• یکشنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۰۹
  • دسته‌بندی: گردشگری و میراث
  • کد خبر: 97042413131
  • خبرنگار : 71191

جدیدترین عملیات باستان‌شناسان در قاینات

جدیدترین عملیات باستان‌شناسان در قاینات

«آواربرداری و پی‌گردی سازه‌ی دستکند زیرزمینی از دوره ایلخانی در قرن هشتم هجری در روستای «نیگ» شهرستان قاینات در خراسان جنوبی آغاز شد.»

به گزارش ایسنا، محمدرضا سروش، سرپرست عملیات آواربرداری و پی‌گردی سازه‌ی دستکندکاوش با اعلام این خبر گفت: ورودی فعلیِ این سازه‌ی زیرزمینی از سمت غرب در انتهای یک آغل گوسفند قرار دارد که این آغل ها نیز به صورت دستکند و در دل تپه‌ها  و ناهمواری‌ها حفر شده و در اصطلاح محلی به آن‌ها، لون (loon) می‌گویند.

او با اشاره به شناسایی پناهگاه زیرزمینی در دل ناهمواری‌های غربی روستای نیگ در جریان بررسی باستان‌شناسی شهرستان قاینات توسط علی حسن‌آبادی در سال ۱۳۷۵ و ثبت آن یک سال بعد در فهرست آثار ملی کشور، ادامه داد: فضاهای  داخلی این پناهگاه شامل اتاق‌ها، راهروها، یک هشتی مرکزی و یک سالن که ارتفاع سالن و هشتی در حدود ۵/۲ تا سه متر است و ارتفاع اتاق‌ها و راهروها کمتر  از دو متر است. این اثر ایجاد شده، دارای فضاهای مسکونی متعددی است.

این باستان‌شناس با بیان این‌که راهروی اصلی سازه دارای محور شمالی – جنوبی است و بیشترین اتاق ها در بخش جنوبی متمر کز هستند، به مطمئن نبودن از ابتدا و انتهای راهروها اشاره کرد و افزود: تاکنون حدود ۴۰ فضا شامل اتاقک‌های مختلف، راهرو و سالن در این سازه از خاک و رسوبات ناشی از سیلاب و ریزش سقف تخلیه شده است.

او با بیان این نکته که درصد زیادی از  قطعات سفال‌های به دست آمده در این اثر متعلق به دوره ایلخانی در قرن هشتم هجری است، اضافه کرد: بنا بر شواهد موجود چنین به نظر می‌رسد که این سازه دستکند به وسیله سیلاب به صورت ناگهانی و با شدت در اتفاقِ رخ داده، پر شده است.

وی با اشاره به این‌که پناهگاه زیر زمینی روستای نیگ در عمق هفت متری زمین حفر شده است، افزود: انتهای راهروی جنوبی در جایی به سطح زمین متصل می‌شود که در گذشته قلعه روستا بوده است اما در حال حاضر هیچ اثری از این قلعه موجود نیست.

انتهای پیام