• یکشنبه / ۲۴ تیر ۱۳۹۷ / ۱۶:۵۶
  • دسته‌بندی: قم
  • کد خبر: 97042413169
  • منبع : نمایندگی قم

حجت الاسلام و المسلمین قزوینی:

زن از دیدگاه اسلام و اهل بیت(ع) دارای جایگاه والایی است

زن از دیدگاه اسلام و اهل بیت(ع) دارای جایگاه والایی است

ایسنا/قم عضو هیئت علمی دانشگاه بین‌المللی آل البیت(ع) گفت: زن از دیدگاه اسلام و اهل بیت(ع) دارای جایگاه و مقام والایی است.

‌به گزارش ‌ایسنا‌، حجت الاسلام و المسلمین سید محمد حسینی قزوینی ظهر امروز در دهمین همایش علمی پژوهشی حیات طیبه و نخستین همایش بین المللی جایگاه زن و خانواده در تحقق حیات طیبه از دیدگاه فقه مذاهب اسلامی در مجتمع آموزش عالی بنت الهدی عنوان کرد: زن در دین مبین اسلام مورد تکریم قرار گرفته و اسلام نگاه ویژه‌ای به حقوق زن دارد.


استاد حوزه علمیه قم افزود: قبل از اسلام و در دوران جاهلیت، وجود دختر را مایه شرمندگی می‌دانستند و دختران را زنده به گور می‌کردند. متاسفانه برخی از روایات از طریق یهود وارد فرهنگ اسلام شد و به نظر می‌رسد در راستای تضعیف جایگاه زنان باشد در این باره همه اندیشمندان مسلمان شیعی و اهل سنت باید در این باره نگاه ویژه‌ای به سند روایات داشته باشند.

قزوینی یادآور شد: همچنین وهابیت برای هجمه به فرهنگ اهل بیت(ع) و تشیع از بسیاری از روایات نادرست استفاده می‌کند که در آن زنان مورد مذمت قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: زن و مرد دارای تفاوت‌هایی در ویژگی‌های فیزیولوژیکی، روحی و روانی هستند، ضمن اینکه دارای اشتراکات تکوینی و تشریعی هستند اما این تفاوت‌ها به معنای برتری دیگری نیست.

مؤسس و مدیر مؤسسه تحقیقاتی ولی عصر(عج) اظهار کرد: شبهات زیادی پیرامون تساوی و تشابه حقوق زن و مرد وجود دارد که باید بدان پاسخ داد و جوانان را آگاه ساخت. متاسفانه گاهی در برخی از کشورها چه در زمان حال و یا گذشته نگاه ابزاری و کالایی به زن وجود داشت.

قزوینی خاطرنشان کرد: در این نگرش جایگاه انسانی و استقلال و شان اجتماعی برای زنان قائل نبودند، در صورتی که اسلام جایگاه مهمی را به زن اختصاص داد و او را تکریم کرد و با ظهور اسلام زن به عنوان ریحانه تعبیر شد.

وی عنوان کرد: اسلام زنان را امانتی گرانبها می‌داند که باید مورد تکریم قرار گیرد و این بینش به زن جایگاه و ارزش می‌دهد. زن می‌تواند در کانون خانواده، حیات طیبه را تحقق بخشد و در تربیت فرزندان و تداوم زندگی و تحکیم خانواده موثر باشد.


انتهای پیام