کم‌توجهی باعث شد که این پروژه‌ی نه چندان بزرگ بعد از حدود 2 سال 20 درصد پیشرفت داشته باشد.

رییس شورای بگدانه گفت: آبی که از طریق تلمبه برقی کنار رودخانه  به شبکه ‌ی آب داخل پمپ می‌شد از بیست روز قبل آرام آرام کم شد و حالا نیاز است که چاهی عمیق حفر و آبی برای آشامیدن مردم تامین کنند.

اسدی اضافه کرد: در این روزهای گرم که گرمای هوا گاه به 40 درجه هم می‌رسد؛ اهالی بگذانه با دبه و بطری و ظرف‌های بزرگ و کوچک، آب خوردن خود را از دیگر روستاها تامین کنند. یک اقدام جهادی لازم است تا روستاییان دل به ماندن بسپارند و سودای مهاجرت را از سر بیرون کنند. 
انتهای پیام